Sapka u noworodków. Przyczyny, objawy i sposoby leczenia sapki

Sapka u noworodków występuje, gdy dziecko ma trudności ze swobodnym oddychaniem przez nos. Czy sapka jest groźna i czy wymaga wizyty u lekarza? Czy są domowe sposoby na leczenie sapki? Podpowiadamy.
sapka u noworodków

Czym jest sapka i jak ją rozpoznać? Niemowlę przez kilka pierwszych miesięcy oddycha wyłącznie przez nos, ponieważ nie potrafi oddychać przez usta. Oddech zdrowego niemowlęcia z reguły jest bezgłośny. Jeśli dojdzie do niedrożności nosa, to w oddechu dziecka słychać sapanie, świsty i chrapanie. To właśnie one są objawem sapki. Maluszek jest marudny. Płacze podczas jedzenia i łatwo wybudza się z snu. Na szczęście sapka u noworodków to zwykle niegroźna dolegliwość i jest kilka domowych sposobów, aby sobie z nią poradzić. Dlatego jeśli zauważyłaś u swojego maleństwa świszczący oddech, to nie panikuj. Chcesz sprawdzić, co może być przyczyną sapki u niemowlaka? Czytaj dalej.

Przyczyny sapki u noworodków

Chociaż sapka u niemowląt zdarza się często, to powód świszczącego oddechu u małego dziecka może być prozaiczny. Wystarczy, że niemowlę śpi w zbyt ciepłym pomieszczeniu, aby doszło do niedrożności nosa. Gorące i suche powietrze wysusza bowiem śluzówkę w nosie i powoduje obrzęk błony śluzowej nosa, przez co utrudnia oddychanie. Druga sprawa to fakt, że w nosku noworodka zalegają często resztki mleka, łez i odkrztuszonego pokarmu. One także mogą zatkać przewody nosowe. Zdarza się niestety, że przyczyną sapki u noworodka jest infekcja dróg oddechowych albo alergia pokarmowa. Wymagają one z reguły wizyty u lekarza pediatry. Pamiętaj, że infekcja u noworodka łatwo może przerodzić się w zapalenie płuc. Z kolei nieleczona alergia pokarmowa oznacza często bolesne kolki u niemowlęcia.

Sapka u noworodków. Jak odróżnić sapkę od kataru?

W przypadku sapki przegrody nosowe są suche lub  zalegają w nich drobinki kurzu czy resztki ulanego pokarmu. Jeśli niemowlę ma katar, to w jego nosku gromadzi się wodnista wydzielina i śluz, które zatykają przewody nosowe. Zdarza się też kaszel i podwyższona temperatura ciała. Niemowlę jest marudne i często płacze. Płacz z kolei prowadzi do obrzęku śluzówki, co dodatkowo nasila dolegliwość. Nosek małego dziecka zatyka się wtedy jeszcze bardziej, a maluszek cierpi. Niestety, katar jest zwykle objawem infekcji górnych dróg oddechowych lub alergii na pyłki i roztocza. Dlatego lepiej nie leczyć go samodzielnie. Zawieź dziecko do pediatry i opowiedz lekarzowi o zaobserwowanych objawach. 

Sapka czy alergia? Jak odróżnić te dolegliwości?

Zastanawiasz się, czy twój maluszek ma zwykłą sapkę, czy może jednak jest to alergia? Otóż alergii, oprócz posapywania w nosku, towarzyszą jeszcze inne objawy. Obejrzyj dokładnie skórę dziecka. Jeśli niemowlę ma wysypkę na ciele, a dodatkowo męczą je wzdęcia i kolki, to prawdopodobnie jest to alergia pokarmowa. Przy czym najczęstszym alergenem jest białko mleka krowiego. Jeśli więc karmisz dziecko piersią, to wyeliminuj ze swojej diety produkty mleczne i obserwuj, czy nastąpi poprawa. Jeśli podajesz dziecku mleko modyfikowane, to być może potrzebne będzie specjalistyczne mleko dla małych alergików. Inne częste alergeny jest kurz, roztocza i pyłki roślin. W tych przypadkach zalecana jest konsultacja z pediatrą.

Domowe sposoby na zwalczanie sapki u noworodków

Jeśli twojemu maluszkowi dokucza sapka niemowlęca, ale nie ma objawów infekcji ani alergii, to raczej nie musisz się tym martwić. W większości przypadków sapka u noworodków mija samoistnie po kilku miesiącach. Niestety, jest to uciążliwa dolegliwość zarówno dla niemowlęcia, jak i jego opiekunów. Jak pokonać sapkę niemowlęcą? Wypróbuj kilka sprawdzonych sposobów na pokonanie sapki:

  • wyczyść przewody nosowe noworodka przy pomocy aspiratora;
  • pamiętaj, aby regularnie nawilżać błony śluzowe maluszka, zakrapiając mu do otworów nosowych po 1-2 krople soli fizjologicznej lub wody morskiej;
  • wywietrz pomieszczenie, gdzie przebywa dziecko i sprawdź, czy temperatura nie jest zbyt wysoka;
  • w sezonie grzewczym powieś w pomieszczeniu nawilżacz powietrza lub wilgotny ręcznik na ciepłym kaloryferze;
  • postaraj się częściej wychodzić z dzieckiem na spacer, ponieważ świeże powietrze zwykle udrażnia nos.

Sapka u noworodków. Kiedy trzeba skonsultować się z lekarzem?

Jeśli niemowlę ma już kilka miesięcy i nadal ma trudności z oddychaniem, to powiedz o tym lekarzowi. Podobnie jeśli ma inne objawy oprócz niedrożności nosa. Wszelkie symptomy alergii czy infekcji najlepiej skonsultować z pediatrą. Niemowlę z niedrożnym nosem wymaga szczególnej troski. Obserwuj je więc także podczas snu. Jeśli zauważysz, że maluszek dusi się i sinieje, dzwoń natychmiast po karetkę lub zawieź dziecko na ostry dyżur. Na szczęście takie sytuacje zdarzają się rzadko.

Czy sapka niemowlęca powoduje przesunięcie szczepienia?

Twój maluch ma wyznaczony termin na przyjęcie szczepionki? Martwisz się, że trzeba będzie przełożyć szczepienie z powodu kłopotów z swobodnym oddychaniem? Szczepienie małych dzieci powinno być poprzedzone badaniem lekarskim. To świetna okazja, aby powiedzieć lekarzowi o swoich wątpliwościach i zaobserwowanych objawach. Pediatra sprawdzi stan drożności nosa. Zbada, czy dziecko nie ma kataru ani alergii. Niedrożność noska spowodowana suchą śluzówką nie jest powodem do odkładania szczepienia na późniejszy termin.

Jak uniknąć sapki niemowlęcej?

Podsumowując, sapka u dziecka jest częstą przypadłością. Choć jest zazwyczaj niegroźna, to niepokoi rodziców i bywa powodem płaczu niemowlęcia. Aby uniknąć sapki, należy wietrzyć pomieszczenie, dbać o prawidłową higienę nosa maluszka i unikać alergenów w pokarmie i otoczeniu.

Większym problemem jest katar, dlatego warto unikać wizyt przeziębionych gości. Zdarza się niestety, że ktoś z domowników zarazi maluszka wirusem przeziębienia. Dlatego cała rodzina powinna dbać o zdrowie. Pamiętaj, że układ odpornościowy niemowlęcia dopiero się rozwija.


Sprawdź także:
Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: