Noworodek w foteliku – jak bezpiecznie przewozić dziecko?

Prawo o ruchu drogowym nakazuje przewożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy do 15. miesiąca życia. Od tej zasady nie ma wyjątków! Jeżeli chcesz, aby noworodek w foteliku był w pełni bezpieczny, pamiętaj, aby zamontować akcesorium jeszcze przed odebraniem dziecka ze szpitala!
noworodek w foteliku

Dobrze dobrany i zainstalowany fotelik to gwarancja, że dziecko będzie chronione przed urazami mechanicznymi. Nawet jeżeli masz do pokonania niewielką odległość, nie ryzykuj! W przypadku gwałtownego hamowania istnieje ryzyko, że maluch wypadnie ci z rąk i poleci na przednią szybę. A pasy bezpieczeństwa? Cóż, mogą okazać się złudną ochroną. Przypinając dziecko pasami do siebie, narażasz je na przygniecenie w momencie wypadku. Nic nie zapewni równie skutecznej ochrony co fotelik samochodowy. To wydatek, który się opłaca. Nowoczesne modele mogą być wykorzystywane również jako nosidełka i wygodne leżaczki dla dziecka.

Noworodek w foteliku – jak wybrać idealny fotelik samochodowy?

Fotelik samochodowy dla noworodka powinien spełniać kilka wymogów. Najważniejszymi są certyfikat bezpieczeństwa oraz pozytywne wyniki testów zderzeniowych. Eksperci polecają wybór modeli, których ocena w crash testach wynosi co najmniej 4 w 5-stopniowej skali. Absolutnie odradza się stosowanie fotelików używanych i niewiadomego pochodzenia. Niestety, wiele modeli z drugiej ręki ma ukryte wady, które obniżają trwałość konstrukcji. To sprawia, że foteliki nie chronią tak, jak powinny.

Chcesz, aby twój maluszek był bezpieczny? Koniecznie zwróć uwagę na następujące kwestie:

  • siedzisko – wybierz fotelik dla noworodka, który ma na stelażu znaczek „B” i homologację ECE R44-03;
  • rozmiar – Jeżeli przewozisz niemowlę, wybierz fotelik z grupy 0 (0–13 kg);
  • waga – poruszasz się na co dzień autem i kilkukrotnie wyjmujesz niemowlę z samochodu? Wybierz lżejszy fotelik;
  • ochraniacze na pasy – zapobiegną ocieraniu skóry, a daszek zapewni dziecku ochronę przed słońcem.

Montaż fotelika – bezpieczeństwo noworodka w aucie

Fotelik dla dziecka powinien być jak najbardziej płaski, ponieważ podróż w pozycji półleżącej stanowi duże obciążenie dla delikatnego kręgosłupa. Jeżeli posiadasz standardowy model, pomyśl o zakupie akcesoriów takich jak wkładka redukcyjna, która zabezpiecza główkę niemowlaka przed niekontrolowanymi ruchami w bok. Jeżeli niemowlę jest mocno wygięte, oznacza to, że to fotelik jest zbyt głęboki – w takim przypadku warto umieścić miękką poduszkę na siedzisku.

Pamiętaj, że dziecko w foteliku samochodowym musi być zawsze zapięte paskami fotelika, a cały fotelik dodatkowo przypięty pasami bezpieczeństwa. Nie masz fotelika? Dobrze zastąpi go wyjmowana gondola. Szeroki pas, w który jest wyposażona, pozwoli bezpiecznie przypiąć dziecko.

Jak korzystać z fotelika, tyłem czy przodem do kierunku jazdy?

Fotelik samochodowy powinien być umieszczony na tylnym siedzeniu i tyłem do kierunku jazdy. Taka pozycja jest najbezpieczniejsza podczas wypadku. Niedopuszczalne jest montowanie fotelika na przednim siedzeniu w samochodzie z poduszką powietrzną dla pasażera. Prawo o ruchu drogowym dopuszcza sytuację, w której noworodek w foteliku jest przewożony na przednim siedzeniu – kluczowym warunkiem jest dezaktywacja poduszki powietrznej.

W czasie uderzenia pojazdem przodem siły oddziałujące na malucha próbują „wydobyć” go z fotelika między pasami. Aby zapewnić pełne bezpieczeństwo jazdy, warto naciągnąć pasy na tyle mocno, aby dziecko nie było w stanie się z nich wyswobodzić. Oczywiście w czasie podróży raz na jakiś czas upewnij się, czy pasy solidnie przylegają do tułowia.

Noworodek w foteliku, czyli jak bezpiecznie ułożyć małego pasażera?

Prawidłowe ułożenie malucha w foteliku wymaga cierpliwości i skrupulatności.

  1. Na początku weź dziecko na ręce i przekręć je do pozycji leżenia na boku.
  2. Kiedy ułożysz niemowlę w odpowiedniej pozycji, przenieś je w kierunku fotelika, a następnie przekręć na plecy.
  3. Po upewnieniu się, że ciało dziecka jest ułożone symetrycznie, możesz zapiąć pasy.

Pamiętaj, aby w żadnym wypadku nie przenosić dziecka w foteliku z niezapiętymi pasami! Wystarczy chwila nieuwagi, aby ruchliwy maluch wypadł z nosidełka. Pamiętaj, że noworodek w foteliku jest narażony na wiele niebezpieczeństw – nie tylko w czasie jazdy!

Jeżeli zaś chodzi o wyjmowanie, procedura przebiega podobnie do wkładania. Bezpieczeństwo dziecka to podstawa, dlatego zadbaj o to, aby każdy ruch był przemyślany i wykonywany z dużą precyzją. Po odpięciu pasów delikatnie przekręć dziecko na bok, a następnie podnieś i ułóż w wygodnej pozycji.

Zdaniem ekspertów przekręcenie dziecka na bok przed umieszczeniem go w foteliku czy wyswobodzeniem z pasów powinno być nawykiem każdego opiekuna. W ten sam sposób postępuj przy układaniu niemowlaka na macie czy w przewijaku. Jeżeli przyzwyczaiłeś się do podnoszenia malucha prosto z pozycji leżącej, powinieneś czym prędzej zmienić ten nawyk! U dzieci, których rodzice pomijają krok przewrócenie na bok, może się rozwinąć problem z napięciem mięśniowym.

Fotelik samochodowy to coś więcej niż akcesorium wymagane przez polskie prawo. To gwarancja bezpieczeństwa dziecka i pewność, że dowieziesz je w wybrane miejsce bez uszczerbku na zdrowiu. Jeżeli chcesz, aby noworodek w foteliku był maksymalnie chroniony przed zagrożeniami drogowymi, przestrzegaj przepisów prawa o ruchu drogowym i pamiętaj, aby wybierać wyłącznie nowe modele ze sprawdzonych sklepów. Nie ryzykuj życia swojego dziecka i nie kupuj używanego fotelika, o którym nic nie wiesz!


Sprawdź także:
Archiwum: luty 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: