Hulajnoga dla 4-latka – którą wybrać? Sprawdzamy hulajnogi dla dzieci

Hulajnogi dwukołowe, trójkołowe, kolorowe – wybór jest naprawdę duży, a rodzice mają często problemy z kupnem odpowiedniego modelu. Sprawdzamy, jaka hulajnoga dla 4-latka będzie najlepsza i na co zwrócić uwagę, wybierając sprzęt dla malucha!
Zofia Krysiewicz
hulajnoga dla 4 latka

W sklepach sportowych znajdziesz hulajnogi dla najmłodszych i nieco starszych dzieci. Sprzęt musisz dostosować do wieku, wzrostu, a także możliwości swojej pociechy. Pamiętaj, że podstawą jest bezpieczeństwo, dlatego zawsze sprawdzaj jakość wykonania sprzętu i atesty. Najlepiej, jeśli weźmiesz dziecko ze sobą, aby mogło przymierzyć się do hulajnogi. Na jakie kryteria zwrócić uwagę? Przede wszystkim zdecyduj, czy ma to być model trzykołowy, czy też wersja pojazdu na dwóch kółkach. Dla początkujących kierowców poleca się hulajnogi z trzema kółkami, które zapewniają stabilność i na których dużo łatwiej zachować równowagę. A która hulajnoga dla 4-latka będzie lepsza? Sprawdź!

Hulajnogi dla dzieci – rodzaje pojazdów

Pierwsza hulajnoga może trafić nawet do 2-letniego malucha. W takim przypadku jest to zawsze hulajnoga trójkołowa, na której dziecko uczy się jeździć. Trzykołowa hulajnoga może mieć dwa koła z przodu i jedno z tyłu lub odwrotnie, pojedyncze z przodu, a dwa z tyłu. Dzięki takiemu modelowi maluch może bezpiecznie ćwiczyć odpychanie się nogą, skręcanie i inne manewry. Dzieciom zaczynającym swoją przygodę z hulajnogą poleca się modele z dwoma kółkami z przodu, ponieważ odpychając się, nie będą uderzać nogą o tylne koła. Kolejne kryterium wyboru to rodzaj materiału, z którego zostały wykonane kółka. Warto to sprawdzić przed zakupem:

  • koła plastikowe mogą szybko się uszkodzić i hałasują;
  • koła kauczukowe są ciche i znacznie bardziej odporne na uszkodzenia i ścieranie;
  • koła pompowane umożliwiają pokonywanie przeszkód i jazdę po innej powierzchni niż asfalt.

Gdy dziecko opanuje jazdę na hulajnodze trójkołowej, przyda się dwukołowa hulajnoga dla dziewczynki lub chłopca, która pozwala rozwijać większą prędkość i pokonywać więcej przeszkód.

Zobacz  Jak rozpoznać infekcję zęba u dziecka?

Hulajnoga dla 4-latka – co jeszcze wziąć pod uwagę?

Gdy już zdecydujesz, ile kół ma mieć hulajnoga dla 4-latka, pamiętaj, aby zwrócić uwagę na kierownicę, podest i hamulce. Podesty mogą być wykonane z tworzywa, aluminium lub sklejki z włóknem. Dla młodszych dzieci odpowiednie są modele z podestem z tworzywa. Są one lekkie, giętkie i absorbują drgania, co wpływa na komfort jazdy. Dla starszaków możesz wybrać hulajnogę z aluminium. Podest powinien być odpowiednio szeroki, aby zapewniał wygodę i bezpieczeństwo. W modelach dla małych dzieci pokryty bywa powłoką antypoślizgową. Dobrym wyborem jest hulajnoga dla czterolatka z regulowaną kierownicą, która będzie rosła razem z dzieckiem i przez dłuższy czas będzie można ją dostosować do wzrostu dziecka. I w końcu hamulec. Hulajnoga przeznaczona dla malucha powinna mieć hamulec, który maluch z łatwością wciśnie, nie męcząc się i nie wkładając w czynność zbyt dużo siły.

Jaka hulajnoga dla 4-latka będzie najlepsza?

Hulajnoga dziecięca ma być bezpieczna i powinna zapewniać wygodę podczas jazdy. Najlepiej kupić hulajnogę, na której ręce dziecka będą ułożone pod kątem 100 stopni. Oczywiście warto również zwrócić uwagę na wygląd pojazdu. Wiadomo, że dzieci lubią, gdy jest kolorowo – dodatkowym atutem mogą być np. świecące koła. Dla najmniejszych miłośników jazdy na hulajnodze odpowiednia może być kombinacja jeździka i hulajnogi łącząca w sobie funkcje trzech pojazdów (hulajnogi, rowerka biegowego, jeździka). Jeśli wciąż nie masz pewności, jaki sprzęt zakupić, sprawdź dostępne rankingi hulajnóg.

Wiesz już, jaka powinna być hulajnoga dla 4-latka. Jazda na hulajnodze to świetna zabawa, dlatego warto jak najwcześniej kupić maluchowi odpowiedni model. To nie tylko sposób na zabawę, ale także na ćwiczenie koordynacji ruchowej. Przy okazji to zdrowa dawka aktywności na świeżym powietrzu.

Zobacz  Pokój zabaw dla dzieci w nowym domu - jak go urządzić?

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Basen w ogrodzie – frajda dla dzieci i rodziców

Następny artykuł
dziecko podczas spania

Pokój zabaw dla dzieci w nowym domu - jak go urządzić?

Powiązane artykuły