Wysypka u niemowlaka, czyli krostki, grudki i czerwone plamy. Skąd się biorą i jak je leczyć?

Wysypka u niemowlaków może mieć różne przyczyny i odmienny wygląd. Czasami ustępuje samoistnie, a kiedy indziej jest symptomem alergii lub poważnej choroby. Dowiedz się, jakie są przyczyny i sposoby leczenia wysypki u dzieci.
Zofia Krysiewicz
wysypka u niemowlaka

Wysypka na skórze to różnego rodzaju drobne lub większe krostki i grudki. Mają kolor biały, różowy lub czerwony. Mogą zlewać się w plamy, zajmować całe ciało lub tylko określone jego miejsca. Niekiedy mają postać pęcherzyków wypełnionych surowiczym płynem lub ropną zawartością. W zależności od wyglądu i dodatkowych objawów, wysypka może być objawem uczulenia lub jednej z wielu chorób. Jak pomóc dziecku z wykwitami skórnymi? W jaki sposób pielęgnować jego skórę? Kiedy trzeba zdiagnozować dziecko u lekarza? Odpowiedzi na te pytania poznasz, czytając ten artykuł.

Poznaj najczęstsze przyczyny wysypki u niemowląt

Powodem zmian skórnych mogą być choroby o podłoży wirusowym i bakteryjnym, a także różnego rodzaju alergie. Częstą przyczyną, zwłaszcza latem, jest przegrzanie skóry dziecka i ukąszenia komarów i meszek. U najmłodszych niemowlaków problemem bywa trądzik spowodowany obecnością hormonów przejętych z organizmu matki, a także uczulenie na białko mleka krowiego, na detergenty czy kosmetyki. Te dolegliwości są niegroźne i zwykle mijają same. Niestety, wysypka bywa też objawem groźniejszych chorób, które leczy się pod kontrolą lekarską.

Jakie choroby wieku dziecięcego objawiają się wysypką?

Po rodzaju wysypki i dodatkowych objawach można rozpoznać kilka chorób. Oto one:

  • szkarlatyna;
  • atopowe zapalenie skóry;
  • różyczka i odra;
  • ospa wietrzna;
  • półpasiec;
  • rumień zakaźny;
  • zakażenie menigokokami;
  • „trzydniówka”.

Choroby te mogą być zagrożeniem dla zdrowia dziecka. Dlatego, jeśli niepokoi cię wygląd skóry dziecka oraz pozostałe objawy, to skonsultuj się z pediatrą.

Zobacz  Kaszel u niemowlęcia. Poznaj przyczyny kaszlu i sposoby jego leczenia

Dodatkowe objawy chorób niemowlęcych

Symptomem różyczki jest powiększenie węzłów chłonnych i niewysoka gorączka. Wysoka gorączka występuje w przypadku rumienia, „trzydniówki”, szkarlatyny, odry i zakażenia meningokokami. Rumień zakaźny objawia się charakterystyczną wysypką w postaci czerwonej wysypki na twarzy, a konkretnie na policzkach. Przybiera ona kształt motyla. Chore dzieci są marudne, płaczliwe lub ospałe. Nie mają apetytu i gorączkują. Twoje dziecko ma wysypkę, ale bawi się i ma co najwyżej niewielki stan podgorączkowy? Poobserwuj je przez kilka dni. Jeśli wysypka nie ustąpi, umów się na wizytę w poradni dla dzieci.

Wysypka u dziecka. Kiedy konieczne jest leczenie sterydami i antybiotykami?

Zakażenia bakteryjne i powikłania chorób wirusowych leczy się, smarując zmiany na skórze kremami zawierającymi antybiotyki i sterydy. Niekiedy sterydowe maści stosuje się też do smarowania krost wywołanych skazą białkową. Antybiotyki zaś umożliwiają wyleczenie dziecka ze szkarlatyny i zakażenia meningokokami. Stosuje się je także na trudno gojące się, rozdrapane trądzikowe krosty. Równie trudne do wyleczenia bywają wykwity opryszczki, która w przypadku niemowląt ma niekiedy wyjątkowo ciężki przebieg.

Opryszczka u niemowląt. Zapobieganie i leczenie

Opryszczka to bolesne pęcherze, pojawiające się na wargach i błonach śluzowych w jamie ustnej. Winowajcą jest w tym przypadku wirus, który przenosi się od innych osób wskutek kontaktu dotykowego. Dlatego obce osoby nie powinny całować małych dzieci, a przed przytuleniem czy zmianą pieluchy (np. przez opiekunek) należy dokładnie umyć dłonie. Niemowlaki z łatwością roznoszą drobnoustroje, wkładając rączki do buzi i ocierając oczy. Dlatego w ich przypadku opryszczka jest wyjątkowo bolesna i trudna do wyleczenia.

