Twoje dziecko zmaga się z próchnicą? Zgłoś się do dentysty dla dzieci!

Zofia Krysiewicz
Stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca to ważna dziedzina medycyny. Dlaczego? Bo brak troski o zęby malucha może mieć fatalny wpływ na stan jego uzębienia w dorosłym życiu. 

Próchnica u dzieci jest częstym problem.  Słabość maluchów do słodyczy oraz szybkie i niedokładne szczotkowanie zębów to największe przewinienia małych pacjentów. Co możesz zrobić, aby twoje dziecko już w dzieciństwie nie miało problemów z zębami? Uczyć je troski o higienę jamy ustnej oraz regularnie odwiedzać dentystę. 

Jak częstym problemem jest próchnica u dzieci? 

Próchnica to najczęstszy problem, z jakim mierzy się stomatologia dziecięca w Krakowie oraz innych miastach. Aż 90% nastolatków boryka się z próchnicą, jest ona również częstą przypadłością wśród przedszkolaków. Czy tej chorobie jamy ustnej można się skutecznie przeciwstawić? 

Profilaktyka próchnicy u dzieci

Jeśli nie chcesz, by twoje dziecko dołączyło do grona małych pacjentów walczących z próchnicą, naucz je w porę podstawowych zasad profilaktyki. Co jest najważniejsze? 

Dokładne szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie pastą z fluorem. Wspólne mycie zębów i traktowanie tej czynności jak świetnej zabawy sprawi, że maluch nie będzie jej traktować jak przykrego obowiązku. Naucz też swoją pociechę zasad zdrowej diety, dzięki czemu słodycze przestaną być aż tak wielkim zagrożeniem. 

Znajdź też dobrego dentystę. Jeśli będzie miał dobre podejście do dzieci, twój maluch będzie chętnie zaglądać do gabinetu stomatologicznego. Ułatwi to wczesne wykrywanie problemów z jamą ustną oraz leczenie zębów.

Dlaczego próchnica u dzieci musi być leczona?

Zdarza się, próchnica dzieci z mlecznymi zębami jest ignorowana. To poważny błąd, gdyż brak odpowiedniego leczenia pierwszych zębów może mieć poważne konsekwencje, m.in. w postaci wad zgryzu. 

Zobacz  Artykuły szkolne – jak wybrać, gdzie kupić?

Jak leczyć próchnicę u dzieci? 

Im prędzej rozpocznie się leczenie próchnicy, tym lepiej dla dziecka. Czasem wystarczy fluoryzacja, czyli nałożenie na zęby specjalnego preparatu zabezpieczającego szkliwo zębów przed bakteriami. Jeśli jednak mały pacjent trafi do gabinetu z bardziej zaawansowaną próchnicą, niezbędne stanie się borowanie lub usunięcie chorego zęba. Z tego też względu regularne odwiedzanie dentysty jest bardzo ważne –  nie tylko dla dzieci. 

Specjalista od dziecięcych zębów

Dlaczego warto korzystać z tych gabinetów, w których pracują stomatolodzy dziecięcy? Bo dzięki temu masz pewność, że zęby dziecka będą leczone w prawidłowy sposób, a mały pacjent nie zostanie zniechęcony do wizyt u dentysty. Stomatolog dziecięcy korzysta z takich metod, dzięki którym leczenie próchnicy jest bezbolesne, korzysta też ze sztuczek, które umilają wizytę w gabinecie. Odpowiednie podejście do pacjenta oraz dobrze dobrane środki przeciwbólowe to podstawa, z której korzysta dziecięca stomatologia. 

Aparat ortodontyczny a próchnica

Działania związane z profilaktyką próchnicy są szczególnie ważne w przypadku tych pacjentów, którym w walce o prawidłowy zgryz pomaga ortodoncja dziecięca. W Krakowie nie brak klinik, gdzie mali użytkownicy aparatów ortodontycznych są obejmowani kontrolą przez stomatologa specjalizującego się w leczeniu próchnicy to między innymi Galeria Uśmiechu. Przejdź na stronę kliniki. Dlaczego jest to tak ważne? Bo związek pomiędzy próchnicą a leczeniem wad zgryzu jest bardzo silny. 

Korzystanie z aparatu ortodontycznego może utrudniać dbanie o higienę jamy ustnej w prawidłowy sposób. Dzieci poniżej 12. roku życia, korzystające z aparatu ruchomego, mogą zdjąć go na czas mycia zębów, jednak młodzież korzystająca z aparatów ruchomych musi dokładniej szczotkować zęby i korzystać z nici dentystycznych. Dzięki temu młody człowiek ma szansę na usunięcie tych bakterii, które gromadzą się w niewielkich przestrzeniach pomiędzy aparatem na zębami.

Troska o zęby dziecka to bardzo ważna sprawa. Wybór dobrego dentysty oraz nauczenie malucha troski o zdrowie jamy ustnej to kwestie, których żaden rodzic nie może ignorować. Dobre nawyki z dzieciństwa to przecież większa szansa na  zdrowe zęby w dorosłym życiu. 

Zobacz  Zwolnienie lekarskie na chore dziecko - co należy wiedzieć?

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Jak zachęcić dziecko do zabawy?

Następny artykuł
dziecko w prywatnym przedszkolu

Ile kosztuje prywatne przedszkole, czy warto się zdecydować

Powiązane artykuły