Duży samochód dla rodziny 2+3 przyda się nie tylko podczas wspólnych wyjazdów na wakacje czy ferie zimowe. W codziennym życiu nie brakuje sytuacji, kiedy trzeba (lub przynajmniej wypada) podróżować w komplecie. Odwiedziny u dziadków lub innych krewnych, rozmaite zakupy i sprawunki czy odwiezienie dzieci do szkół i przedszkoli – to tylko niektóre przykłady. A zmieszczenie z tyłu trzech fotelików dla pociech, które są niewiele niższe od granicy 150 cm (kryteria 12 lat i 36 kg już nie obowiązują), okazuje się ogromnym wyzwaniem.
3 foteliki zmieściły się tylko w 21 ze 152 testowanych przez dziennikarzy samochodów rodzinnych
Taką nietypową próbę przeprowadziła w 2007 r. redakcja niemieckiego magazynu „Automobil Tests”. Oczywiście od tamtego czasu minęło sporo czasu, ale trendy w motoryzacji i demografii podążają w tym samym kierunku. Podobny sprawdzian przeprowadzili później Brytyjczycy z „What Car?”. Model rodziny 2+2 występuje zdecydowanie częściej, niż 2+3 (i więcej) – producenci nie widzą potrzeby, by w standardzie przystosowywać swoje auta do większej liczby dzieci i pasażerów. Testy bezproblemowo przeszły m.in.:
- Audi Q7;
- Dacia Logan MCV;
- Fiat Multipla;
- KIA Carens;
- Land Rover Discovery;
- Mercedes GL;
- Mercedes ML;
- Mitsubishi Pajero;
- Toyota Land Cruiser;
- VW Touareg;
- VW Touran;
- Volvo XC90.
Oczywiście każdy egzemplarz najlepiej sprawdzić osobiście przed zakupem – choćby pod kątem stabilności fotelików i solidności zapięć pasów. Po wybraniu samochodu dla dużej rodziny trzeba zadbać o inne kwestie związane z bezpieczeństwem, np. ubezpieczenie. Kalkulator OC/AC pozwoli ci szybko znaleźć właściwą polisę. Zwróć uwagę nie tylko na ceny, ale też zakres ochrony i wyłączenia odpowiedzialności odszkodowawczej ubezpieczyciela.
Trzy rzędy siedzeń nie są żadną gwarancją, że auto będzie pasować dużej rodzinie
Więcej zależy od kształtu kanap/foteli i rodzaju mocowania fotelików – od 1999 r. standardem jest system ISOFIX, który posiada specjalne uchwyty między siedziskiem i oparciem. Nie wszystkie siedzenia są w niego wyposażone, czasami pomimo trzech ISOFIX-ów nie mieszczą się 3 foteliki obok siebie. Teoretycznie zawsze można przypiąć fotelik pasami, ale to rozwiązanie nie zapewnia dzieciom równie wysokiego poziomu bezpieczeństwa.
Tu pojawia się kolejna kwestia ubezpieczeniowa, związana z ochroną danych osobowych. Wiele internetowych kalkulatorów wymaga, by podać naprawdę szczegółowe informacje o sobie i rodzinie. Nawet jeśli ty zachowujesz należytą ostrożność, nigdy nie masz stuprocentowej gwarancji, że twoich danych ktoś nie przechwyci „po drodze”. Boisz się pozostawiania wrażliwych informacji w sieci? Znajdź kalkulator ubezpieczenia samochodu bez podawania danych – ubezpieczycielowi powinna wystarczyć data urodzenia właściciela i numer rejestracyjny pojazdu. Resztę danych ściągnie z systemów CEPiK, Eurotax oraz UFG.
Minivany są lepszymi samochodami dla rodzin 2+3 niż SUV-y czy crossovery
Taki wniosek płynie z testów dużych aut pod kątem ich przydatności i bezpieczeństwa dla rodzin z większą gromadką dzieci. Duży samochód rodzinny, który zapewni wszystkim pasażerom spory komfort, może okazać się pewną bolączką dla kierowcy. Miejsca na niektórych parkingach są przystosowane dla aut osobowych – znalezienie odpowiednio dużej luki w sobotę przed centrum handlowym z kinowym multipleksem może zająć sporo czasu. Zmieszczenie się w ciasnym zakręcie to kolejny potencjalny problem, zwłaszcza w wąskich uliczkach.
Przesiadka z samochodu osobowego albo limuzyny do minivana lub innego samochodu dla rodziny 2+3 wymaga zmiany wielu przyzwyczajeń za kółkiem. Prawidłowe przypięcie fotelików do siedzeń również może stwarzać na początku pewne trudności. To jednak niewielka cena za wygodę i bezpieczeństwo.
Zobacz także:
- Wózki dziecięce 3w1 — o czym pamiętać?
- Jak ubrać dziecko na pogrzeb?
- Hulajnoga dla 4-latka – którą wybrać? Sprawdzamy hulajnogi dla dzieci
- Rowerek trójkołowy Kinderkraft Easytwist – czy może zastąpić wózek?
- Jakie trampki wybrać dla dzieci?
- Plakaty dla nastolatków, które odmienią pokój Twojego dziecka!