Czym są potówki u noworodka? Objawy i sposoby leczenia potówek noworodków i niemowląt

Wysypka występująca u niemowlaka, to najczęściej potówki. Nie są to groźne zmiany skórne, aczkolwiek dziecko odczuwa przez nie dyskomfort. W tym artykule opisujemy jak dokładnie wyglądają potówki u noworodka, skąd się biorą, jakie są rodzaje i jak je leczyć.
potówki u noworodka

Potówki to małe swędzące krostki, które pojawiają się w sytuacji przegrzania ciała lub podczas zaburzeń hormonalnych. Jest to niegroźna zmiana skórna, która pojawia się u ludzi w różnym wieku, najczęściej jednak występuje w okresie niemowlęcym. Mogą się pojawić na karku, brzuchu, twarzy, plecach, a nawet na stopach i dłoniach. Rzadko występują pojedynczo, zazwyczaj krosty są w dużych skupiskach. Często mylone są z zapaleniem mieszków włosowych lub trądzikiem noworodkowym, ponieważ mają podobny wygląd. W porównaniu do tych schorzeń, potówki u noworodka są łatwe do wyleczenia i nie powodują żadnych powikłań.

Przyczyny występowania krost u niemowlęcia

Gruczoły potowe u niemowląt nie są dostatecznie rozwinięte, dlatego nie radzą sobie z nadmiernym ciepłem. Potówki u noworodka mogą pojawić się już w pierwszych dobach życia. Główną przyczyną jest przegrzanie ciała lub zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu. Krosty na twarzy mogą wystąpić wtedy, kiedy karmimy malucha piersią. Gdy jego poliki przylegają do ciała mamy, to skóra nie ma możliwości oddychać i pojawiają się krosty, ponieważ zatykają się gruczoły. Ponadto skóra dziecka jest bardziej wrażliwa i delikatna niż u dorosłych, dlatego potówki są dolegliwością głównie niemowląt i noworodków.

Rodzaje potówek u niemowlaka

Potówki mają postać krost lub pęcherzyków, które pojawiają się w różnych obszarach ciała i najczęściej swędzą. Rozróżnia się ich trzy rodzaje:

  1. Zwykłe – jest to najczęściej występująca postać, a zarazem najłagodniejsza. Wyglądają jak drobne pęcherzyki wypełnione przezroczystym płynem lub guzki. Można łatwo doprowadzić do ich pęknięcia.
  2. Głębokie – mają postać twardych guzów, ale pojawiają się bardzo rzadko. Występują tylko na skórze właściwej.
  3. Potówki czerwone – są to czerwone krosty, niektóre wypełnione ropą. Nieprzyjemnie kłują, swędzą, a nawet bolą. Umiejscowione są w głębokich warstwach skóry.

Obszary występowania potówek

Na potówki u noworodka najbardziej narażone są miejsca, które nie mają dostępu do powietrza. Są to najczęściej fałdy skóry, brzuszek, pachwiny, pupa, pachy i plecy. W niektórych przypadkach pojawiają się na głowie, na twarzy oraz w zgięciach kończyn. Wszystko zależy od miejsca, które się przegrzewa, dlatego ubranko malucha powinno być odpowiednio dobrane do temperatury otoczenia. Zaleca się unikać zbyt wielu warstw odzieży. Problem potówek jest powszechny i nie trzeba się martwić, gdy zobaczymy je u malucha, wystarczy zadbać o odpowiednią pielęgnację ciała dziecka.

Objawy potówek u noworodków i niemowląt

Jeżeli malec jest ubrany zbyt grubo, to może dojść do przegrzania organizmu i pojawienia się potówek. Mają one postać niewielkich wykwitów, które wyglądają jak kaszkowata wysypka. Zazwyczaj pojawiają się w okresie letnim i występują w większych skupiskach. Są to swędzące krosty, które nie prowadzą do innych schorzeń. Może pojawić się stan zapalny i zakażenie bakteryjne tylko wtedy, gdy będziemy je rozdrapywać. Wtedy skóra jeszcze bardziej swędzi i zdarzają się wymioty oraz ból głowy. W takim przypadku najlepiej niezwłocznie skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Domowe sposoby na potówki u noworodka

Podstawą jest odpowiednia pielęgnacja ciała maluszka i ubieranie mu przewiewnych ciuchów. Zaleca się przemywanie skóry dziecka chłodną wodą i robienie okładów z wyciągu z aloesu. Podczas kąpieli do wody można dodać mąkę ziemniaczaną lub sodę oczyszczoną. Pozwoli to ukoić nieprzyjemne dolegliwości i da ulgę niemowlakowi. Warto też stosować takie kosmetyki do pielęgnacji, które hamują nadmierne pocenie i zapobiegają powstawaniu potówek. Dobrym wyborem będą dermokosmetyki, ponieważ nie zatykają one ujść gruczołów potowych i skóra będzie mogła swobodnie oddychać.

