Zielona kupka u noworodka nie jest powodem do niepokoju

Kolor kupki to temat nurtujący ludzi, którzy zostali rodzicami po raz pierwszy. Dowiedz się, czym jest zielona kupka u noworodka i jak odróżnić, czy dziecko wypróżnia się prawidłowo oraz, czy potrzebna jest konsultacja lekarska.
zielona kupka u noworodka

Jeśli zielona kupka u noworodka pojawia się jednorazowo i szybko wraca do żółtego koloru, nie ma powodu do zmartwień. Ważne jest również, aby obserwować zachowanie dziecka. Spokojne niemowlę, prawidłowo przybierające na wadze, czasem oddające zielony kał, to sytuacja normalna. Jeśli jednak pojawią się jakieś inne dolegliwości, to można skonsultować się z pediatrą.

Pierwsza zielona kupka u niemowlaka

Zwykle dziecko w pierwszej dobie po porodzie oddaje stolec, który nazywany jest smółką. Zielone zabarwienie kupki jest wówczas stanem prawidłowym. Oddanie smółki świadczy o drożności i prawidłowo działającym przewodzie pokarmowym. Jest to sytuacja całkowicie normalna i nie trzeba się tym martwić.

Co oznacza zielony kolor kupki u dziecka?

Zielona kupka u noworodka nie musi być oznaką choroby. Zależy to od kilku czynników, np.:

  • od zażywanych leków;
  • od sposobu żywienia malucha (np. zmiana diety dziecka);
  • od stopnia dojrzałości układu pokarmowego;
  • od rodzaju posiłków uzupełniających.

Taki objaw może występować sporadycznie u zdrowych dzieci. Kiedy zaobserwujemy kupkę o barwie ciemnej zieleni, pojawiającą się u dziecka przez czas dłuższy niż dwa dni pod rząd, należy udać się na konsultację do pediatry. Taka sytuacja może wskazywać na zaburzenia funkcjonowania jelit, a nawet alergię.

Sposoby podawania pokarmu, a kolor kału niemowlaka

Zielony kolor kupy ma zwykle związek ze sposobem karmienia bobaska. Jeśli pojawia się to sporadycznie, podane poniżej objawy nie powinny budzić niepokoju rodziców. Jednak zielona kupka u noworodka ze śluzem powinna wzbudzić czujność, gdyż może to świadczyć o infekcji, alergii pokarmowej, infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Na konsultację pediatryczną warto zabrać pieluszkę wraz z zawartością. Należy zwrócić uwagę na fakt, czy u maleństwa występują jeszcze jakieś inne objawy lub, czy w niedługim czasie w diecie mamy nie pojawiły się jakiekolwiek składniki, na które malec może źle reagować.

Mleko modyfikowane

U dziecka karmionego sztucznie, owe zjawisko może wystąpić, nie ma ono jednak ogólnie dużego znaczenia. Mają na to wpływ prebiotyki, które znajdują się w składzie mleka.

Mleko z piersi matki

U dzieci zdrowych zdarzają się zielone stolce, lecz jeśli dziecko jest zdrowe, nie ma powodów do zmartwień. Najczęściej wpływ na to ma dieta karmiącej matki. Maluch może nie tolerować jakiegoś pokarmu i dlatego kupka dziecka jest zielona.

Zielona kupka u noworodka – przyczyny

Przyczyn może być wiele. Zaliczymy do nich np. utlenienie się stolca podczas kontaktu z powietrzem, szybkie przechodzenie treści pokarmowej do jelit, czy też spożywanie przez mamę dziecka zielonych warzyw. Zielony kał zdarza się też podczas ząbkowania. Wtedy zwiększa się ilość śliny, co ostatecznie wpływa na konsystencję i kolor oddawanego kału. Czasem zielona kupka u noworodka może wystąpić po szczepieniu na rotawirusy. Szczepienie jest zwykle dobrze tolerowane przez dzieci, jednak u niektórych po jego podaniu mogą pojawić się przejściowe działania niepożądane związane też z wyglądem kału.

Zielone zabarwienie stolca – czy to powód do niepokoju?

