Pokój zabaw dla dzieci w nowym domu – jak go urządzić?

Zofia Krysiewicz
dziecko podczas spania

Kupując nowy dom, zwykle kierujemy się ilością miejsca dla naszych dzieci i możliwej aranżacji przestrzeni tak, by wystarczyło jej dla każdego. Pokój zabaw dla dzieci jest jednym z wymarzonych projektów rodziców, którzy kupują nowy dom z myślą o rozbudowaniu swojej rodziny. Podpowiadamy jak urządzić pokój zabaw dla dzieci tak, aby sprzyjał nauce, odpoczynkowi i przyjemności.

Pokój zabaw dla dzieci w nowym domu

Pokój naszych pociech to specjalne miejsce, w którym spędzą swoje dzieciństwo, a my chcemy, by było ono jak najlepsze. Psychologowie zalecają, by każdy pokój dziecięcy miał wyznaczone strefy do: nauki, odpoczywania i spania, przechowywanie rzeczy, jak i strefę zabaw. Możemy również, chcąc by nasza pociecha, jeszcze lepiej odróżniała miejsce do relaksu i nauki, od miejsca do zabaw, urządzić specjalny pokój do zabaw osobno, o ile mamy w naszym domu odpowiednie miejsce. Dzieci będą mogły tam w czasie wolnym bawić się, a w swoim pokoju będą odrabiały lekcję i spały. Niezależnie czy urządzamy samą strefę zabaw w pokoju dla dzieci, czy osobny pokój do zabaw w domu, warto zaaranżować go z pomysłem, tak by był dla dziecka rozwijający.

Pokój dla dziewczynek a chłopców, różnice

Pokój zabaw dla dziewczynek nie musi być różowy a dla chłopców niebieski, te podziały dawno już odeszły do lamusa! Zarówno dziewczynki, jak i chłopcy mogą dzielić te same zainteresowania i to nimi kierujmy się w trakcie urządzania ich pokoi. Jeśli chłopiec lubi pokój różowy, a jego pasją jest malowanie czy moda, nie ma przeciwwskazań, by miał pokój taki jaki sobie wymarzył. Jeśli dziewczynka lubi bawić się samochodami i koparkami, może mieć je w swoim pokoju zabaw. Aranżując pokój zabaw dla dzieci, każdy rodzic ma na względzie ich dobro i rozwój, ale trzeba również zapytać dziecka, jakie są jego oczekiwania wobec takiego pokoju i stworzyć go wspólnie.

Zobacz  Samochód dla rodziny 2+3 – jakie auto dla dużej rodziny?

Aranżacja pokoju zabaw dla dzieci

Aranżacja pokoju zabaw dla dzieci może być zarówno bardzo droga, jak i budżetowa, wszystko zależy od tego, jakie zabawki i akcesoria chcemy wstawić do środka. Jeśli nie mamy dużo pieniędzy na drogie interakcyjne zabawki, jest w internecie masa przepisów jak samemu je wykonać tanim kosztem.

Rzeczą, która wykonać możemy sami, jest huśtawka. Według psychologów bujanie pomaga się uspokoić i zrelaksować więc wstawienie do pokoju zabaw w domu małej sznurkowej huśtawki na pewno pomoże każdemu dziecku.

Meble do pokoju zabaw dla dzieci

O ile pokój zabaw dla dzieci nie jest jednocześnie ich codziennym pokojem, to nie musimy martwić się o dodatkowe meble takie jak łóżka, fotele kanapy. Wystarczy krzesełko, a dzieci i tak lubią siedzieć na podłodze.

Meblem może być też namiot lub tipi, a nawet baldachim w rogu, gdzie dzieci będą robić swoją bazę, chować się tam mając swoje sekretne zabawy i odbywając rozmowy.

Podłoga w pokoju zabaw dla dzieci

Podłoga w pokoju zabaw dla dzieci to bardzo ważne miejsce. Dzieci kochają siedzieć na podłodze i tworzyć na niej swoje światy, równie mocno co mazać po ścianach. Jeśli położymy na podłodze duży, puchaty dywan będzie on wręcz zachęcał pociechy, żeby na nim usiąść i zacząć się bawić. Innym rozwiązanie, które kocha chyba każde dziecko, jest wykładzina przedstawiająca drogi i autostrady, po której można jeździć samochodzikami, czy innymi zabawkami. To opcja bardzo tania, a lubiana przez dzieci.

Kupując dom na ryku pierwotnym od dewelopera, trzeba zwrócić uwagę na wykończenie posadzek w trakcie odbioru mieszkania od dewelopera. Może się bowiem okazać, że nie spełniają one norm i nie będziemy mogli ruszyć z remontem i wykończeniem pokoju dla dziecka, czy dla siebie. Jeśli chcemy zająć się wykańczaniem, zamawianiem mebli i układaniem paneli i płytek musimy koniecznie sprawdzić najpierw stan posadzek. Muszą być one równe i wykonane dokładnie względem obowiązującym norm. O normach w odbiorze posadzek napisał Pewny Lokal, sprawdź to przed odbiorem domu od dewelopera.

Zobacz  Baletki dla dzieci – dowiedz się więcej o tych butach

Ściany w pokoju zabaw dla dzieci

Ściany w pokoju zabaw dla dzieci są bardzo ważne, lecz nie tak jak w przypadku dorosłych, jeśli chodzi o ich kolor i obrazki. Dzieci uwielbiają mazać po ścianach i warto im to zapewnić, pokrywając ściany specjalną wodoodporną farbą, żebyśmy mogli zmywać dziecięce bohomazy. Warto na ścianach również powiesić np. tablicę ze zmywalnymi markerami czy rozwijaną rolkę dużego brązowego papieru, po którym dzieci mogą rysować w dowolnym momencie.  Niech miejsce do rysowania po ścianie w pokoju dziecięcym będzie duże, tak by przyciągało do siebie i odciągało od reszty ścian.

Aby poprzez zabawę rozwijać ciekawość świata i edukować, warto kupić dużą mapę naścienną, po której dzieci będą mogły rysować.

Świetny, acz drogim pomysłem jest postawienie mini ścianki wspinaczkowej w pokoju zabaw dla dzieci, jest to jednak opcja dla trochę starszych pociech.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
hulajnoga dla 4 latka

Hulajnoga dla 4-latka – którą wybrać? Sprawdzamy hulajnogi dla dzieci

Następny artykuł

Ubrania dla dzieci marki Tommy Hilfiger, czyli dlaczego warto wybrać najwyższą jakość?

Powiązane artykuły