Co to jest piniata i skąd pochodzi?
Piniata to jeden ze sposobów uatrakcyjnienia każdego urodzinowego przyjęcia. Zwyczaj ten przeniesiony został do filmów amerykańskich i za ich przyczyną stał się popularny w świecie, również w Polsce. Sama nazwa pochodzi z języka hiszpańskiego i oznacza rodzaj garnka. Określa przedkolonizacyjny zwyczaj kultywowany w krajach latynoskich. Zabawa polega na strąceniu lub rozbiciu specjalnie przygotowanego przedmiotu – piniaty. Dawniej miał kształt kuli, obecnie jest on dowolny. Jednak ważniejsze jest to, co go wypełnia. Wnętrze zawiera słodycze, gumy do żucia, lizaki, cukierki albo drobne upominki.
W piniatę, zawieszoną na dogodnej dla dzieci wysokości, można uderzać dowolnym patykiem, można też przygotować kij bejsbolowy, kijek narciarski albo do nordic walking. Po odpowiednim trafieniu rozpada się, a słodkości i małe prezenty spadają na ziemię. Zadaniem uczestników zabawy jest zebranie ich jak najwięcej dla siebie. Piniata stała się ulubionym zwyczajem urodzinowym meksykańskich dzieci. Z czasem nie tylko rodziny latynoskiego pochodzenia uatrakcyjniały w ten sposób przyjęcie. Piniaty często goszczą na urodzinach w Europie i Ameryce Południowej.
Kiedy warto zabawić się w piniatę?
Urodziny dziecka są raz w roku. Można wyczekiwać na ten dzień, by zawiesić piniatę. Jednak piniaty nadają się na każde przyjęcie, w którym biorą udział najmłodsi. Bawiąc się w rozbijanie figur wypełnionych słodkościami, można uprzyjemnić czas wesel, pikników czy zabawy karnawałowej. Piniaty to świetna niespodzianka z okazji dnia dziecka. Można też wrócić do tradycji i przygotować ją na święta Bożego Narodzenia, ponieważ przez pewien czas była ona rozbijana właśnie wtedy, jako znak dobra i błogosławieństwa.
A może zdobyć się na nieco odwagi i zaproponować taką zabawę na imprezie dla starszych? Kto z dorosłych nie chciałby choć na chwilę poczuć się dzieckiem. Można przygotować dwie piniaty. Pierwszą – dla najmłodszych wypełnić słodyczami, zabawkami i innymi dziecięcymi gadżetami. Do drugiej, dla starszych gości, również można wsypać podobne podobne przedmioty. W obu przypadkach zabawa będzie zapamiętana na długo.
Zobacz także:
- Karuzele na plac zabaw – uwielbiane przez dzieci i w pełni bezpieczne
- Basen w ogrodzie – frajda dla dzieci i rodziców
- Jakie są zalety puszczania audiobooków dziecku?
- Czy kalosze dziecięce to niezbędny element w garderobie każdego malucha?
- Serwetki na komunię – jak je dobrać?
- Dodatki komunijne, które dodadzą przyjęciu elegancji i blasku