Jakie są skutki noszenia noworodka w pionie? Dbaj o jego kręgosłup i dowiedz się jak trzymać dziecko

W codziennym dbaniu o maluszka ważny jest każdy drobiazg. Już od pierwszych jego dni powinniśmy zwracać uwagę na każdy szczegół przy wszelkich czynnościach, ponieważ wpływa to na rozwój dziecka. W artykule dowiesz się jakie są skutki noszenia noworodka w pionie.
Zofia Krysiewicz
skutki noszenia noworodka w pionie

Niemowlęta to bardzo drobne i kruche istoty, które jeszcze bezwładnie utrzymują się na rękach rodzica. Opiekunowie mogą bać się, że nieumiejętnie trzymając bobasa uszkodzą go lub będą mieć wpływ na nieprawidłowy rozwój. Warto więc wiedzieć jakie są skutki noszenia noworodka w pionie, aby zapobiec przykrym konsekwencjom. Jest to niezwykle istotne, ponieważ ciało dziecka powoli będzie łapać równowagę i wzmacniać napięcie mięśniowe. Ważne jest, aby odpowiednio trzymać główkę, zwrócić uwagę na nóżki dziecka i stabilizować plecy. Wspomoże to odpowiedni rozwój.

Jak podnosić noworodka i go podeprzeć?

Należy pamiętać, że szyja noworodka jest najbardziej podatna na uszkodzenia. Obowiązkiem rodzica jest podtrzymywanie główki malca, póki samodzielnie nie utrzymuje jej w stabilnej pozycji. Podnoszenie najlepiej rozpocząć od wsunięcia pod plecki noworodka swojego ramienia. Jego kręgosłup powinien swobodnie spoczywać na ręce, a dłoń ma stabilizować główkę. Trzeba robić to powoli, aby dziecko czuło się komfortowo i bezpiecznie. Dobrze jest też odwrócić bobasa bokiem, aby mógł obserwować co się dzieje wokół niego. Jest to najlepsza metoda na podnoszenie i podpieranie niemowlaka.

Jak prawidłowo nosić noworodka?

  • Najbardziej znanym sposobem jest fasolka. Główkę malucha umiejscawiamy w zagłębieniu łokcia, a ciało kładziemy poziomo wzdłuż ręki.
  • Inną pozycją jest tzw. samolocik. Bobas leży wówczas na brzuszku na rękach opiekuna i główka również się o nie opiera.
  • Można też położyć dziecko na kolanach, zamiast mieć na rękach. Jest to przydatne wtedy, kiedy chcemy pomóc dzieciątku odbić po jedzeniu.
Zobacz  Jak wygląda opieka nad noworodkiem? Poradnik dla młodych rodziców

Są to najbezpieczniejsze metody noszenia maluchów, które pozwolą im na komfort i bezpieczeństwo. Dzieci do 3-4 miesiąca życia nie powinny być noszone pionowo, ponieważ nie potrafią one samodzielnie utrzymać główki, więc dobrze jest znać skutki noszenia noworodka w pionie.

Od kiedy można nosić dziecko w pionie?

Noszenie dziecka w pozycji pionowej można rozpocząć wtedy, gdy potrafi ono już utrzymać stabilnie swoją główkę. Trzeba być bardzo ostrożnym wybierając tę pozycję, ponieważ nie jest ona stabilna i dziecko często odchyla się i napina mięśnie swoich plecków i szyi. Pionowe noszenie może powodować też asymetrię u bobasów, bo główka dziecka jest wówczas zwrócona tylko w jedną stronę. Jest to również duże obciążenie dla kręgów oraz występuje przodopochylenie miednicy. Najlepiej unikać takiej metody noszenia dzieci i poczekać, aż będą odpowiednio rozwinięte. Na początku wystarczą pozycje poziome.

Skutki noszenia noworodka w pionie

Bardzo ważnym elementem w prawidłowym rozwoju stawów i kręgów dziecka jest to, w jakiej pozycji je nosimy. Często zdarza się niestety, że z niewiedzy dorośli robią to w sposób nieumiejętny i niekorzystny dla niemowlaka. Taki maluszek dopiero zaczyna się rozwijać i zbyt wczesne noszenie go w pionie jest bardzo złym pomysłem. Przeciąża i szkodzi to stawom jeszcze niezbyt rozwiniętego kręgosłupa noworodka, co z kolei powoduje obciążenie układu więzadłowego niemowlęcia. W przyszłości może to skutkować wadą postawy, bo takie są skutki noszenia noworodka w pionie. Unikaj tej metody i postaw na sprawdzone sposoby noszenia tak małych dzieciątek.

Czy można nosić dziecko w chuście?

