Jak wybrać okulary dla dziecka?

Zofia Krysiewicz
dziecko w szkole z okularami

Wady wzroku coraz częściej diagnozowane są u dzieci, w przypadku których najlepszą metodą leczenia okazuje się noszenie właściwie dobranych okularów. O ile doborem szkieł zajmuje się specjalista, o tyle dobór oprawek pozostaje w gestii rodzica. Czym się kierować, aby okulary z jednej strony spełniały swoją podstawową funkcję, z drugiej strony by były przyjazne dziecku?

Jak wybrać właściwe szkła korekcyjne?

Rodzice, którzy zauważą u swoich pociech niepokojące objawy, najczęściej udają się na wizytę do okulisty dziecięcego. Po przeprowadzeniu dokładnego badania, specjalista może zdiagnozować u dziecka wadę wzroku oraz zaproponować konkretne metody leczenia. W przypadku najmłodszych terapia polega zwykle na doborze odpowiednich szkieł korygujących – zabiegi laserowe czy chirurgiczne wykonywane są jedynie w nielicznych przypadkach. Okulista może wystawić receptę okularową, z którą należy udać się do salonu optycznego. Optometrysta jeszcze raz bada wzrok dziecka i wybiera najlepsze szkła, które znacząco poprawią jakość widzenia. 

Czym się kierować, wybierając oprawki do okularów dla dzieci?

Przedmiotem zainteresowania optometrysty czy okulisty jest przede wszystkim dobór właściwych szkieł, podczas gdy rodzice i dzieci najczęściej zwracają uwagę na oprawki okularowe. Powinny być one dobrze dobrane do kształtu twarzy, tak aby po pewnym czasie stworzyły wrażenie drugiej skóry. Dziecko, które przyzwyczai się już do noszenia okularów, nie powinno czuć, że ma je na sobie. W doborze oprawek, które będą pasować do kształtu twarzy, również może pomóc dobry optometrysta. Istotnym aspektem jest trwałość oprawek – muszą być wykonane z solidnych materiałów, zwłaszcza jeśli ma je nosić małe dziecko. Oprawki nie powinny jednocześnie przeszkadzać w swobodnej zabawie, nie mogą również zsuwać się z twarzy. Zwracając uwagę na design, warto skupić się na preferencjach dziecka. Maluchy najczęściej wybierają dla siebie wielobarwne oprawki z ciekawymi motywami, tymczasem starsze dzieci decydują się na nieco poważniejsze modele.

Zobacz  Zwolnienie lekarskie na chorobę dziecka

Zakup okularów przez internet – tak czy nie?

W salonach optycznych stacjonarnych wybór oprawek jest często ograniczony, dlatego coraz więcej rodziców decyduje się na zakup okularów online. Niemniej jednak należy pamiętać, że nie obejdzie się bez wizyty w salonie optycznym, celem zbadania wzroku i dobrania odpowiednich szkieł korekcyjnych. Okulary optyczne można zakupić w sieci, lecz należy wiedzieć, jakie parametry dobrać, aby spełniały one swoją rolę. Sklep internetowy z okularami to doskonałe rozwiązanie dla pociech, które nie potrafią znaleźć ciekawych propozycji oprawek dla siebie. Coraz więcej rodziców decyduje się również na wymianę samych szkieł, jeśli oprawki nadal spełniają swoją funkcję. Taka opcja również jest dostępna w sklepach internetowych, jednak należy pamiętać o uprzednim wykonaniu badania okulistycznego. Wizyty kontrolne w przypadku dzieci powinny mieć miejsce przynajmniej raz w roku bądź częściej, jeśli rodzice zauważą objawy pogłębiania się wady wzroku. 

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Pakujemy dziecko do szkoły, czyli co powinno znaleźć się w plecaku ucznia poza książkami?

Następny artykuł
mleko dla dzieci

Mleko dla dzieci - co należy wiedzieć, żeby dostarczyć najmłodszym najbardziej wartościowych produktów?

Powiązane artykuły