Ubranie dla noworodka. Jak ubierać maluszki w szpitalu, w domu i na spacer?

Ubranie dla noworodka to ważny element dziecięcej wyprawki. Jakie ciuszki przygotować? Jak ubierać malca na różne okazje i w zależności od pogody? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.
ubranie dla noworodka

Zastanawiasz się, jak ubrać dziecko, aby nie zmarzło i nie było mu za gorąco? To normalne. Każda młoda mama ma takie wątpliwości. Chcesz, aby maluszkowi było wygodnie i ciepło zarówno w domu, jak i na spacerze. Nie jesteś jednak pewna, kiedy założyć mu czapeczkę, a kiedy otulić dodatkowym kocykiem? A może lepiej zdjąć sweterek, aby nie dostało potówek? Odpowiedzi na te pytania poznasz, czytając ten artykuł.

Jak ubrać noworodka? Poznaj ogólne zasady

Malutkie dziecko ma niewykształcony do końca układ termoregulacyjny. Cienka skóra bez warstwy tłuszczyku osłania organy wewnętrzne. Dlatego noworodek szybciej marznie w porównaniu do starszych dzieci i dorosłych. Najlepiej więc ubieraj go „na cebulkę” zakładając jedną warstwą ubrania więcej, niż sobie. W razie potrzeby zawsze możesz zdjąć wierzchni śpiworek czy sweterek. Poza tym sposób ubrania zależy od pory roku i temperatury w pomieszczeniu, a w przypadku spaceru – od pogody na zewnątrz.

Najwygodniejsze ubranka dla noworodka

Kupując ciuszki dla malucha zwróć uwagę, czy są wykonane z miękkiej w dotyku bawełny lub weluru. Nie powinny mieć ostrych szwów ani wystających elementów, które mogłyby uwierać dziecko. Dlatego usuń wszelkie drapiące i niewygodne metki. Ciało noworodka jest wiotkie, więc niektórzy rodzice obawiają się, aby podczas ubierania nie zrobić mu krzywdy. Zrezygnuj więc z ubrań wkładanych przez główkę na rzecz tych, zapinanych na guziki z przodu.

Wyprawka dla noworodka. Jakie ubranka kupić na lato?

Kup po kilka sztuk ubranek z każdego rodzaju oraz cieplejszy śpiwór na wypadek ochłodzenia. Na wiosenną i letnią ubraniową wyprawkę składają się:

  • 2-3 sztuki body z krótkim rękawem;
  • 2-3 kaftaniki zapinane na przodzie;
  • 3 pary śpioszek;
  • 2-3 cienkie pajacyki;
  • 2-3 krótkie, przewiewne spodenki;
  • 1 ocieplany rampers.

Wyprawka dla maluszka. Co kupić dziecku na jesień i zimę?

Na chłodniejszą porę roku przygotuj kilka par body z długim rękawem. Sprawdzą się też bawełniane śpiochy, podkoszulki i kaftaniki. Na wierzchnią warstwę nadają się welurowe luźne pajacyki. Kup też co najmniej 1 ocieplany śpiworek i wyjściowy kombinezon z kapturem. Przydadzą się ze 2 czapeczki bawełniane i 1 czapka ciepła na zewnątrz, a oprócz tego skarpetki, rękawiczki i ciepły kocyk do przykrycia.

W co ubrać noworodka na wyjście ze szpitala?

W ciepły dzień wystarczy bawełniane body i pajacyk. Do tego cienka czapeczka i lekki kocyk na wierzch. W upalny dzień pamiętaj, aby wcześniej wychłodzić lub przewietrzyć auto. Nie przesadzajcie jednak z nastawianiem klimatyzacji. Maluszkowi mogą zaszkodzić nagłe zmiany temperatury. Jesienią i wiosną na pierwszą warstwę ubrań nałóż ocieplany rampers, a w zimie także kombinezon z kapturem. Tak ubranego malca włóż ostrożnie do fotelika samochodowego. Nagrzej auto zanim do niego wsiądziecie.

