W jaki sposób uatrakcyjnić każde dziecięce urodziny?

Dzieci z uśmiechniętymi buziami uderzające w kolorowe, wiszące figury to widok pojawiający się w amerykańskich filmach. Coraz częściej ten meksykański zwyczaj gości na urodzinowych przyjęciach w naszym kraju. Jego latynoska nazwa, która przyjęła się w języku polskim, to piniata. Jakie są początki tego zwyczaju i co on oznacza?
Zofia Krysiewicz

Co to jest piniata i skąd pochodzi?

Piniata to jeden ze sposobów uatrakcyjnienia każdego urodzinowego przyjęcia. Zwyczaj ten przeniesiony został do filmów amerykańskich i za ich przyczyną stał się popularny w świecie, również w Polsce. Sama nazwa pochodzi z języka hiszpańskiego i oznacza rodzaj garnka. Określa przedkolonizacyjny zwyczaj kultywowany w krajach latynoskich. Zabawa polega na strąceniu lub rozbiciu specjalnie przygotowanego przedmiotu – piniaty. Dawniej miał kształt kuli, obecnie jest on dowolny. Jednak ważniejsze jest to, co go wypełnia. Wnętrze zawiera słodycze, gumy do żucia, lizaki, cukierki albo drobne upominki.

W piniatę, zawieszoną na dogodnej dla dzieci wysokości, można uderzać dowolnym patykiem, można też przygotować kij bejsbolowy, kijek narciarski albo do nordic walking. Po odpowiednim trafieniu rozpada się, a słodkości i małe prezenty spadają na ziemię. Zadaniem uczestników zabawy jest zebranie ich jak najwięcej dla siebie. Piniata stała się ulubionym zwyczajem urodzinowym meksykańskich dzieci. Z czasem nie tylko rodziny latynoskiego pochodzenia uatrakcyjniały w ten sposób przyjęcie. Piniaty często goszczą na urodzinach w Europie i Ameryce Południowej.

Kiedy warto zabawić się w piniatę?

Urodziny dziecka są raz w roku. Można wyczekiwać na ten dzień, by zawiesić piniatę. Jednak piniaty nadają się na każde przyjęcie, w którym biorą udział najmłodsi. Bawiąc się w rozbijanie figur wypełnionych słodkościami, można uprzyjemnić czas wesel, pikników czy zabawy karnawałowej. Piniaty to świetna niespodzianka z okazji dnia dziecka. Można też wrócić do tradycji i przygotować ją na święta Bożego Narodzenia, ponieważ przez pewien czas była ona rozbijana właśnie wtedy, jako znak dobra i błogosławieństwa.

A może zdobyć się na nieco odwagi i zaproponować taką zabawę na imprezie dla starszych? Kto z dorosłych nie chciałby choć na chwilę poczuć się dzieckiem. Można przygotować dwie piniaty. Pierwszą – dla najmłodszych wypełnić słodyczami, zabawkami i innymi dziecięcymi gadżetami. Do drugiej, dla starszych gości, również można wsypać podobne podobne przedmioty. W obu przypadkach zabawa będzie zapamiętana na długo.

Zobacz  Pakujemy dziecko do szkoły, czyli co powinno znaleźć się w plecaku ucznia poza książkami?

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Huśtawka bocianie gniazdo - podaruj sobie rozrywkę na najwyższym poziomie

Następny artykuł

Plakaty dla nastolatków, które odmienią pokój Twojego dziecka!

Powiązane artykuły