Oznaką choroby jest zmiana konsystencji oraz częstotliwości wypróżniania. Może to świadczyć o zaburzonej florze bakteryjnej, zakażeniu lub problemach z trawieniem. Kiedy u dziecka zaobserwujemy inne objawy, fakt ten należy poddać konsultacji lekarskiej. Specjalista może zlecić badanie kału lub testy czynnościowe, bądź serologiczne. Przyczyną zielonego stolca może być również żółtaczka. Niemowlęta cierpiące na tą chorobę mogą mieć ciemnozielone lub zielonkawe kupki. Ten objaw zwykle mija samoistnie, kiedy dziecko wraca do zdrowia.

Ciemnozielona kupka – stolec przejściowy

Tuż po urodzeniu rodzice obserwują stopniowo zmieniający się kolor kału, zwykle przez kilka pierwszych dni. Kał z barwy ciemnej zieleni przechodzi w jaśniejszą, by potem stał się całkowicie żółty. Taki stan rzeczy trwa przez kilka pierwszych miesięcy życia u wszystkich niemowląt. Stopniowo kolor ulega zmianie, co świadczy o fakcie, iż kiszki są oczyszczane z pozostałości z życia płodowego.

Kupka niemowlaka, a mleko matki

Kupa u niemowlaka, któremu podaje się pokarm z piersi, jest zwykle w kolorze żółtym, z wyglądu przypomina lekko ściętą jajecznicę. Można zauważyć w niej minimalne grudki. Nie jest to powód do zmartwień. Każdy kolor stolca u niemowląt jest prawidłowy z tymi wyjątkami:

  • czarny (może być objawem obecności „starej” krwi);
  • czerwony (stolcu pojawia się żywa krew);
  • biały (może oznaczać problemy z wątrobą).

Najczęściej zielona kupa u noworodka nie ma nic wspólnego z alergią czy innymi chorobami. Ten odcień powstaje w wyniku przemian kwasów żółciowych, wydzielanych do przewodu pokarmowego dziecka za pośrednictwem wątroby.

Kupka u niemowlęcia, a karmienie mlekiem modyfikowanym

Zielona kupka u niemowlaka, który spożywa mleko sztuczne, występuje częściej niż u dzieci karmionych mlekiem matki. Wynika to z obecności żelaza w tym mleku. Wówczas niemowlęta wypróżniają się rzadziej, a konsystencja kupki jest bardziej jednolita. Rodzaj podawanego pokarmu nie ma wpływu na rozwój dziecka.

Zielona kupka ze śluzem – czy trzeba iść do lekarza?

Większość przyczyn pojawienia się kupki o barwie zielonej nie wymaga konsultacji ze specjalistą. Zielony kał z dodatkiem śluzu często daje się zauważyć po przebytym ataku kolki. Kupka zmienia kolor także po wprowadzeniu suplementacji, np. żelazem, czy po podaniu leku przeciwgorączkowego. Zielonkawy stolec u dziecka nie powinien niepokoić także podczas ząbkowania oraz rozszerzania diety. Jeśli dziecku podawane jest mleko od matki, a wprowadza się dokarmianie modyfikowanym mlekiem, kolor kału również może przyjąć zielony odcień. Zielona kupka u noworodka nie jest jednak powodem do interwencji lekarza.

Warto skonsultować się z pediatrą w przypadku, gdy:

  • częstotliwość, kolor i konsystencja kału uległy zmianie w ostatnim czasie;
  • dziecko nie przybiera na wadze;
  • dziecko ciągle płacze.

Konsultacja jest szczególnie wskazana, jeśli taki stan trwa dłużej niż kilka dni. Pilna konsultacja wymagana jest zawsze wtedy, gdy w kupce zauważalna jest krew lub duża ilość śluzu, a także, gdy barwa stolca ulegnie zmianie na czarny lub biały.

Zmiany w kupce u noworodka

Regularna obserwacja dziecka pozwala szybko zareagować w razie jakichkolwiek chorób lub dolegliwości. Należy również monitorować kolor kupki u niemowlaka już od pierwszych dni życia dziecka. Każde zmiany w wypróżnieniu, czy to biegunka, czy zaparcia, trzeba konsultować ze specjalistą. Jeśli jednak nie ma silnych dolegliwości, a jedyną zmianą jest kolor kału, to nie trzeba się martwić. Obserwuj maluszka, nie panikuj i skonsultuj się z lekarzem tylko w razie potrzeby.


Sprawdź także:
Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: