Odbijanie noworodka po karmieniu jest normalne. Jak trzymać dziecko do odbicia? Poznaj pozycje do odbijania po karmieniu

Bezpośrednio po karmieniu dziecku powinno odbić się, aby zapobiec bólowi brzuszka, ulewaniu i uczuciu dyskomfortu. Przeczytaj dlaczego odbijanie noworodka jest ważne, poznaj odpowiednie pozycje i dowiedz się jak wspomóc dziecko po jedzeniu.
Zofia Krysiewicz
odbijanie noworodka

Niemowlęta najczęściej jedzą łapczywie, przez co połykają powietrze, które może powodować kolki i ulewanie. Odbijanie noworodka pomaga usunąć nadmiar powietrza, słychać wtedy znany odgłos. Pomaga to zapobiegać bólom brzucha i zwracaniu pokarmu, a także dziecko zaczyna być rzadziej głodne. Bekanie zaczyna się już od pierwszych dni życia i jest niezwykle istotne dla rozwoju dziecka. Warto zatem wiedzieć jak pomóc maluszkowi po karmieniu i jakie są skuteczne metody trzymania, aby bobasowi się czknęło. Brzuszek dziecka bywa kapryśny, dlatego trzeba o niego regularnie dbać.

Jak trzymać noworodka do odbicia? Pozycje do odbijania

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które mogą pomóc dziecku odbić się po jedzeniu. Dzidziuś, który jest dobrze ułożony pod kątem, może pozbyć się nadmiaru połkniętego powietrza, które pochłonął wraz z pokarmem. Odpowiednia pozycja ułatwi odbijanie noworodka i przyspieszy uczucie lekkości. Poniżej przedstawiamy kilka metod trzymania po karmieniu, aby dziecku się odbiło.

Dziecko na ramieniu – pozycja stojąca

Ułóż dziecko na swoim ramieniu tak, aby jego brzuszek był skierowany w twoją stronę. Jeżeli dziecko często zwraca pokarm, to możesz najpierw wyłożyć na ramieniu pieluszkę. Główka powinna być oparta na ramieniu, a jego rączki na twoich plecach. Nogi powinny być lekko zgięte, jedną ręką podpieramy pupę dziecka, a drugą kark i główkę. Nie powinno się poklepywać dziecka po plecach, wystarczy je masować lub głaskać. Warto pamiętać, aby nie trzymać dziecka na jednym ramieniu za każdym razem, dobrze jest zmieniać strony dla komfortu swojego i maluszka.

Zobacz  Jak wygląda opieka nad noworodkiem? Poradnik dla młodych rodziców

Położenie niemowlęcia na udach

Połóż dzieciątko na swoim udzie, brzuszkiem do dołu. Jego ramiona i pierś powinny być uniesione, a rączki i nóżki zwisać swobodnie. Ręką lub drugim udem podeprzyj pupę niemowlaka, możesz ją też poklepywać delikatnie. Unoszenie na zmianę swoich ud wspomoże i przyspieszy cały proces.

Pozycja półleżąca

Trzymiesięczne niemowlę można układać w pozycji półleżącej. Oprzyj jego plecki o swój brzuch w pozycji 45 stopni od podłoża. Pośladki powinny spoczywać na twoim udzie, a główka na przedramieniu. Jest to dobra metoda dla tych dzieci, którym zdarza się często zwracać pokarm.

Odbijanie w nocy

Dziecko w nocy jest senne, przez co pochłania mniej powietrza, dlatego odbijanie nie jest konieczne. Dobrze jest obserwować swojego niemowlaka i sprawdzać czy potrzebuje go on w nocy. Jeśli tak, to można wypróbować opisane wyżej pozycje i ustalić, która najbardziej odpowiada dziecku. Odbijanie noworodka jest niezwykle istotne.

Ile trwa odbijanie noworodka?

Dziecko powinno być trzymane w odpowiedniej pozycji, aż do momentu czknięcia. Powinno to nastąpić w ciągu piętnastu minut. Jeśli jednak po kwadransie to się nie stanie, możesz przewrócić go na bok w łóżeczku. Wtedy prawdopodobnie może mu się ulać, ale nie wiąże się to z żadnym ryzykiem. Pamiętaj jednak, że nie możesz położyć go na plecach bezpośrednio po jedzeniu. Jeżeli dziecku nie czknęło się po nakarmieniu, to obserwuj je, ponieważ w jego układzie pokarmowym nadal może zalegać powietrze. Jednak niektóre dzieci nie bekają po jedzeniu, ponieważ jedzą spokojnie i nie jest im to potrzebne.