Skuteczne sposoby leczenia potówek

W przypadku potówek u niemowląt zalecane jest stosowanie kremów zawierających cynk, ponieważ wysusza on skórę bobasa. Dobrze jest zrezygnować ze stosowania wszelkich oliwek i dodawać do kąpieli roztwór z nadmanganianu potasu. W aptece znajdziemy też różne preparaty na potówki u noworodka, m.in.: specjalne zasypki osuszające i łagodzące skórę lub emulsje chroniące przed stanami zapalnymi. Najważniejsze jest jednak, żeby unikać dużej wilgotności i wysokiej temperatury w pokoju, w którym przebywa niemowlę, bo wtedy zaczyna się ono pocić. W końcu lepiej jest zapobiegać niż leczyć 🙂

Kiedy należy udać się do lekarza?

Potówki u noworodka same w sobie nie prowadzą do żadnych powikłań, jest to łagodne schorzenie dermatologiczne. Powinny zniknąć ze skóry w ciągu 3-4 dni od momentu pojawienia się. Jeśli jednak nie znikną w tym czasie, a stan skóry się znacząco pogorszy, to niezwłocznie należy iść z dzieckiem do specjalisty. Ponadto rozdrapana krosta może doprowadzić do zakażenia bakteryjnego i w takim przypadku też trzeba od razu udać się do lekarza, by wdrożyć leczenie. Zazwyczaj jest to antybiotykoterapia połączona ze smarowaniem krost papką z mentolu i kwasu bornego. Taka terapia powinna szybko uporać się z tym problemem.

Jak wyglądają potówki u dorosłych?

Ta dolegliwość wygląda u dorosłych dokładnie tak samo, jak u noworodków. Różnica jest taka, że krosty bardziej swędzą i często wymagają stosowania środków zawierających antybiotyki. Mogą być objawem nadpotliwości lub po prostu okresowym schorzeniem. Profilaktyka i domowe metody są identyczne do tych, które polecane są dla niemowląt. Aby pozbyć się potówek na twarzy warto dokładnie oczyszczać cerę stosując płyny micelarne lub żele oraz unikać tłustych kremów zatykających pory. Świetnym wyborem będą kosmetyki ekologiczne z naturalnym składem. Natomiast ubrania powinno nosić się lekkie i przewiewne.

Pielęgnacja skóry z potówkami

Dziecko, które ma tendencję do potówek musi być odpowiednio pielęgnowane. Istotne są regularne i dokładne kąpiele oraz częste zmiany pieluszek. Malucha powinno ubierać się adekwatnie do temperatury panującej wokół, aby nie było mu za zimno, ale też żeby nie doszło do przegrzania. Zaleca się też unikania ciasnych ubrań, przez które skóra nie będzie miała możliwości oddychać. Dobrze jest stosować emulsje zapobiegające powstawaniu potówek oraz puder do pośladków. Czerwone grudki występujące na skórze mogą przysparzać dziecku dyskomfortu, przez co będzie marudne i płaczliwe.

Potówki u dzieci i niemowląt

Przez niewykształcone gruczoły potowe dziecko zaczyna się pocić bardzo szybko, co może powodować przegrzanie skóry. Pielęgnacja, odpowiedni strój i naturalne kosmetyki to droga do sukcesu w walce z potówkami. Ponadto stosuj domowe sposoby, zwracaj uwagę na najczęstsze obszary występowania krost i skonsultuj się z lekarzem w razie potrzeby. Potówki u noworodka to częsta dolegliwość, która nie ma nic wspólnego z ciężkimi chorobami. Pojawiają się zarówno u dzieci, jak i dorosłych, a po 3-4 dniach zazwyczaj same znikają. Z wiekiem malucha powinny pojawiać się coraz rzadziej dzięki rozwojowi gruczołów potowych.


Sprawdź także:
Archiwum: luty 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: