Pielęgnacja skóry problemowej u niemowląt. Jak dbać i rozpoznawać wypryski u najmłodszych?

Problemy skórne mogą dotknąć człowieka w każdym wieku. Najtrudniejsza jest jednak pielęgnacja niemowląt. Sprawdź nasze rady i dowiedz się, jakie zmiany najczęściej pojawiają się u maluszków i w jaki sposób należy o nie dbać
Zofia Krysiewicz
Pielęgnacja skóry problemowej u niemowląt

Jakie zmiany skórne najczęściej pojawiają się u niemowląt?

Delikatna skóra u niemowlęcia wymaga ostrożnej i dobrze dopasowanej pielęgnacji. W przeciwnym razie może dojść do szeregu podrażnień powodujących świąd i dyskomfort. 

Niemniej jednak, niektóre schorzenia, takie jak wyprysk atopowy czy trądzik niemowlęcy pojawiają się niezależnie od troskliwej opieki.

Warto mieć na uwadze, że organizm noworodka i niemowlęcia nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Zarówno skóra, jak i układ pokarmowy mogą intensywnie reagować na zmianę mleka, środki piorące, barwniki w tkaninach czy twardość wody w wanience. 

Czy wszystkie wypryski wymagają leczenia dermatologicznego?

U dzieci w pierwszych tygodniach życia mogą pojawić się tzw. przejściowe zmiany skórne. Wynikają one przede wszystkim z faktu, że struktury skórne nie są jeszcze w pełni rozwinięte i dojrzałe. Naczynia krwionośne i gruczoły łojowe wymagają dodatkowego czasu, aby w pełni unormować swoją pracę. Również gospodarka hormonalna w tym okresie może nie działać jeszcze w pełni poprawnie. 

Tego typu zmiany pojawiają się dość szybko, lecz znikają samoczynnie po upływie kilku tygodni, zwykle jeszcze w pierwszym miesiącu życia. Jedynie trądzik niemowlęcy może pozostać widoczny do około 3 miesiąca, lecz również powinien sam ustąpić. U dzieci często pojawiają się niegroźne potówki. Niektórzy rodzice sądzą, że jest to wyprysk potnicowy, lecz on pojawia się jedynie u osób dorosłych i wymaga specjalistycznego leczenia. 

Jeśli jednak zmiany skórne stają się uciążliwe, powodują dyskomfort, ból lub swędzenie, konieczna będzie wizyta u specjalisty. 

Zasady pielęgnacji skóry w pierwszych tygodniach życia 

Ciało noworodka jest wyjątkowo delikatne i takiej potrzebuje pielęgnacji. Od pierwszych chwil życia konieczne jest staranne i troskliwe dbanie o skórę maluszka. Pozwoli to uniknąć wielu problemów w przyszłości. 

Zobacz  Ubrania dla dzieci marki Tommy Hilfiger, czyli dlaczego warto wybrać najwyższą jakość?

Najważniejszym rytuałem pielęgnacyjnym w pierwszych miesiącach życia jest kąpiel. Nie ma konieczności przeprowadzania jej codziennie, lecz regularnie należy przemywać twarz, zgięcia nóżek i rączek oraz pośladki. 

Bardzo istotne jest, aby nie namaczać kikuta pępowinowego. Pomieszczenie, w którym kąpane jest dziecko, powinno być ciepłe i wolne od przeciągów. Temperatura wody powinna być natomiast jak najbardziej zbliżona do temperatury ciała, optymalnie jest to do 37 stopni. 

Warto pamiętać o stosowaniu delikatnych preparatów o działaniu nawilżającym i zabezpieczającym. 

Kluczowym obszarem ciała niemowlęcia są również pośladki. Ze względu na nieustanne przebywanie w pieluszce, jest to miejsce podatne na odparzenia i podrażnienia. Przy każdym przewijaniu należy dokładnie kontrolować, czy nie pojawiają się zaczerwienienia. Dzięki temu możliwe będzie zareagowanie odpowiednio szybko. 

Czy noworodki potrzebują specjalnych kosmetyków?

Skóra noworodków pracuje inaczej niż skóra dorosłego człowieka. Nie jest jeszcze w pełnie rozwinięta, przez co znacznie bardziej podatna na wszelkiego typu uszkodzenia. 

Do pielęgnacji ciała noworodków warto stosować środki emolientowe. Doskonale sprawdzą się do kąpieli już od 1 dnia życia. 

Jeśli po wytarciu zaobserwuje się suchość skóry lub delikatne łuszczenie, można sięgnąć także po balsamy emolientowe przebadane pod kątem pielęgnacji maluszków. 

Można stosować również specjalne środki ochronne na pośladki. Po dokładnym umyciu lub przy każdym przewijaniu warto zabezpieczyć skórę przed odparzeniami. 

Jak zabezpieczyć skórę dziecka przed wyjściem na spacer? 

Delikatna skóra dzieci wymaga dokładnego zabezpieczania przed wyjściem na spacer. Świetnie sprawdzą się tłuste kremy ochronne oraz preparaty z wysokim filtrem kierowane do skóry niemowlęcej. Dzięki temu dziecko będzie odpowiednio zaopiekowane niezależnie od pogody. 

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Wózki dziecięce 3w1

Wózki dziecięce 3w1 — o czym pamiętać?

Następny artykuł

Pakujemy dziecko do szkoły, czyli co powinno znaleźć się w plecaku ucznia poza książkami?