Jaki smoczek dla noworodka wybrać? Sprawdź kształty smoczków dla niemowląt

Potrzeba ssania u dziecka jest wrodzona i zupełnie naturalna. Jeśli odruch ssania u dziecka jest wyjątkowo silny, mama może posiłkować się smoczkiem. Przeczytaj, jak wybrać smoczek dla noworodka.
Smoczek dla noworodka

Dzięki nowoczesnym aparaturom diagnostycznym można zaobserwować, że jeszcze w brzuchu mamy, maluch ćwiczy umiejętność ssania, wkładając paluszek do buzi. Po przyjściu na świat noworodek instynktownie poszukuje bliskości i odnajduje ją, ssąc matczyną pierś. Czasem jednak młodzi rodzice napotykają po drodze problemy i istnieje potrzeba wybrania smoczka dla dziecka. Jaki wybrać smoczek dla noworodka i jak go używać prawidłowo?

Wybieramy najlepszy smoczek dla noworodka

smoczek dla noworodka - wybieramy najlepszy

Dziecko ssące pierś pobiera w ten sposób pokarm, jednak chodzi o coś więcej. Maluch odczuwa potrzebę ssania za każdym razem, gdy potrzebuje bliskości, poczucia bezpieczeństwa, chce ukoić płacz. Dobry smoczek dla noworodka to taki, który podtrzyma odruch ssania i jednocześnie pomoże odciążyć matkę, gdy zajdzie taka potrzeba. Źle dobrany, może mieć negatywny wpływ na rozwój zgryzu i rozwój mowy oraz zdrowie ząbków i jamy ustnej. Smoczki dostępne są w różnych rozmiarach, różnią się także materiałem czy kształtem. Mamy smoczki do butelki i smoczki uspokajające. Dostępne się również smoczki do zadań specjalnych np. z wbudowanym termometrem, antykolkowe czy na ząbkowanie. Postarajmy się nieco usystematyzować tę wiedzę.

Rozmiary smoczków dla niemowlaków

Zanim zagłębimy się w ofertę producentów i zaczniemy wybierać model, należy wiedzieć, że niezwykle ważny jest rozmiar smoczka. Producenci stosują różne oznaczenia, stąd tak ważne jest czytanie informacji na opakowaniu. Na półkach sklepowych, często możemy spotkać smoczki oznaczone wiekiem malucha, wyrażonym w miesiącach:

  • 0-3 dla noworodków, tj. od urodzenia do 3. miesiąca życia,
  • 3-6, dla niemowląt w wieku od 3 miesięcy do pół roku,
  • 6-18, dla niemowląt i dzieci od 6. miesiąca do skończenia 1,5 roku.

Niekiedy na opakowaniu można będzie spotkać inne oznakowania, mogą to być symbole 0,1,2 lub A, B, C, które zwykle oznaczają przedziały jak powyżej.

Smoczki dla wcześniaków

Inną zupełnie kategorię stworzono dla wcześniaków. Dla tak malutkich dzieci smoczek w rozmiarze 0 będzie za duży. Do wyprawki należy więc wybrać model specjalnie dedykowany dzieciom przedwcześnie urodzonym, dopiero wykształcającym odruch ssania. Smoczki takie będą najczęściej wykonane z lateksu, z tarczkami odpowiednio wyciętymi tak, by można było je stosować, nawet gdy dziecko musi być podpięte do aparatury medycznej.

rodzaje smoczków

Smoczki lateksowe czy silikonowe – jaki wybrać?

W ofercie sklepów można spotkać dwa typy smoczków, jeśli chodzi o materiał, z którego jest wykonana ich gumowa część. Będą to smoczki kauczukowe (inaczej lateksowe) i silikonowe.

Te pierwsze poznać można między innymi po kolorze – są jasnobrązowe i matowe. W dotyku są miękkie i plastyczne, a więc łatwo upodabniają się do matczynej piersi. Podawanie mleka przez smoczek lateksowy jest zalecane dzieciom z obniżonym napięciem mięśniowym wokół ust, nie angażuje bowiem ze strony dziecka zbyt dużej siły. Wadą ich długotrwałego stosowania jest ryzyko, że dziecko rozleniwi się, a jego apartament mowy nie rozwinie się prawidłowo. Kauczuk jest także materiałem nie trwałym, łatwo odkształca się oraz utlenia, pochłaniając zapachy. Chociaż zdarza się to rzadko, lateks może również uczulać.

Smoczki wykonane z silikonu mają barwę przeźroczystą oraz są zdecydowane twardsze. Nie deformują się zbyt szybko, dłużej więc służą dzieciom. Przeciwnicy smoczków zgłaszają jednak, że ze względu na ich małą plastyczność, w niewystarczającym stopniu odwzorowują kobiecą pierś i zaburzają naturalny odruch ssania. Łatwo je można natomiast odkażać, pod wpływem wrzątku nie deformują się oraz nie zmieniają barwy.

