Noworodek w foteliku – jak bezpiecznie przewozić dziecko?

Prawo o ruchu drogowym nakazuje przewożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy do 15. miesiąca życia. Od tej zasady nie ma wyjątków! Jeżeli chcesz, aby noworodek w foteliku był w pełni bezpieczny, pamiętaj, aby zamontować akcesorium jeszcze przed odebraniem dziecka ze szpitala!
Zofia Krysiewicz
noworodek w foteliku

Dobrze dobrany i zainstalowany fotelik to gwarancja, że dziecko będzie chronione przed urazami mechanicznymi. Nawet jeżeli masz do pokonania niewielką odległość, nie ryzykuj! W przypadku gwałtownego hamowania istnieje ryzyko, że maluch wypadnie ci z rąk i poleci na przednią szybę. A pasy bezpieczeństwa? Cóż, mogą okazać się złudną ochroną. Przypinając dziecko pasami do siebie, narażasz je na przygniecenie w momencie wypadku. Nic nie zapewni równie skutecznej ochrony co fotelik samochodowy. To wydatek, który się opłaca. Nowoczesne modele mogą być wykorzystywane również jako nosidełka i wygodne leżaczki dla dziecka.

Noworodek w foteliku – jak wybrać idealny fotelik samochodowy?

Fotelik samochodowy dla noworodka powinien spełniać kilka wymogów. Najważniejszymi są certyfikat bezpieczeństwa oraz pozytywne wyniki testów zderzeniowych. Eksperci polecają wybór modeli, których ocena w crash testach wynosi co najmniej 4 w 5-stopniowej skali. Absolutnie odradza się stosowanie fotelików używanych i niewiadomego pochodzenia. Niestety, wiele modeli z drugiej ręki ma ukryte wady, które obniżają trwałość konstrukcji. To sprawia, że foteliki nie chronią tak, jak powinny.

Chcesz, aby twój maluszek był bezpieczny? Koniecznie zwróć uwagę na następujące kwestie:

  • siedzisko – wybierz fotelik dla noworodka, który ma na stelażu znaczek „B” i homologację ECE R44-03;
  • rozmiar – Jeżeli przewozisz niemowlę, wybierz fotelik z grupy 0 (0–13 kg);
  • waga – poruszasz się na co dzień autem i kilkukrotnie wyjmujesz niemowlę z samochodu? Wybierz lżejszy fotelik;
  • ochraniacze na pasy – zapobiegną ocieraniu skóry, a daszek zapewni dziecku ochronę przed słońcem.
Zobacz  Odbijanie noworodka po karmieniu jest normalne. Jak trzymać dziecko do odbicia? Poznaj pozycje do odbijania po karmieniu

Montaż fotelika – bezpieczeństwo noworodka w aucie

Fotelik dla dziecka powinien być jak najbardziej płaski, ponieważ podróż w pozycji półleżącej stanowi duże obciążenie dla delikatnego kręgosłupa. Jeżeli posiadasz standardowy model, pomyśl o zakupie akcesoriów takich jak wkładka redukcyjna, która zabezpiecza główkę niemowlaka przed niekontrolowanymi ruchami w bok. Jeżeli niemowlę jest mocno wygięte, oznacza to, że to fotelik jest zbyt głęboki – w takim przypadku warto umieścić miękką poduszkę na siedzisku.

Pamiętaj, że dziecko w foteliku samochodowym musi być zawsze zapięte paskami fotelika, a cały fotelik dodatkowo przypięty pasami bezpieczeństwa. Nie masz fotelika? Dobrze zastąpi go wyjmowana gondola. Szeroki pas, w który jest wyposażona, pozwoli bezpiecznie przypiąć dziecko.

Jak korzystać z fotelika, tyłem czy przodem do kierunku jazdy?

Fotelik samochodowy powinien być umieszczony na tylnym siedzeniu i tyłem do kierunku jazdy. Taka pozycja jest najbezpieczniejsza podczas wypadku. Niedopuszczalne jest montowanie fotelika na przednim siedzeniu w samochodzie z poduszką powietrzną dla pasażera. Prawo o ruchu drogowym dopuszcza sytuację, w której noworodek w foteliku jest przewożony na przednim siedzeniu – kluczowym warunkiem jest dezaktywacja poduszki powietrznej.

W czasie uderzenia pojazdem przodem siły oddziałujące na malucha próbują „wydobyć” go z fotelika między pasami. Aby zapewnić pełne bezpieczeństwo jazdy, warto naciągnąć pasy na tyle mocno, aby dziecko nie było w stanie się z nich wyswobodzić. Oczywiście w czasie podróży raz na jakiś czas upewnij się, czy pasy solidnie przylegają do tułowia.

Noworodek w foteliku, czyli jak bezpiecznie ułożyć małego pasażera?

Prawidłowe ułożenie malucha w foteliku wymaga cierpliwości i skrupulatności.

  1. Na początku weź dziecko na ręce i przekręć je do pozycji leżenia na boku.
  2. Kiedy ułożysz niemowlę w odpowiedniej pozycji, przenieś je w kierunku fotelika, a następnie przekręć na plecy.
  3. Po upewnieniu się, że ciało dziecka jest ułożone symetrycznie, możesz zapiąć pasy.
Zobacz  Twoje dziecko zmaga się z kolką i płacze? Dowiedz się czym są kolki u noworodka i jakie są sposoby na kolkę

Pamiętaj, aby w żadnym wypadku nie przenosić dziecka w foteliku z niezapiętymi pasami! Wystarczy chwila nieuwagi, aby ruchliwy maluch wypadł z nosidełka. Pamiętaj, że noworodek w foteliku jest narażony na wiele niebezpieczeństw – nie tylko w czasie jazdy!

Jeżeli zaś chodzi o wyjmowanie, procedura przebiega podobnie do wkładania. Bezpieczeństwo dziecka to podstawa, dlatego zadbaj o to, aby każdy ruch był przemyślany i wykonywany z dużą precyzją. Po odpięciu pasów delikatnie przekręć dziecko na bok, a następnie podnieś i ułóż w wygodnej pozycji.

Zdaniem ekspertów przekręcenie dziecka na bok przed umieszczeniem go w foteliku czy wyswobodzeniem z pasów powinno być nawykiem każdego opiekuna. W ten sam sposób postępuj przy układaniu niemowlaka na macie czy w przewijaku. Jeżeli przyzwyczaiłeś się do podnoszenia malucha prosto z pozycji leżącej, powinieneś czym prędzej zmienić ten nawyk! U dzieci, których rodzice pomijają krok przewrócenie na bok, może się rozwinąć problem z napięciem mięśniowym.

Fotelik samochodowy to coś więcej niż akcesorium wymagane przez polskie prawo. To gwarancja bezpieczeństwa dziecka i pewność, że dowieziesz je w wybrane miejsce bez uszczerbku na zdrowiu. Jeżeli chcesz, aby noworodek w foteliku był maksymalnie chroniony przed zagrożeniami drogowymi, przestrzegaj przepisów prawa o ruchu drogowym i pamiętaj, aby wybierać wyłącznie nowe modele ze sprawdzonych sklepów. Nie ryzykuj życia swojego dziecka i nie kupuj używanego fotelika, o którym nic nie wiesz!

Zobacz także:

Zobacz  Co zrobić gdy niemowlę lub noworodek nie chce spać?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ile śpi noworodek

Ile śpi noworodek? Kiedy niemowlę przesypia całą noc? Sprawdź, co młodzi rodzice powinni wiedzieć na temat snu małych dzieci

Następny artykuł
jak widzi noworodek

Jak widzi noworodek? Sprawdź, jak wygląda świat oczami noworodka i niemowlęcia

Powiązane artykuły