Pielęgnacja skóry w ciąży – jaki olejek do twarzy wybrać?

Ciąża to piękny czas oczekiwania i zmian. Jednym z jego ważnych aspektów jest pielęgnacja. Naturalne i przebadane kosmetyki powinny znaleźć się w kosmetyczce każdej kobiety w tym okresie. Jaki olejek do twarzy wybrać? Czego unikać?
Zofia Krysiewicz

Ciąża jest niezwykłym okresem w życiu każdej kobiety. Pomijając brak komfortu, złe samopoczucie i wiele dolegliwości – na świat zostaje wydane dziecko, na które wszyscy z niecierpliwością czekają. To także wymagający czas dla twojego ciała i skóry. O tym aspekcie bardzo często się niestety zapomina. Dla utrzymania zadbanej cery konieczne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków. Jak je wybrać w morzu różnorodności? Sprawdź, czego nie wolno używać. 

Skóra kobiet w ciąży – co się z nią dzieje?

W ciąży dochodzi do zmian głównie w układzie hormonalnym. To on w dużej mierze odpowiada za stan skóry i procesy, jakie w niej zachodzą. Każdy przypadek jest indywidualny, zatem pielęgnacja musi być dopasowana do aktualnych potrzeb. Niektóre panie przez całe 9 miesięcy są zaskoczone jędrną i wyraźnie wygładzoną cerą. Inne natomiast borykają się z trądzikiem czy wysoką reaktywnością.

Kosmetyki w czasie ciąży – co stosować?

Pielęgnacja cery w okresie ciąży nie może być przypadkowa. Nie musisz pomijać dotychczasowych etapów porannej i wieczornej rutyny. Dopasuj tylko odpowiednie produkty tak, aby nie zagrażały twojemu zdrowiu oraz nie pogarszały stanu skóry. Oto kilka ważnych kwestii związanych z dbaniem o wymagającą skórę w ciąży:

  • oczyszczaj twarz dwa razy dziennie, tak samo jak do tej pory – stosuj delikatne, bezzapachowe preparaty bez silnie odtłuszczających detergentów;
  • nawilżaj i natłuszczaj cerę – w tym celu rewelacyjnie sprawdzą się różnego rodzaju oleje naturalne – o tym, jaki olejek do twarzy będzie najlepszy, decyduje aktualny stan cery;
  • nie rezygnuj z peelingów – raz na 2 lub 3 tygodnie wykonaj delikatne złuszczanie preparatem enzymatycznym – nie powinien zawierać jednak niedozwolonych kwasów, możesz także pokusić się o produkt drobnoziarnisty;
  • pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej – ciąża to czas, kiedy na skórze pojawiają się przebarwienia (często trudne do usunięcia), aplikuj co 2 godziny krem z SPF minimum 30.
Zobacz  Pakujemy dziecko do szkoły, czyli co powinno znaleźć się w plecaku ucznia poza książkami?

Jaki olejek do twarzy wybrać?

W kosmetyce wyróżniamy ogromną ilość naturalnych olejów. Możesz kupić naturalny, zimnotłoczony. Panie w ciąży chętnie sięgają także po gotowe mieszanki, przeznaczone do konkretnego typu cery. Najczęstszym wyborem jest:

  • olej lniany;
  • olej migdałowy;
  • olej kokosowy;
  • masło shea i masło kakaowe;
  • olej jojoba.

Kosmetyki niedozwolone w ciąży

Musisz mieć świadomość, skąd wzięło się hasło, że dany preparat nie jest dozwolony w ciąży. Wszelkie kosmetyki, na których go spotkasz, nie zostały zapewne przebadane na kobietach w tym czasie. Ciąża to nie jest temat do eksperymentów, który mógłby nieść ze sobą różne konsekwencje. Nikt nie podejmuje się takiego ryzyka. Jeśli więc wiadomo, że dany składnik jest drażniący i wnika głęboko w skórę – nie zaleca się go do stosowania w tym czasie. Substancje niedozwolone w ciąży to przede wszystkim retinol, olejki eteryczne, wysokie stężenia kwasów AHA, kwas salicylowy czy fluor. Powinno się unikać także związków potencjalnie alergizujących, czyli barwników i silnych zapachów. O skórę pomogą ci odpowiednio zadbać kosmetyki naturalne Kiehl’s.

Zabiegi, z których nie możesz skorzystać w ciąży

Nie jest tak, że w ciąży nie możesz skorzystać z żadnych zabiegów w gabinecie kosmetycznym. Wiele z nich posiada w swojej ofercie specjalne, które są przeznaczone na ten czas. Nie wykonasz jednak nic inwazyjnego, co podrażni twoją cerę i mogłoby być niebezpieczne. Do takich procedur zalicza się m.in. te z wykorzystaniem prądów, silnie rozgrzewające czy popularne lasery. 

Ciąża to wyjątkowy czas, który mimo wszystko szybko przemija. Skup się przede wszystkim na domowej pielęgnacji – pomogą ci w tym sprawdzone kremy i preparaty, których oferta na rynku jest bardzo bogata.

Zobacz także:

Zobacz  Artykuły szkolne online – stwórz wyprawkę dla swojego malucha!
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
audiobooki dla dzieci

Jakie są zalety puszczania audiobooków dziecku?

Następny artykuł
pępek noworodka

Pielęgnacja pępka u noworodka to bardzo ważna kwestia. Warto wiedzieć czym przemywać pępek noworodka oraz w jaki sposób

Powiązane artykuły