Jaki smoczek wybrać? Sprawdź, jakie są kształty smoczków

smoczek dla noworodka - jaki smoczek wybrać

W tym zakresie rozróżniamy trzy rodzaje:

  • smoczek anatomiczny, nazywany też ortodontycznym – jest spłaszczony od dołu a wypukły u góry. Kształtem zbliżony do brodawki mamy, dobrze dopasowuje się do buzi maluszka. Używając smoczka anatomicznego, należy pamiętać, by wkładać go do ust dziecka w określony sposób, czyli stroną wypukłą do podniebienia;
  • smoczek okrągły – ma kształt wisienki. Jest lubiany przez dzieci, dobrze zaspokaja potrzebę ssania;
  • smoczek symetryczny – posiada gumkę o symetrycznym kształcie, płaską od góry i od dołu. Można go podawać dziecku dowolną stroną;
  • smoczek dynamiczny – najbardziej odwzorowuje kształt sutka matki podczas karmienia piersią. Ma konstrukcję powodującą aktywne ssanie i właściwe przełykanie śliny.

Rodzaje smoczków do karmienia butelką

Może się zdarzyć, że oprócz smoczka o funkcji uspokajacza jest potrzeby smoczek do butelki. Tu również należy dokładnie przeanalizować ofertę tak, by nie przyczynić się do nieprawidłowego rozwoju żuchwy i zębów malucha.

Pod uwagę należy brać wielkość dziurki, wpływa to bowiem na szybkość i rytm przepływania mleka a tym samym, komfort jedzenia. Spotykane oznaczenia wśród smoczków do butelki to: mini, wolne, średnie oraz szybkie. Dostępne są również smoczki trójprzepływowe, skonstruowane tak, by móc regulować szybkość wypływu mleka.

Jak zadbać o higienę smoczka uspokajającego?

smoczek dla noworodka - jak zadbać

Przed podaniem dziecku nowego smoczka należy go wyparzyć lub wygotować, zgodnie z zaleceniami producenta (zob. też jak wyparzyć smoczek). Podczas użytkowania na co dzień, smoczek trzeba myć oraz wyparzać co najmniej raz dziennie. Dodatkowo należy pamiętać, aby smoczka nie brać do ust oraz umyć go za każdym razem, gdy upadnie na podłogę.

Wymieniać smoczek należy raz na 6 tygodni, Wynika to choćby z faktu, że dzieci szybko rosną i potrzebują coraz większego uspokajacza. Ważne jest również, by zwracać uwagę na ewentualne uszkodzenia smoczka. Pęknięty czy ugryziony może powodować zagrożenie zakrztuszenia się dla maluszka.

Argumenty przeciwko używaniu smoczków dla niemowląt

Stosowanie smoczka ma swoje plusy i minusy. Przeciwnicy ich używania, mają po części rację, argumentując, że akcesorium to może źle wpływać na rozwój zgryzu dziecka. Fakt jest jednak taki, że nie o sam smoczek tu chodzi, a o odpowiedni jego wybór i czas używania. Warto pilnować zatem, by dziecko zanadto się nie przyzwyczaiło do niego: wyjmować go z buzi, gdy dziecko zaśnie oraz nie podawać na każde zawołanie. Gdy dziecko płacze, można próbować niemowlę przytulić, ukołysać lub czymś zając. Istotne jest również, aby w odpowiednim odzwyczaić dziecko od ssania, aby nie doszło do wady zgryzu.

Najczęściej zadawane pytania

Kiedy można zacząć podawać dziecku smoczek?

Zaleca się podawanie dziecku smoczka nie wcześniej niż po ukończeniu 1. miesiąca życia. Wcześniejsze używanie smoczka może zaburzyć u malca odruchu ssania, a tym samym zatrzymać laktację u matki.

Czy dziecko może spać ze smoczkiem?

Nie ma przeciwwskazań, aby dziecko spało ze smoczkiem, o ile nie będzie się wybudzać, jeśli smoczek mu wypadnie. Aby tego uniknąć, najlepiej zabierać maluszkowi smoczek, kiedy tylko zaśnie.

Jaki kształt smoczka najzdrowszy?

Najzdrowsze są dla dziecka smoczki anatomiczne – płaszczony od dołu a wypukły u góry. Ich tarczka, podobnie jak kobieca pierś, powinna przylegać do buzi, jednak nie może zasłaniać noska, gdyż to utrudniłoby noworodkowi oddychanie.


Sprawdź także:
Archiwum: maj 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: