Jak ubrać dziecko na pogrzeb?

Ubiór na pogrzeb musi być odpowiednio dobrany. Dotyczy to nie tylko dorosłych, lecz także dzieci. W ich przypadku także liczy się skromność i taktowny dobór barw. Dziecięcy strój musi być przemyślany, aby nie zakłócał ceremonii. Dowiedz się, jaki wybrać.
Zofia Krysiewicz
jak ubrać dziecko na pogrzeb

Pogrzeb to wydarzenie, które zmusza do refleksji. W czasie jego trwania obecni żegnają i wspominają zmarłego. Na ceremonię trzeba zatem udać się w stroju, który nie będzie zakłócał zadumy pozostałych osób. Dzieci powinny być ubrane skromnie i w ciemne kolory. Należy trzymać się zasady minimalizmu. Chcesz wiedzieć, jak ubrać dziecko na pogrzeb? Czytaj nasz artykuł!

Czy powinno się zabierać dziecko na pogrzeb?

Zanim zaczniesz wybierać strój dla swojego dziecka, musisz najpierw zdecydować, czy zabranie go na tę ceremonię jest dobrym pomysłem. Jeżeli jest bardzo małe, jego obecność może w pewnym stopniu zakłócić przebieg ceremonii. Takie maluchy jeszcze nie do końca potrafią się skoncentrować, a wiele nowych osób i bodźców może je bardzo pobudzić. Ostateczna decyzja zależy od rodzica, jednak zabieranie dzieci poniżej 3. roku życia na pogrzeb może być ryzykowne.

Jeżeli masz starsze dzieci, spróbuj porozmawiać z nimi i wyjaśnić sytuację. Warto podjąć decyzję o pójściu na pogrzeb wspólnie. Jeśli twoje pociechy lepiej zrozumieją powagę sytuacji, ich zachowanie nie wpłynie na przebieg pogrzebu. Dziecko, które nie chce brać udziału w ceremonii, lepiej pozostawić w domu. Jeżeli pogoda nie jest dobra, możesz zrobić to samo, zwłaszcza że spędzicie razem sporo czasu poza domem w niekomfortowych warunkach. Pamiętaj jednak, że pogrzeb to ostatnia okazja, aby dziecko mogło pożegnać się z członkiem rodziny czy bliskim znajomym, więc daj mu wybór!

W jakie kolory ubrać dziecko na pogrzeb?

Tradycyjny kolor na pogrzebie to czerń. Wiele osób uważa jednak, że ta barwa jest zarezerwowana dla najbliższej rodziny zmarłego. Jeżeli do niej należysz, to ty i twoje dziecko powinniście założyć właśnie czarne ubrania. W innym wypadku warto postawić na inne (ale wciąż stonowane!) kolory. Dobrym wyborem będzie:

  • ciemny granat;
  • ciemny odcień szarości;
  • grafit.
Zobacz  Huśtawka bocianie gniazdo - podaruj sobie rozrywkę na najwyższym poziomie

Nie wszyscy rodzice mają specjalny strój dla dziecka na takie okazje. W takiej sytuacji można ubrać dziecko w zwykły, ale jednocześnie schludny strój. Nie ma konieczności kupowania specjalnego stroju na pogrzeb. W szafie znajdą się na pewno jakieś zwykłe ubrania, które będą wygodne dla twojego dziecka i pasujące do okoliczności.

Dodatki do stroju dziecięcego – tak czy nie?

Z dodatkami trzeba bardzo uważać, ponieważ można przesadzić. Biżuteria u dziewczynek i zegarki u chłopców mogą się pojawić, o ile nie będą przyciągać zbyt dużej uwagi. Jeżeli jednak dziecko bardzo się uprze, to nie warto na siłę odbierać mu jego ulubionego dodatku. Okulary przeciwsłoneczne również możesz rozważyć, ale tutaj też trzeba będzie ocenić, czy ich wygląd pasuje to okoliczności. 

W co ubrać chłopca na pogrzeb?

Chłopca na pogrzeb bliskiej osoby warto ubrać w czarny garnitur i białą koszulę. Jest to tradycyjny ubiór dla mężczyzn. Jeżeli idziecie wspólnie na pogrzeb osoby, która nie należy do najbliższej rodziny, wówczas ubiór może być trochę bardziej swobodny. W takiej sytuacji wystarczy schludny T-shirt i długie spodnie. Należy jednak unikać koszulek i spodni z różnokolorowymi nadrukami

W co ubrać dziewczynkę na pogrzeb?

Dziewczynkę na ceremonię żałobną można ubrać w ciemną sukienkę lub spódnicę. Jeśli ma w szafie strój, który zakłada na występ galowy w szkole, możesz śmiało ubrać ją właśnie tak. Ciemne kolory w połączeniu z białą bluzką będą idealne, ponieważ to klasyczne połączenie, które nie wzbudzi uwag innych osób obecnych na pogrzebie. Pamiętaj jednak, że dziecku ma być przede wszystkim wygodnie. Nie masz specjalnego stroju galowego dla swojej pociechy? Po prostu znajdź schludne ubranie w szafie.

Zanim wybierzesz się na pogrzeb z dzieckiem, dobrze przemyśl, czy powinieneś je tam zabierać. Chociaż ceremonie pogrzebowe zazwyczaj nie są długie z punktu widzenia dorosłych, to dziecko (szczególnie małe) może szybko stracić cierpliwość. Jeżeli już podjąłeś decyzję, że zabierasz dzieci na pogrzeb, możesz je ubrać w strój oficjalny w odpowiednim kolorze lub w zwykłe, schludne ubrania..

Zobacz  W jaki sposób uatrakcyjnić każde dziecięce urodziny?

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Czym się charakteryzuje NNW szkolne?

Następny artykuł
Pielęgnacja skóry w ciąży

Pielęgnacja skóry w ciąży. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Powiązane artykuły