Jak często należy chodzić z dzieckiem do dentysty?

Zofia Krysiewicz
stomatologia dziecieca

Kompleksowa opieka stomatologiczna jest niezwykle ważna dla zdrowia dziecka. Podpowiadamy, kiedy należy udać się do dentysty po raz pierwszy, a także jak często maluch powinien odwiedzać jego gabinet.

Pierwsza wizyta u dentysty

Choć pierwsza wizyta u stomatologa może być dla dziecka stresująca, stała opieka dentystyczna uchroni bowiem malca przed szeregiem przykrych dolegliwości, w tym paradontozą, czy też próchnicą. Powinna ona rozpocząć się już od najmłodszych lat dziecka. 

Kiedy zatem należy odbyć tę pierwszą wizytę u stomatologa? Wizyta taka powinna odbyć się po ukończeniu przez dziecko 8-10 miesiąca życia, lub po wyrżnięciu się pierwszych ząbków. Lekarz specjalista podpowie wówczas świeżo upieczonym rodzicom, w jaki sposób dbać o uzębienie tak małego dziecka. Ponadto im wcześniej przyzwyczaimy dziecko do wizyt w gabinecie dentystycznym, tym mniejszy stres będą one wywoływały u niego w przyszłości. Warto więc od najmłodszych lat przekonywać malucha, że gabinet dentystyczny naprawdę nie jest tak strasznym miejscem, jak mu się wydaje – i sprawić, że w przyszłości będzie on udawał się na każdą kolejną wizytę dobrowolnie. 

Zobacz ofertę Centrum stomatologiczne Estetique Wrocław

Jak często należy odwiedzać stomatologa?

Stomatologia dziecięca pozwala zapobiec rozwinięciu się poważnych chorób uzębienia, takich jak na przykład paradontoza, czy też próchnica. Aby była ona jednak skuteczna, stomatologa należy odwiedzać z dzieckiem regularnie – czyli nie rzadziej, niż raz na cztery miesiące. Oczywiście, jeśli nastąpi taka potrzeba, lekarz dentysta może zasugerować jeszcze krótszy odstęp pomiędzy kolejnymi konsultacjami. 

Jest to konieczne, ponieważ dynamika zmian zachodzących w jamie ustnej dziecka jest znacznie większa, niż w przypadku osoby dorosłej. Musi ona być więc stale nadzorowana przez doświadczonego specjalistę. Ponadto odbywając z dzieckiem regularne kontrole u stomatologa, nie tylko przyzwyczaimy je do wizyt w gabinecie dentystycznym, ale zapobiegniemy rozwojowi groźnych chorób, a co za tym idzie – konieczności wdrożenia nie zawsze przyjemnego dla dziecka leczenia. Jeśli przecież celem wizyty będzie jedynie kontrola stanu uzębienia, dziecko będzie w przyszłości wspominać ją znacznie lepiej, niż gdyby wdrożone podczas niej miało zostać choćby leczenie kanałowe.

Zobacz  Buty dla dziewczynki - o czym pamiętać wybierając każdą parę?

Sprawdź: https://www.estetique-wroclaw.pl/stomatologia-dziecieca/

Co zrobić, by dziecko nie bało się wizyty u stomatologa?

Strach przed wizytą u stomatologa istnieje nawet wśród dużej grupy ludzi dorosłych, a co dopiero wśród dzieci. O ile jednak jako dorośli rozumiemy już, że leczenie, choć – tak, jak w przypadku wizyt u jakiegokolwiek innego lekarza – nie zawsze przyjemne, jest bezpieczne, w zdecydowanej większości przypadków bezbolesne, a przy tym konieczne, o tyle dziecko nie ma takiej świadomości.

Rolą rodzica jest przekonać pociechę do regularnych wizyt, pokazać jej, że stomatologia dziecięca to nic strasznego.

Aby sprawić, że wizyta w gabinecie stomatologicznym będzie dla dziecka przyjemniejsza, warto wdrożyć system nagród – po wizycie zabrać malca do zoo, na wycieczkę, czy też, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, choćby i na lody. Na wizytę u dentysty warto zabrać też ulubioną zabawkę dziecka – będzie mogło bawić się nią podczas większości zabiegów, co znacznie je odstresuje.  

Niebagatelną rolę ma też wizyta adaptacyjna, którą powinniśmy odbyć z dzieckiem po ukończeniu trzeciego roku życia. Pociecha pozna podczas niej lekarza, zapozna się z urządzeniami dentystycznymi, a sama wizyta będzie dla niego bez wątpienia jedną wielką przygodą.

Jakie są konsekwencje braku dbania o higienę jamy ustnej dziecka?

Jeśli stomatologia dziecięca zostanie zaniedbana, zagrożone zostanie zdrowie całego organizmu. Pamiętajmy bowiem, że choroby zębów i jamy ustnej mogą mieć wpływ także na inne narządy – próchnica, dla przykładu, nieleczona może doprowadzić do rozwinięcia się groźnych chorób serca. Nie warto więc ignorować nawet delikatnych dolegliwości bólowych ze strony zębów – często są one wczesnym zwiastunem poważniejszych problemów. Jedynie regularne konsultacje dentystyczne będą w stanie im zapobiec. 

Zobacz także:

Zobacz  Artykuły szkolne – jak wybrać, gdzie kupić?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Artykuły szkolne – jak wybrać, gdzie kupić?

Następny artykuł
Wózki dziecięce 3w1

Wózki dziecięce 3w1 — o czym pamiętać?

Powiązane artykuły