Ile powinien przybierać noworodek? Sprawdź, jaki jest prawidłowy przyrost wagi noworodka i niemowlęcia

Właśnie zostałaś mamą i zastanawiasz się, ile powinien przybierać noworodek? Wzrost wagi u maluszków do pierwszego roku życia to jeden z czynników świadczących o ich prawidłowym rozwoju. Przeczytaj, od czego zależy waga dziecka i jak ją kontrolować.
Zofia Krysiewicz
ile powinien przybierać noworodek

Twój maluszek jest drobniejszy albo większy od swoich rówieśników? To na ogół nie jest powód do obaw, ponieważ waga małych dzieci może się znacznie różnić. Najważniejsze, aby dziecko stopniowo przybierało na wadze. Ile powinien przybierać noworodek, a ile niemowlę? Jakie odstępstwa od norm wagi ciała noworodka powinny wzbudzić czujność rodziców i lekarza? Przekonaj się o tym, czytając nasz poradnik.

Ile waży noworodek?

Zdrowy noworodek waży zwykle od 3000 do 3700 g. Jednak w normie mieści się też zarówno waga powyżej 2500 g, jak i do 4000 g. O maluszku ważącym poniżej 2,5 kg mówi się, że ma niską wagę urodzeniową. W tej grupie są np. dzieci z ciąży mnogiej. Masa urodzeniowa zależy od:

  • przebiegu ciąży;
  • diety kobiety ciężarnej;
  • terminu porodu;
  • predyspozycji genetycznych.

Generalnie szczupli rodzice mają drobniejsze dzieci. Kobiety z nadwagą, a także z cukrzycą ciążową często rodzą pulchne bobasy, ważące powyżej 4 kg.

Dlaczego dziecko po urodzeniu traci na wadze?

Niezależnie od wagi urodzeniowej, wszystkie noworodki w pierwszych dobach tracą od 5 do 10% masy ciała. Spadek wagi wynika z tego, że dziecko zaczęło się już wypróżniać. Poza tym w pierwszej dobie niewiele jeszcze ssie, bo głównie płacze lub śpi. Płacz i zmiana otoczenia z życia płodowego na środowisko naturalne to główne powody straty energii. To jednak naturalne zjawisko, dlatego nie powinno cię niepokoić. Zwróć uwagę, czy dziecko ssie pierś i połyka pokarm. Jeśli tak, to zapewne wkrótce zwiększy masę ciała.

Zobacz  Przewijanie noworodka krok po kroku – na co zwracać uwagę?

Kiedy maluszek zaczyna przybierać na wadze?

Najczęściej już w 3. dobie życia dziecko zaczyna przybierać na wadze. Jeśli tak się nie dzieje, to zwykle zostaje jeszcze z mamą na oddziale w celu obserwacji. Położne sprawdzają wówczas, czy maluch jest prawidłowo przystawiany do piersi i czy potrafi ssać. Czasem potrzebna okazuje się konsultacja z doradcą laktacyjnym. Bobas potrafi ssać, a mimo to często płacze? Być może masz za mało pokarmu. Wtedy dziecku podaje się mleko modyfikowane, przeznaczone dla noworodków od pierwszych dni życia.

Ile powinien przybierać noworodek?

Według norm opracowanych przez specjalistów z WHO, w pierwszych 4 tygodniach życia chłopcy powinni przybierać około 230 gramów na tydzień, a dziewczynki około 203 gramy. Normy te odnoszą się do dzieci karmionych naturalnie i są również aktualne przez kolejne 2 miesiące, ponieważ jest to zwykle czas nawału pokarmu u kobiety. Warto wówczas często przystawiać malucha do ssania. Mleko mamy pomaga bowiem stymulować jego układ odpornościowy do rozwoju. Masz przejściowe problemy z karmieniem piersią? Staraj się wyciszyć, bo stres osłabia laktację, a dziecko wyczuwa twoje rozdrażnienie.

Pierś czy butelka?

Mleko mamy jest dla tak małego dziecka najzdrowszym pokarmem. Z jakiegoś powodu nie możesz lub nie chcesz karmić naturalnie albo niemowlak słabo przybiera na wadze? Podaj mu odpowiednie dla jego wieku mleko modyfikowane. Rodzaj mieszanki skonsultuj z pediatrą. Pamiętaj, że najważniejsze jest, by dziecko było najedzone.

Jak zmienia się waga niemowlęcia?

Niemowlęta od 3. do 6. miesiąca życia przybierają zwykle około 0,5 kg miesięcznie. Półroczne dziecko, jeśli jest prawidłowo karmione i zdrowe, podwaja urodzeniową masę ciała. Tempo jej przyrostu u starszych niemowlaków nieco spada i wynosi zwykle od 0,3 do 0,4 kg. Normą jest także to, że pod koniec pierwszego roku życia dziecko waży trzy razy więcej niż tuż po narodzinach. Niestety, w niektórych sytuacjach waga niemowlaka rośnie zbyt wolno.