Karmienie na leżąco a odbijanie

Jeżeli podajesz pokarm swojemu bobasowi piersią w nocy, a potem zasypiasz z nim w tej pozycji, to nie musisz się martwić. Senny maluch nie połyka zbyt wiele powietrza, dlatego bekanie w nocy może okazać się zbędne. Dla bezpieczeństwa możesz przewrócić go wówczas na bok, zamiast na plecy. Brak beknięcia w nocy nie jest niczym groźnym i nie zwiastuje kolki, czy bólu brzucha. Jeżeli zauważasz oznaki niepokoju u malucha i trudność z zaśnięciem to dla pewności odbij go.

Zobacz  Noworodek w foteliku – jak bezpiecznie przewozić dziecko?

Noworodek nie odbija – co dalej?

Zdarza się, że niemowlę nie odbija po podaniu pokarmu i nie jest to powód do obaw. Prawdopodobnie maluch nie je łapczywie, więc nie musi pozbywać się nadmiaru powietrza z układu pokarmowego. Niektóre dzieci ssą spokojniej, zwłaszcza w nocy, dlatego czkanie wtedy nie jest potrzebne. Przy trudnościach z odbiciem pomagają też spacery, delikatne podkurczanie nóżek lub odchylanie niemowlaka do tyłu i ponowne opieranie na ramieniu. Dobrze jest też używać butelek ze smoczkiem o jak najmniejszym przepływie, aby uniknąć pochłaniania powietrza przez bobasa, ale i tak dobrze wspomagać odbijanie noworodka.

Odbijanie u noworodka karmionego piersią a butelką

Dziecko karmione piersią pochłania mniej powietrza niż podczas karmienia butelką. Dlaczego? Prawidłowo przystawiony do piersi bobas sam może regulować przepływ, je mniej, ale częściej i jego usta przylegają bezpośrednio do otoczki. Karmienie butelką nie pozwala maluchowi na regulację przepływu pokarmu, ponieważ płynie ze stałą ciągłością. Ważna jest zatem odpowiednia pozycja do karmienia piersią i pamiętanie o każdorazowym czknięciu po jedzeniu z butelki. Obserwacja noworodka i niemowlaka pozwoli ocenić, czy jest niespokojny po jedzeniu, czy też czuje się dobrze.

Jak długo odbija się noworodkom?

Kiedy układ pokarmowy dziecka rozwija się, a jego dieta jest rozszerzana o nowe produkty i smaki, to potrzeba beknięcia zmniejsza się, a finalnie całkowicie zanika. Odbijanie noworodka trzeba wspomagać przynajmniej do 6. miesiąca życia, aby wspomóc ich układ trawienny i zniwelować negatywne skutki nadmiernego powietrza w brzuszku. Już po drugim miesiącu życia niemowlęta czkają samoistnie, a po czwartym miesiącu mięśnie brzucha i szyi stają się silniejsze. Dzięki temu dzieci nie pochłaniają już zbyt dużej ilości powietrza podczas jedzenia.

Dziecko po jedzeniu – brzuszek, główka, obserwowanie dziecka

Małe dziecko po spożyciu np. mleka powinno beknąć, aby pozbyć się nadmiernego powietrza z układu pokarmowego. Nie dotyczy to jednak wszystkich maluszków, ponieważ niektóre ssą spokojnie i nie potrzebują czknięcia. Jest to jednak naturalny fizjologiczny odruch, który powinien być wspomagany przez rodziców i opiekunów do ukończenia pół roku. Jeśli chcesz, żeby czknęło mu się po jedzeniu, to oprzyj dziecko w odpowiedniej pozycji i masuj plecki. Najlepiej samodzielnie obserwować zachowania i wybrać odpowiednie sposoby, które sprawdzą się w przypadku twojego malucha 🙂

Zobacz  Pielęgnacja pępka u noworodka to bardzo ważna kwestia. Warto wiedzieć czym przemywać pępek noworodka oraz w jaki sposób

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Pralki ładowane od przodu – ranking

Następny artykuł
skutki noszenia noworodka w pionie

Jakie są skutki noszenia noworodka w pionie? Dbaj o jego kręgosłup i dowiedz się jak trzymać dziecko

Powiązane artykuły