Wysypka u dziecka nie zawsze zwiastuje chorobę

Drobna wysypka w postaci różowych krostek występuje głównie w upalne, letnie dni. Krostki, tzw. potówki, pokrywają wtedy miejsca, gdzie powietrze ma utrudniony dostąp, a więc w fałdach skóry, pod brodą i pod pachami. Wysypka i zaczerwienienia w okolicach krocza i na pośladkach to objaw pieluszkowego zapalenia skóry lub uczulenia na chusteczki nawilżające. Drobne krostki (tzw. pokrzywka) oznaczają często uczulenie na detergenty lub kosmetyki. Białe krostki u noworodków i młodszych niemowlaków to prosaki, które ustępują samoistnie. Podobnie jak trądzik niemowlęcy, który ma postać czerwonych grudek, rozsianych na czole, nosie, brodzie i pojedynczo na tułowiu.

Zobacz  Ubrania dla dzieci marki Tommy Hilfiger, czyli dlaczego warto wybrać najwyższą jakość?

Jak rozpoznać wysypkę alergiczną?

Częstym problemem zdrowotnym niemowląt jest uczulenie na białko mleka krowiego, czyli tzw. skaza białkowa, a także na białko zawarte w mięsach i jajach kurzych. Skaza białkowa pojawia się już w pierwszych tygodniach życia i ma postać wysypki czerwonych krost i nieregularnych plamek. Skóra na policzkach jest cienka i błyszczy się. Ponadto dziecko często ulewa pokarm i ma skłonności do kolek jelitowych. Aby pozbyć się dolegliwości, należy wyeliminować z diety karmiącej mamy nabiał. Niemowlętom karmionym mlekiem modyfikowanym, zmienia się mieszankę na hydrolizat, pozbawiony uczulających białek.

Wysypki na tle alergicznym nie wolno lekceważyć

Nie leczona alergia pokarmowa może przerodzić się w astmę lub w przewlekłe atopowe zapalenie skóry, niezwykle trudne w leczeniu. AZS objawia się czerwonymi plamami na skórze. Naskórek jest cienki, delikatny i łuszczy się, szczególnie w zgięciach łokci i kolan. Dziecku dokucza silny świąd. Dlatego tak ważne jest usunięcie alergenów z pokarmu i otoczenia. Starszym niemowlętom należy ostrożnie wprowadzać stałe posiłki i obserwować reakcję organizmu na nowe składniki pokarmowe.

Jak pielęgnować skórę z wypryskami?

Zastanawiasz się, jak przyspieszyć gojenie się zmian skórnych? Podstawą jest wizyta u lekarza, który przepisze receptę na odpowiednią maść, a w przypadku niektórych chorób, także na antybiotyk i sterydy. Stosuje je według zaleceń. Kąp niemowlaka regularnie i często zmieniaj pieluszki. W przypadku AZS używaj emolientów i balsamów nawilżających. Codziennie przez co najmniej półgodziny połóż malca na rozłożonej pieluszce z odkrytą pupą. Wietrzenie pomaga skórze wrócić do równowagi. Potówki i trądzik znikną, gdy 2-3 razy wykąpiesz malucha w roztworze krochmalu lub nadmanganianu potasu.

Sposoby na zapobieganie wysypkom na ciele dziecka

Trudno jest zapobiec wysypkom u dzieci, jeśli ich powodem jest choroba. Na pewno jednak pomaga właściwa higiena i odpowiednia pielęgnacja skóry malucha. Latem uciążliwe są też latające owady, których ukąszenia powodują bąble i swędzenie skóry. Warto mieć w oknach moskitiery, a w apteczce maści antyhistaminowe. Nie przesadzaj tez z ilością kosmetyków do pielęgnacji. Niektóre niemowlaki reagują pokrzywką na niemal wszystkie rodzaje pieluch i chusteczek nawilżających. W tym przypadku należy używać pieluch terowych lub flanelowych, a pupę myć przegotowaną wodą.

Zobacz  Herbatka dla niemowląt. Sprawdź, co możesz podać dziecku do picia

Podsumowując, wysypka u dziecka nie musi oznaczać ciężkiej choroby. Większość zmian znika po kilku dniach, a dziecko znów ma gładką buzię i jest pogodne. Warto jednak obserwować stan jego skóry, bo wykwity często zwiastują alergie i nadwrażliwość skóry na składniki kosmetyków do pielęgnacji czy proszków do prania. Pamiętaj też, że grudek ani krost nie wolno samodzielnie przekłuwać, ani wyciskać. Grozi to powikłaniami i bliznami na ciele dziecka.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kaszel u niemowlęcia

Kaszel u niemowlęcia. Poznaj przyczyny kaszlu i sposoby jego leczenia

Następny artykuł
ile tygodni trwa ciąża

Ile tygodni trwa ciąża? Dowiedz się, w jaki sposób ginekolodzy ustalają termin porodu

Powiązane artykuły