Zobacz  Odbijanie noworodka po karmieniu jest normalne. Jak trzymać dziecko do odbicia? Poznaj pozycje do odbijania po karmieniu

Dlaczego niemowlę ma problem, by przybierać na wadze?

Rozwój dziecka zależy w dużej mierze od jego prawidłowej wagi. Twoje dziecko przybiera na wadze zbyt wolno? Przyczyn może być kilka. Oto one:

  • niewłaściwa i zbyt uboga w składniki dieta mamy karmiącej;
  • częste ulewanie i wymioty;
  • częste infekcje u dziecka z przebiegiem gorączki i wymiotami;
  • bolesne ząbkowanie, które powoduje kłopoty dziecka ze ssaniem;
  • anemia i zaburzenia wchłaniania pokarmu;
  • przewlekłe lub utajone choroby.

Do czego służą siatki centylowe?

Zastanawiasz się, czy twoje dziecko jest lżejsze lub cięższe od rówieśników? Sprawdzisz to na siatce centylowej. Są to wykresy, opracowane oddzielnie dla chłopców i dziewczynek. Służą do monitorowania wagi i wzrostu niemowlaka oraz porównania wyników z opracowanymi normami. Widać dzięki nim wyraźnie, czy inne dzieci w tym samym wieku ważą mniej, czy więcej. Siatkę centylową znajdziesz w książeczce zdrowia dziecka. Posługują się nią także pediatrzy i pielęgniarki w przychodniach dziecięcych.

Jak korzystać z siatki centylowej?

Oto nasze wskazówki.

  1. Zmierz wzrost dziecka i zważ je.
  2. Na poziomej osi wykresu znajdź wiek dziecka, a na pionowej jego wagę.
  3. Punkt przecięcia się obydwu linii wskazuje, w którym centylu znajduje się aktualnie masa.
  4. Długość ciała zaznacz na siatce przeznaczonej do monitorowania tempa wzrostu.

Kolejne siatki opracowano także do obserwacji przyrostu obwodu główki. Regularne zaznaczanie tych wielkości umożliwia obserwację zmieniających się centyli i wychwycenie zaburzeń w harmonijnym rozwoju.

Od czego zależy waga niemowlęcia?

Przyrost masy ciała dziecka zależy w dużej mierze od stanu zdrowia i stylu życia matki karmiącej. Generalnie maluchy na mleku matki rosną wolniej niż te na sztucznych mieszankach. Jeszcze więcej kalorii mają kaszki mleczno-ryżowe. Aby przyspieszyć przyrost masy, możesz dołożyć do zupki łyżeczkę dobrego masła albo oleju. A co, jeśli twój bobas waży za dużo? Nie martw się! Dziecko rośnie i wkrótce zacznie chodzić. Wtedy z łatwością spali kalorie. Na razie ogranicz podawanie kaszki i zachęć malucha do przecierów warzywnych.

Zobacz  Pielęgnacja pępka u noworodka to bardzo ważna kwestia. Warto wiedzieć czym przemywać pępek noworodka oraz w jaki sposób

Jak często ważyć dziecko? Kontrola wagi w domu i w przychodni

Nie ma potrzeby, aby kupować wagę dla niemowląt. Wystarczy, gdy lekarz podczas kontrolnych wizyt sprawdzi, czy dziecko prawidłowo się rozwija (to obejmuje również przybieranie na wadze). Wyjątek to bobasy chorowite i wcześniaki, które są zwykle drobniejsze od dzieci w tym samym wieku. W tym przypadku warto na bieżąco kontrolować wzrost i wagę dziecka i zaznaczać je na wykresach centylowych. Wychwycisz wówczas wszystkie odstępstwa od normy.

Dziecko w pierwszych miesiącach intensywnie rośnie, a rodzice cieszą się, gdy ładnie zjada mleczne posiłki i wyrasta z ubranek. Pamiętaj jednak, że dzieci rozwijają się w swoim tempie i nie warto ciągle je porównywać do rówieśników. Prawidłowa masa ciała jest bardzo ważna, ale od wagi dziecka zdecydowanie ważniejszy jest stan jego zdrowia i rozwój psychomotoryczny.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
przewijanie noworodka

Przewijanie noworodka krok po kroku – na co zwracać uwagę?

Następny artykuł
opieka nad noworodkiem

Jak wygląda opieka nad noworodkiem? Poradnik dla młodych rodziców

Powiązane artykuły