Samochód dla rodziny 2+3 – jakie auto dla dużej rodziny?

Znalezienie samochodu dla rodziny z trójką dzieci, które muszą jeździć w fotelikach, to spore wyzwanie. Wiele SUV-ów i aut terenowych, pomimo sporych rozmiarów, nie ma dość miejsca na tylnej kanapie. Sprawdź, którymi modelami warto się zainteresować.
Zofia Krysiewicz
Samochód dla dużej rodziny

Duży samochód dla rodziny 2+3 przyda się nie tylko podczas wspólnych wyjazdów na wakacje czy ferie zimowe. W codziennym życiu nie brakuje sytuacji, kiedy trzeba (lub przynajmniej wypada) podróżować w komplecie. Odwiedziny u dziadków lub innych krewnych, rozmaite zakupy i sprawunki czy odwiezienie dzieci do szkół i przedszkoli – to tylko niektóre przykłady. A zmieszczenie z tyłu trzech fotelików dla pociech, które są niewiele niższe od granicy 150 cm (kryteria 12 lat i 36 kg już nie obowiązują), okazuje się ogromnym wyzwaniem.

3 foteliki zmieściły się tylko w 21 ze 152 testowanych przez dziennikarzy samochodów rodzinnych

Taką nietypową próbę przeprowadziła w 2007 r. redakcja niemieckiego magazynu „Automobil Tests”. Oczywiście od tamtego czasu minęło sporo czasu, ale trendy w motoryzacji i demografii podążają w tym samym kierunku. Podobny sprawdzian przeprowadzili później Brytyjczycy z „What Car?”. Model rodziny 2+2 występuje zdecydowanie częściej, niż 2+3 (i więcej) – producenci nie widzą potrzeby, by w standardzie przystosowywać swoje auta do większej liczby dzieci i pasażerów. Testy bezproblemowo przeszły m.in.:

 • Audi Q7;
 • Dacia Logan MCV;
 • Fiat Multipla;
 • KIA Carens;
 • Land Rover Discovery;
 • Mercedes GL;
 • Mercedes ML;
 • Mitsubishi Pajero;
 • Toyota Land Cruiser;
 • VW Touareg;
 • VW Touran;
 • Volvo XC90.

Oczywiście każdy egzemplarz najlepiej sprawdzić osobiście przed zakupem – choćby pod kątem stabilności fotelików i solidności zapięć pasów. Po wybraniu samochodu dla dużej rodziny trzeba zadbać o inne kwestie związane z bezpieczeństwem, np. ubezpieczenie. Kalkulator OC/AC pozwoli ci szybko znaleźć właściwą polisę. Zwróć uwagę nie tylko na ceny, ale też zakres ochrony i wyłączenia odpowiedzialności odszkodowawczej ubezpieczyciela.

Zobacz  Hulajnoga dla 4-latka – którą wybrać? Sprawdzamy hulajnogi dla dzieci

Trzy rzędy siedzeń nie są żadną gwarancją, że auto będzie pasować dużej rodzinie

Więcej zależy od kształtu kanap/foteli i rodzaju mocowania fotelików – od 1999 r. standardem jest system ISOFIX, który posiada specjalne uchwyty między siedziskiem i oparciem. Nie wszystkie siedzenia są w niego wyposażone, czasami pomimo trzech ISOFIX-ów nie mieszczą się 3 foteliki obok siebie. Teoretycznie zawsze można przypiąć fotelik pasami, ale to rozwiązanie nie zapewnia dzieciom równie wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

Tu pojawia się kolejna kwestia ubezpieczeniowa, związana z ochroną danych osobowych. Wiele internetowych kalkulatorów wymaga, by podać naprawdę szczegółowe informacje o sobie i rodzinie. Nawet jeśli ty zachowujesz należytą ostrożność, nigdy nie masz stuprocentowej gwarancji, że twoich danych ktoś nie przechwyci „po drodze”. Boisz się pozostawiania wrażliwych informacji w sieci? Znajdź kalkulator ubezpieczenia samochodu bez podawania danych – ubezpieczycielowi powinna wystarczyć data urodzenia właściciela i numer rejestracyjny pojazdu. Resztę danych ściągnie z systemów CEPiK, Eurotax oraz UFG.

Minivany są lepszymi samochodami dla rodzin 2+3 niż SUV-y czy crossovery

Taki wniosek płynie z testów dużych aut pod kątem ich przydatności i bezpieczeństwa dla rodzin z większą gromadką dzieci. Duży samochód rodzinny, który zapewni wszystkim pasażerom spory komfort, może okazać się pewną bolączką dla kierowcy. Miejsca na niektórych parkingach są przystosowane dla aut osobowych – znalezienie odpowiednio dużej luki w sobotę przed centrum handlowym z kinowym multipleksem może zająć sporo czasu. Zmieszczenie się w ciasnym zakręcie to kolejny potencjalny problem, zwłaszcza w wąskich uliczkach.

Przesiadka z samochodu osobowego albo limuzyny do minivana lub innego samochodu dla rodziny 2+3 wymaga zmiany wielu przyzwyczajeń za kółkiem. Prawidłowe przypięcie fotelików do siedzeń również może stwarzać na początku pewne trudności. To jednak niewielka cena za wygodę i bezpieczeństwo.

Zobacz  Jak zachęcić dziecko do zabawy?

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Dodatki komunijne, które dodadzą przyjęciu elegancji i blasku

Następny artykuł

Artykuły szkolne online – stwórz wyprawkę dla swojego malucha!

Powiązane artykuły