Buty dla dziewczynki – o czym pamiętać wybierając każdą parę?

Obuwie dziecięce, niezależnie do rodzaju, musi być przede wszystkim wygodne i dostosowane do potrzeb młodego człowieka, który nadal dynamicznie rozwija się i rośnie. Uwzględniając te kwestie, rodzic zawsze powinien sięgać po takie buty, w których stopa malucha będzie miała odpowiednio dużo miejsca na naturalny ruch podczas chodzenia i biegania. Buty dla dziewczynki muszą być też przemyślane pod względem designu – w końcu małe księżniczki przywiązują dużą wagę do swoich stylizacji. O czym warto więc pamiętać podczas zakupów?
Zofia Krysiewicz

Jak dobrać rozmiar i kształt buta dla dziecka?

Aby buty dla dziewczynki były wygodne, należy dobrać je odpowiednio do wielkości stopy dziecka. Mierzenie obuwia nie jest niezbędne, jeśli rodzic wie, jak prawidłowo zmierzyć stopę i jak na podstawie tego wymiaru dobrać później rozmiar konkretnego modelu obuwia. Należy pamiętać więc, że stopę dziecka mierzymy zawsze po południu, kiedy jest ona największa. Wystarczy ustawić dziecko na płaskiej powierzchni i na kartce papieru wykonać obrys stopy. Uzyskany w ten sposób wynik to jednak nie rozmiar wkładki – ten powinien być o 5 do 10 mm dłuższy w przypadku butów zabudowanych oraz od 4 do 5 mm dłuższy w przypadku sandałków. Należy mieć na uwadze również fakt, że pomiarów długości stopy trzeba dokonywać co 2 – 3 miesiące, ponieważ rosną one nawet 1 cm na rok. A jaki kształt powinny mieć buty dla dziewczynki? Najlepiej sprawdzą się modele z szerokim i zaokrąglonym czubkiem, w których palce dziecka nie będą w żadnym stopniu ściśnięte czy podkulone.

Buty dla dziewczynki a zdrowie stóp – na co zwrócić uwagę?

Rodzice dzieci muszą pamiętać, że buty dla dziewczynki nigdy nie powinny być wcześniej używane przez inne dziecko, nawet przez własne rodzeństwo. Dlaczego? But zawsze dostosowuje swój kształt do stopy właściciela, niejako “dziedzicząc” po nim jego wady chodu. Jeśli dziecko otrzyma takie używane obuwie, prawdopodobnie wykształci dokładnie takie same zaburzenia. Poza tym, bardzo istotną cechą przy wyborze zdrowych butów dla dziewczynki jest upewnienie się, czy ich podeszwa jest elastyczna. Buty dla dzieci muszą zginać się tak samo jak stopa, czyli mniej więcej w 3/4 długości.

Zobacz  Baletki dla dzieci – dowiedz się więcej o tych butach

Buty dla dziewczynki – jakie na lato, a jakie na jesień?

Wiedząc, jakie kryteria muszą spełniać każde buty dla dziewczynki, można zastanowić się nad tym, jakiego obuwia potrzebuje dziecko na lato, a jakiego na wiosnę czy jesień. Kiedy na zewnątrz jest chłodno, a pogoda nie dopisuje, najlepiej sprawdzą się sneakersy, czyli buty za kostkę, które dobrze trzymają stopę i gwarantują komfort cieplny. Z kolei późną wiosną czy wczesną jesienią stopa dziecka lepiej będzie czuła się w krótszych butach sportowych, idealnych do biegania. Latem warto postawić na takie buty dla dziewczynek, w których skóra może swobodniej oddychać. Będą to przede wszystkim tekstylne trampki lub półbuty sportowe z elementami siateczki, a w trakcie upałów klapki, choć te zaleca się nosić w bardzo ograniczonym wymiarze czasu – najlepiej jedynie na plaży czy na basenie. Jeśli chodzi o kolorystykę obuwia dla dziewczynek, najpraktyczniejszym rozwiązaniem jest zakup jednej pary uniwersalnej, czyli białej lub czarnej, a także jednej czy dwóch par w bardziej wyrazistej, kolorowej i energetycznej odsłonie. Takie modele sprawdzą się na co dzień i nadadzą stylizacji charakter.

Chcąc kupić odpowiednie buty czy ubrania dla dziewczynek rodzic nie musi zabierać dziecka na zakupy do galerii handlowej za każdym razem, kiedy wyrośnie ono z poprzedniej pary lub po prostu ją zniszczy. Może bez obaw zamówić wybrany model w sklepie online, upewniając się wcześniej, jak prawidłowo dobiera się rozmiary butów dla dzieci.

Zobacz także:

Zobacz  Pralki ładowane od przodu – ranking
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Ubrania dla dzieci marki Tommy Hilfiger, czyli dlaczego warto wybrać najwyższą jakość?

Następny artykuł
audiobooki dla dzieci

Jakie są zalety puszczania audiobooków dziecku?

Powiązane artykuły