Jak ubierać noworodka w upalne dni?

Jeśli Twoje dziecko urodziło się w środku upalnego lata, to nie przesadzaj z ciepłymi ubrankami, aby go nie przegrzać. Jeśli nie masz klimatyzacji w mieszkaniu, to temperatura może dochodzić nawet do 30 st. C. Załóż wtedy dziecku cienkie body z krótkim rękawkiem, a w czasie snu przyrzuć je tetrową pieluchą. W ciągu dnia pozwól mu leżeć bez pieluszki. Ułatwia to zapobieganie odparzeniom skóry. Nie wychodź na spacery w godzinach południowych. Lepsza będzie pora poranna lub wieczorna. Ubierz wtedy malca w półśpiochy i lekką bluzeczkę, a głowę osłoń od słońca płócienną czapeczką.

W co ubierać dziecko na spacer w chłodny dzień?

Sprawdzi się zasada ubierania „na cebulkę”, a więc 1 warstwa to podkoszulek, kaftanik i śpiochy z grubszej bawełny. Ważne, aby przylegały do ciała, bo wtedy zatrzymają ciepło. Na to welurowy lub polarowy pajacyk plus wierzchni kombinezon. Koniecznie ciepła czapka i rękawiczki lub odwijane rękawki w kombinezonie. W razie deszczu i wiatru, przyda się wodoodporna osłona na wózek. W zimie spacery ze zdrowym dzieckiem dozwolone są, ale temperatura nie powinna spaść poniżej -10 st. C. Unikaj spacerów przy porywistym wietrze.

Noworodek a niemowlę. Różnice w ubiorze

Niemowlakowi, który trzyma sztywno główkę, można śmiało zakładać bluzy i sweterki przez główkę. Poza tym kilkumiesięczne i półroczne maluchy zwykle już próbują pełzać i raczkować. Dlatego jest im cieplej, niż noworodkom, które tylko leżą nieruchomo. W związku z tym ubranka niemowlęce powinny być luźne i wygodne, aby nie krępowały ruchów. Nie warto też opatulać ich zbyt ciepło, bo przegrzanie dziecka jest równie szkodliwe, co wychłodzenie. Zwróć uwagę na wszystkie podwijające się rękawy i nogawki. Utrudniają naukę raczkowania i wychładzają odsłoniętą skórę.

Ubranka dla noworodka. O czym warto pamiętać?

Nie jesteś pewna, czy ubierasz swoje dziecko odpowiednio do pogody? Przyłóż dłoń do skóry na karczku malucha. Chłodne plecki to znak, że trzeba go cieplej ubrać lub przykryć. Gorąca skóra oznacza, że jest mu za ciepło i lepiej zdjąć wierzchnią warstwę ubrań lub przebrać w cieńszy kaftanik. Poza tym noworodek za ciepło ubierany, ma często potówki na szyi i na twarzy, oraz wszędzie tam, gdzie powietrze ma utrudniony dostęp. W upalne dni najlepiej rozbierać go, aby mógł poleżeć bez pieluszki i ubrań. Dzięki temu łatwiej wyleczyć wszystkie skórne wypryski.

Jak ubrać noworodka latem? Co mu założyć jesienią, gdy są zimne kaloryfery? Pamiętaj, że każdy maluch jest inny i może nieco inaczej odczuwać temperaturę. Niekiedy dopiero po kilku tygodniach rodzice spostrzegą, że ich dziecko najlepiej zasypia lekko ubrane w pomieszczeniu z pokojową temperaturą. Jest też wiele maluszków, które uwielbiają stan ciasnego otulenia miękkim kocykiem, bo takie warunki miały w brzuchu mamy. Poza tym zazwyczaj dzieci rodziców, którzy są zmarzluchami, także wolą być ciepło ubrane. Jest to więc często uwarunkowane genetycznie.


Sprawdź także:
Archiwum: luty 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: