Pakujemy dziecko do szkoły, czyli co powinno znaleźć się w plecaku ucznia poza książkami?

W podstawowej szkolnej wyprawce nie może zabraknąć książek, zeszytów i artykułów piśmienniczych. Niektóre dzieciaki chętnie noszą ze sobą ulubioną maskotkę – swego rodzaju talizman, który towarzyszy im przez cały dzień w szkole. Co jeszcze spakować do szkolnego plecaka poza oczywistymi atrybutami ucznia?
Zofia Krysiewicz

Lunchbox z jedzeniem

Podczas długiego dnia w szkole dziecko z pewnością będzie głodne. Jeśli placówka zapewnia obiady, do lunchboxa wystarczy spakować niewielką przekąskę. Jeśli nie – szkolny lunch dziecka powinien być pełnowartościowym daniem. 

Podstawą zdrowej diety są regularne posiłki. Dziecko w wieku szkolnym, aby pokryć swoje dzienne zapotrzebowanie na kalorie, powinno zjadać od czterech do pięciu niewielkich porcji jedzenia w odstępach czasowych co dwie lub trzy godziny. 

Dłuższa przerwa między lekcjami to idealny czas na posiłek – na przykład drugie śniadanie lub obiad. Jakie przekąski dla dzieci warto przygotowywać, aby dziecko jadło zdrowo i pożywnie?

Wśród smacznych propozycji na drugie śniadanie do lunchboxa znajdują się na przykład:

 • warzywa pokrojone w słupki z hummusem lub dipem na bazie jogurtu naturalnego,
 • domowe chipsy z ziemniaków lub jarmużu,
 • domowe frytki z batatów z ketchupem (najlepiej własnej roboty),
 • serek wiejski z sezonowymi owocami,
 • lekka sałatka owocowa,
 • garść orzechów, nasion i suszonych owoców.

Dania obiadowe, które dobrze smakują na zimno i możesz je spakować jako szkolne przekąski dla dzieci, to na przykład:

 • sałatka z kurczakiem na bazie mixu sałat,
 • domowe hot-dogi,
 • kaszotto z warzywami,
 • ryż z truskawkami,
 • placuszki na słodko z twarogiem i owocami,
 • wytrawny omlet. 

W sklepach znajdziesz obecnie różne rodzaje lunchboxów, w tym pudełka z ulubionymi bohaterami dziecięcych bajek. Dobry lunchbox powinien mieć kilka przegródek i szczelne zamknięcie.

Wielorazowa butelka z wodą 

Pozostajemy w temacie diety dziecka i przechodzimy do kolejnej ważnej kwestii z nią związanej, a mianowicie: nawodnienia. Dlaczego warto wyrabiać u dziecka nawyk regularnego picia wody? Odpowiednie nawodnienie ma bardzo korzystny wpływ na pracę całego organizmu: między innymi poprawia krążenie krwi, usprawnia procesy metaboliczne, a także reguluje apetyt. 

Zobacz  Jakie książki dla 5-latka rozbudzają kreatywność i ciekawość świata?

Butelka z wodą powinna znaleźć się w plecaku dziecka nie tylko w te dni, gdy uczęszcza na zajęcia wychowania fizycznego. Uczeń powinien mieć wodę zawsze pod ręką i sięgać po nią nie tylko, gdy czuje pragnienie. Najlepiej kupić butelkę wielorazową, dzięki której nie tylko zaoszczędzisz, ale również pomożesz środowisku. 

Wielorazowe butelki na wodę dostępne są obecnie w wielu kolorach, rozmiarach i kształtach. Podczas zakupu zwróć uwagę, aby była ona wykonana z jak najlżejszych materiałów. Dodatkowe obciążenie plecaka może powodować dyskomfort ucznia.

Środek do dezynfekcji rąk

Ostatnie lata pokazały, jak ważna jest troska o codzienną higienę. Butelka z żelem lub płynem do dezynfekcji rąk to kolejny ważny element wyposażenia szkolnego plecaka. Dużą popularnością cieszą się także nawilżane chusteczki do wycierania rąk i przecierania powierzchni. 

W sklepach znajdziesz obecnie miniaturowe środki antybakteryjne, które można przyczepić do plecaka jak breloczek. Taki gadżet z pewnością spodoba się dziecku. 

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Pielęgnacja skóry problemowej u niemowląt

Pielęgnacja skóry problemowej u niemowląt. Jak dbać i rozpoznawać wypryski u najmłodszych?

Następny artykuł
dziecko w szkole z okularami

Jak wybrać okulary dla dziecka?

Powiązane artykuły