Mleko dla dzieci – co należy wiedzieć, żeby dostarczyć najmłodszym najbardziej wartościowych produktów?

Na rynku dostępne są bardzo różne rodzaje mleka dla najmłodszych. Poszczególne produkty różnią się nie tylko swoim składem, ale także właściwościami i przeznaczeniem. Warto więc zapoznać się z najważniejszymi informajami dotyczącymi mleka zamiennego. 
Zofia Krysiewicz
mleko dla dzieci

Czym jest mleko dla niemowląt?

Mleko modyfikowane dla niemowląt to produkt, który podaję się małym dzieciom, kiedy z jakiś powodów nie mogą być karmione piersią. Modyfikowane mleko to nic innego jak mleko krowie, które na drodze różnych procesów został tak zmodyfikowane, aby pozbyć się z niego wszelkich substancji, które mógłby być szkodliwe lub niewłaściwe dla malucha, a dodać tych, które wspomagają jego rozwój. Dzięki tym zmianom, mleko zostaje jak najbardziej upodobnione do mleka matki. 

Jaki jest skład mleka dla najmłodszych?

Jak już wspomnień wcześniej, bardzo ważną kwestią jest wybór mleka o odpowiednim składzie. Każde mleko, które poda się najmłodszym, powinno posiadać serwatkę w proszku, która wcześniej została odmineralizowana, a także laktozę, koncentrat serwatkowego białka, węglan, kwas L – askorbinowy, chlorek magnezu, cytrynian potasu, chlorek węglowodanowy, lecytynę sojową, siarczan cynku, żelaza, L – karnityna i szereg witamin. 

Bardzo często producenci dodatkowo zawierają w swoich produktach kwasy tłuszczowe, prebiotyki oraz probiotyki. 

Rodzaje mleka dla dzieci 

Na rynku dostępne jest wiele różnych rodzajów mleka idealnego dla maluchów. Jednym z rozgraniczeń są kategorie wiekowe. W ofercie można znaleźć mleko początkowe, które można podawać dzieciom, które nie przekroczyły 6 miesiąca życia, a także mleko następne, idealne dla dzieci w przedziale 6 – 12 miesięcy. 

Kolejnym rozwiązaniem jest mleko junior, które można podawać dzieciom, które przekroczyły już pierwszy rok życia.

Oprócz tego typu produktów, wyróżnić można także wiele produktów specjalistycznych, które są stosowane w przypadku niemowląt, które cierpią na różnego typu dolegliwości. Przykładem może być mleko modyfikowane dla dzieci, które cierpią na kolki, nietolerują laktoryz lub często są leczone antybiotykami. 

Zobacz  Jak zachęcić dziecko do zabawy?

Przechowywanie mleka dla dzieci

Aby mleko dla dzieci nie straciło swoich właściwości konieczne jest przechowywanie do we właściwy sposób. W tym celu dobrze jest wybrać chłodne i suche miejsce, w którym temperatura nie przekracza 25 st. Celsjusza. 

Producenci zalecają, aby mleko dla maluchów przechowywać w oryginalnym opakowaniu. Jeżeli jednak z jakiś powodów nie jest to możliwe należy znaleźć opakowanie bardzo szczelne. 

Niezwykle ważne jest także to, że otwarte już mleko dla malucha trzeba zużyć w przeciągu miesiąca. Później nie będzie już już nadawało do spożycia. 

Jak przygotowuje się mleko dla malucha?

Każde mleko dla dziecka musi być przygotowane we właściwy sposób, aby pełniło ono funkcję bezpiecznego i wartościowego pożywienia dla najmłodszych. Każdy producent dołącza do swoich produktów dokładną instrukcję, której należy przestrzegać. 

Butelka, w której przygotuje się mleko lub inne wybrane w tym celu naczynie powinno być dokładnie wyparzone. Do przygotowania dobrze jest wykorzystać wodę mineralną, którą trzeba zagotować i zaczekać aż osiągnięć około 50 st. Celsjusza. 

Mleko modyfikowane dla dzieci to często jedyna możliwość żywienia najmłodszych. Młode mamy często martwią się, że krzywdzi swoje maluchy nie mogąc karmić ich piersią w pierwszych miesiącach życia. Jednak współcześnie proponowane przez producentów mieszanki dostarczają wszelkich najważniejszych składników odżywczych, dzięki czemu można mieć pewność, że dziecko otrzyma wszystko to co jest niezbędne dla jego prawidłowego rozwoju. 

Zobacz także:

Zobacz  Huśtawka bocianie gniazdo - podaruj sobie rozrywkę na najwyższym poziomie
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
dziecko w szkole z okularami

Jak wybrać okulary dla dziecka?

Następny artykuł
dzieci cieszą się z wygranej w zawodach

Statuetki dla dzieci na zamówienie - nagrody dla najmłodszych sportowców

Powiązane artykuły