Jakie są zalety puszczania audiobooków dziecku?

Nie bez powodu mówi się, że czytanie dziecku od najmłodszych lat rozwija jego wyobraźnię i słownictwo. A co zrobić w sytuacji, gdy po pracy nie masz na to czasu lub siły? Z pomocą przychodzą audiobooki, które mimo, iż nie są w stanie zastąpić tradycyjnych książek, posiadają wiele innych zalet. Jakich? Podpowiadamy poniżej! Przeczytaj i dowiedz się, dlaczego warto puszczać dziecku audiobooki i jak mogą świetnie uzupełnić jego kontakt z wartościowymi treściami.
Zofia Krysiewicz
audiobooki dla dzieci

Kiedy warto włączyć dziecku audiobooka?

Audiobook to świetna forma spędzania czasu. Zamiast oglądać bajki, czy spędzać czas na graniu w gry komputerowe dzieci mogą rozwinąć swoją wyobraźnię poprzez słuchanie audiobooka. Co więcej, tego typu rozrywka sprawdzi się także, jako tło podczas zabaw z dzieckiem. Audiobook może być również uzupełnieniem prac plastycznych, czy sensorycznych. Taką “czytankę” można puścić dziecku w trakcie malowania kolorowanek. Opowiadana przez lektora historia może świetnie rozbudzić ciekawość i kreatywność pociechy. Audiobooki dla dzieci świetnie sprawdzą się również w podróży – czy to samochodem, czy w przypadku starszych dzieci pociągiem. Dzięki nim maluch nie będzie nudzić. Podróż minie znacznie szybciej, a w dodatku w wyśmienitym humorze dla niego i dla Ciebie.

Czy warto puszczać dzieciom audiobooki?

Bajki i opowiadania na audiobookach rozwijają, pobudzają naturalną ciekawość świata i kreatywność dzieci. Podczas słuchania audiobooka w mózgu dziecka zostają pobudzone neurony, które stymulują rozwój mózgu dziecka. Warto również zaznaczyć, że słuchanie audiobooków od najmłodszych lat poszerza zakres słownictwa u dziecka w sposób bardzo naturalny i swobodny. Co więcej, pomagają one maluchowi w ćwiczeniu pamięci i koncentracji. Opowiadania angażują uwagę dziecka i usprawniają jego funkcje poznawcze. Bardzo ważnym aspektem puszczania dziecku audiobooków jest także to, że mają one bardzo pozytywny wpływ na rozwój empatii i inteligencji emocjonalnej – tak niezwykle ważnej w obecnym świecie i kontakcie z rówieśnikami. Słuchanie audiobooków wpływa kompleksowo na rozwój dziecka. Czy warto zatem puszczać dziecku audiobooki? Oczywiście, że tak! Sprawdzą się one znacznie lepiej niż kreskówki lub gry na tablecie.

Jakie audiobooki dla dzieci wybrać?

Podobnie jak tradycyjne książki również i audiobooki są skierowane dla dzieci w odpowiednim wieku. Powinny one być dostosowane do potrzeb dzieci w różnym wieku. Chodzi nie tylko o ich treść, ale i język, w którym zostały napisane. Audiobooki dla najmłodszych powinny zostać stworzone pod kątem odpowiedniego dla dziecka w danym wieku słownictwa. Wybierając poszczególne pozycje w tym audiobooki dla dzieci, trzeba także pamiętać o tym, by wybierać wartościowe bajki i opowiadania. Powinny być nie tylko interesujące, ale stymulować rozwój dziecka. Ciekawym pomysłem są audiobooki z muzyką w tle, która podkreśla nastrój opowiadanych historii. Warto również sięgać po nagrania z interesującymi lektorami najlepiej ze znanymi aktorami lub lektorami, którzy sprawią, że dziecko będzie z chęcią czekało a kolejne rozdziały czy odcinki takiej formy kontaktu z literaturą i jakościową rozrywką.Nie ma nic bardziej rozczarowującego niż głos, pod wpływem którego się od razu zasypia. Jednym z polecanych audiobooków jest zajmujący pierwsze miejsce na liście książkowych bestsellerów dla dzieci „The New York Timesa” jest – „Baśniobór audiobook

Zobacz  Edukacja finansowa dzieci. Jak ją prowadzać?

Jak słuchanie bajek wpływa na dzieci?

Słuchanie bajek, powieści, lektur w postaci audiobooków poszerza słownictwo dziecka oraz rozwija jego fantazję i pomysłowość. Słuchając opowiadanej przez lektora historii, pociechy wyobrażają sobie, co się dzieje w kolejnych rozdziałach tytułu. Ponadto nie są one szkodliwe jak inne formy rozrywki – telewizja, gry komputerowe, czy tablet. Poza tym słuchanie audiobooka wypełnia dziecku czas. Dzięki temu maluch nie nudzi się i nie narzeka na brak zajęcia. Dodatkowo podczas słuchowiska na dziecko oddziałuje szereg bodźców, które z kolei zachęcają je do zapamiętywania i wyciągania wniosków. Bajki czytane przez profesjonalnego aktora, poszerzają bazę słów dziecka oraz uczą je w ten sposób poprawnej artykulacji. W efekcie pociecha, której puszczamy audiobooki, będzie więc o wiele bardziej zaznajomione z melodią języka. To z kolei sprawi, że łatwiej będzie mu się poprawnie wysławiać i komunikować z rodzicami, nauczycielami czy rówieśnikami.To jednak jeszcze nie koniec powodów, dla których warto puszczać dziecku audiobooki. Każdy z nas na pewno mógłby dodać do tej listy kilka charakterystycznych dla jego pociechy.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Buty dla dziewczynki - o czym pamiętać wybierając każdą parę?

Następny artykuł

Pielęgnacja skóry w ciąży – jaki olejek do twarzy wybrać?

Powiązane artykuły