Chusta może kojarzyć się z noszeniem dzieciątka w pionie. Jednak nie jest to w ogóle z tym związane. Maluch chustowany ma gwarancję odpowiedniej i bezpiecznej pozycji noszenia. Podczas tej metody nie następuje pionizacja, ponieważ głowa malucha nie znajduje się w osi kręgosłupa. Nie prowadzi to też do dysplazji stawów biodrowych, a także nie ma nieprawidłowego wpływu na rozwój. Chustonoszenia nie zaleca się jednak wcześniakom i noworodkom z obniżonym napięciem mięśniowym. Najlepszą pozycję noszenia w chuście można omówić z fizjoterapeutą, który zna się na tym temacie i odpowiednio doradzi.

Zobacz  Przewijanie noworodka krok po kroku – na co zwracać uwagę?

Dziecko w nosidle

Na nosidełko warto zdecydować się dopiero wtedy, gdy maluch potrafi już samodzielnie siedzieć. Wcześniejsze stosowanie może doprowadzić do problemów z kręgosłupem ze względu na niestabilność mięśni bobasa. Noszenie niemowlaka w nosidle powoduje pionizację, na którą tak małe dziecko nie jest jeszcze gotowe. Dziecko zaczyna samodzielnie siadać w wieku 6-7. miesięcy, więc dopiero po tym czasie można rozważyć taki zakup. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nie każdy maluch będzie czuł się w nosidełku komfortowo. Należy też wybrać taki model, który będzie dopasowany do potrzeb twojego maluszka.

Czy noszenie niemowlaka wpływa na rozwój malucha?

Noszenie bobasa ma bardzo duży wpływ na jego rozwój. Przede wszystkim dotyk i kontakt fizyczny tworzy więź między rodzicem, a dzieckiem. Odczuwa nie tylko miłość i troskę, ale głównie bezpieczeństwo. Ponadto noszenie na rękach wpływa pozytywnie na jego rozwój emocjonalny. Natomiast pozycja dziecka ma istotny wpływ na rozwój motoryczny i trzeba dbać, aby nie spowodować wad postawy, ponieważ mogą być takie skutki noszenia noworodka w pionie. Podczas odpowiedniego noszenia u malucha stymuluje się orientacja przestrzenna, dlatego ważne jest, aby miał możliwość pełnej obserwacji otoczenia. Jeśli chcemy go uspokoić, to można go trzymać przodem do siebie.

Kręgosłup i główka dziecka

Z biegiem rozwoju dziecka wypracowują się u niego poszczególne krzywizny. Pierwszą jest lordoza szyjna, która pozwala kontrolować ruchy uniesionej głowy. Następnie jest kifoza piersiowa, wówczas maluch potrafi samodzielnie siedzieć. Lordoza lędźwiowa jest ostatnia i pozwala dziecku chodzić bez pomocy chodzika. Aby rozwój tych krzywizn przebiegał odpowiednio, należy zapewniać maluchowi ruch, prawidłowo trzymać dziecko i nie zmuszać go do siadania czy chodzenia. Wszystko nastąpi w odpowiednim czasie, gdy kręgi będą już wystarczająco ukształtowane.

Zobacz  Noworodek w foteliku – jak bezpiecznie przewozić dziecko?

Unikaj pionowego noszenia niemowlęcia

Główka, tułów, rączki i nóżki muszą być zawsze odpowiednio umiejscowione podczas noszenia. Pionowa pozycja ciała nie jest naturalna dla maluchów w pierwszym okresie życia. Pionizowanie dziecka można zacząć dopiero w 4-5 miesiącu jego życia. Przedwczesne rozpoczęcie tej czynności może być negatywne w skutkach. Wiedza na temat noszenia bobasów jest zatem bardzo potrzebna, aby nieświadomie nie doprowadzić do zwyrodnień i chorób. Wypróbuj wszystkie bezpieczne sposoby trzymania dziecka w poziomie i korzystaj z nich naprzemiennie. Pionowe noszenie możesz wprowadzić później, aby nie pojawiy się negatywne skutki noszenia noworodka w pionie.

Prawidłowa pozycja noworodka i niemowlęcia

Trzymanie noworodka na rękach pozwala wzmocnić więź matki i dziecka. Sposoby noszenia są inne dla maluchów, a inne dla starszych dzieci. W każdym przypadku ważne jest, aby pupa i tułów dziecka były stabilne i mięśnie miały prawidłowe napięcie. Dziecko skierowane przodem do świata ma możliwość obserwacji i nauki otoczenia. Należy podnosić dziecko na ręce powoli i bez gwałtownych ruchów. Dla bobasa bardzo duże znaczenie ma bliskość z opiekunem i komfort leżenia. Pamiętaj, że tobie też musi być wygodnie podczas noszenia, więc wybierz pozycję odpowiednią dla obu stron.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
odbijanie noworodka

Odbijanie noworodka po karmieniu jest normalne. Jak trzymać dziecko do odbicia? Poznaj pozycje do odbijania po karmieniu

Następny artykuł
bajka dla niemowlaka

Najlepsza bajka dla niemowlaka, czyli powrót do starych dobranocek!

Powiązane artykuły