Paniczny strach przed wizytą u dentysty to powszechne zjawisko u dzieci. Trudno się temu dziwić — nawet niektórych dorosłych oblewa zimny pot na myśl o leczeniu zęba u stomatologa. Dentofobia, bo tak nazywa się ten lęk, może być poważnym problemem zarówno dla rodzica, jak i lekarza. Jak więc przetrwać wizytę u dentysty, kiedy nawet opowieści o Wróżce Zębuszce nie działają na naszego malucha?
Leczenie zębów pod narkozą w Warszawie
Narkoza, czyli znieczulenie ogólne to rozwiązanie, które pozwala uniknąć stresu i nerwów małemu pacjentowi. Stomatolog może bez przeszkód wykonać wszystkie zabiegi w określonym czasie, bez protestów i płaczu dziecka. W przypadku skomplikowanych zabiegów chirurgicznych narkoza zdaje się najlepszym rozwiązaniem — każda minuta spędzona w fotelu i widok narzędzi dentystycznych kosztuje malucha wiele stresu i zdarza się, że nawet pogłębia dentofobię, której trudno będzie się w przyszłości pozbyć. Dlatego, jeśli znieczulenie ogólne jest konieczne, nie warto zwlekać z podjęciem decyzji — czas jest niezwykle ważny w przypadku leczenia zębów u dzieci, bo może sprzyjać dalszemu rozwojowi schorzeń. Jedne z najlepszych klinik wykonujących tego typu zabiegi znajdują się w Warszawie. Leczenie zębów pod narkozą w Warszawie, to dobry pomysł dla wszystkich osob, które zmagają się z dentofobią, bądź też ze względów zdrotownych, tradycyjne leczenie stomatologiczne jest niemożliwe.
Jak przebiega leczenie zębów pod narkozą u dzieci?
Pierwszym krokiem jest konsultacja ze stomatologiem dziecięcym, najlepiej takim, który zna dziecko i doradzi czy narkoza jest faktycznie potrzebna. Podczas rozmowy z rodzicami lekarz zapozna się z historią chorób pacjenta i wybada, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do znieczulenia ogólnego. Polecamy dentystę dla dzieci w Warszawie, w klinice stomatologicznej Supradent, które cieszy się od lat renomą wśród mieszkańców stolicy.
Jeżeli zapadła już decyzja o leczeniu pod narkozą, lekarz poda zalecenia dotyczące jedzenia i picia przed zabiegiem. Anestezjolog, który przeprowadza znieczulenie, podaje dziecku przed zabiegiem środki uspokajające. Znieczulenie ogólne podawane jest drogą wziewną, czyli przez maseczkę. Wenflon zakładany jest dopiero po zaśnięciu, co dodatkowo ogranicza stres malucha. Czasami podawane jest również znieczulenie miejscowe, dzięki czemu mały pacjent nie odczuwa bólu bezpośrednio po wybudzeniu. Rodzice mogą być z dzieckiem przed podaniem znieczulenia oraz przy wybudzaniu, które odbywa się w specjalnej sali. W trakcje zabiegu stan malucha obserwowany jest przez lekarza specjalistę anestezjologii i pozostaje pod obserwacją przez około 30 minut z lekarzem, który ocenia jego stan zdrowia.
Inne metody znieczulenia podczas leczenia zębów u dzieci
Poza narkozą istnieją inne skuteczne metody znieczulenia zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Najbardziej powszechne jest tradycyjne znieczulenie miejscowe, jednak mimo ograniczenia bólu przy zabiegu nadal wiąże się ze stresem dziecka. Ukłucie igłą oraz widok i dźwięk narzędzi dentystycznych także potrafi wywołać ogromny lęk u malucha. Inną metodą, która ostatnio jest coraz częściej stosowana to sedacja, czyli znieczulenie gazem rozweselającym. Jest to całkowicie bezpieczne, relaksuje i uspokaja dziecko oraz obniża poziom napięcia i stresu. Do stosowanie tej formy znieczulenia u dzieci praktycznie nie ma przeciwwskazań — należy jedynie powstrzymać dziecko od jedzenia i picia minimum 2 godziny przed zabiegiem.
Zobacz także:
- Jak często należy chodzić z dzieckiem do dentysty?
- Twoje dziecko zmaga się z próchnicą? Zgłoś się do dentysty dla dzieci!
- Jakie badania krwi przeprowadzić u chorego dziecka?
- Jak rozpoznać infekcję zęba u dziecka?
- Kiedy zacząć leczenie ortodontyczne u dziecka? Odpowiedź eksperta.
- Pielęgnacja skóry w ciąży. Sprawdź, co musisz wiedzieć!