Pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu – jak rozpoznać pierwsze oznaki ciąży?

Chociaż samego momentu nie da się poczuć, to kobiety, które doskonale znają swój organizm są w stanie zauważyć pierwsze objawy ciąży po zapłodnieniu nawet już tydzień po nim. Oznak jest naprawdę wiele. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj ich kompletną listę!
Zofia Krysiewicz
pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu

Jeszcze przed wykonaniem testu ciążowego można zauważyć pewne zmiany w organizmie, które sugerują, że rozwija się w nim mały człowiek. Te najbardziej typowe to: nudności, wymioty, brak miesiączki i omdlenia, ale symptomów jest naprawdę dużo więcej. Wystarczy dokładnie obserwować swój organizm, aby zauważyć, że dzieje się z nim coś naprawdę wyjątkowego. Jakie są pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu? Prezentujemy pełną listę wczesnych symptomów zajścia w ciążę!

Kiedy dochodzi do zapłodnienia?

Do zapłodnienia dochodzi w momencie owocnego spotkania plemnika z komórką jajową. Będzie ono skuteczne jedynie w ściśle określonej fazie cyklu menstruacyjnego, a więc podczas jajeczkowania oraz w czasie dni płodnych. Owulacja nie zawsze zachodzi w tym samym czasie miesiąca nawet, jeśli kobieta miesiączkuje regularnie. Przyjmuje się jednak, że ma ona miejsce w około połowie cyklu. Zazwyczaj jest to 14. dzień po 1. dniu krwawienia miesiączkowego.

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?

Niektóre kobiety pierwsze objawy ciąży zauważają zaraz po zapłodnieniu, a więc nawet dwa tygodnie przed terminem spodziewanej miesiączki. Opisują, że po prostu czują, że coś się zmieniło w ich organizmie. Taka sytuacja ma jednak miejsce bardzo rzadko. Najczęściej panie przez pierwsze kilka tygodni po zapłodnieniu nie zdają sobie sprawy, że są w ciąży. Zdarza się nawet, że kobiety, które cierpią na zaburzenia miesiączkowania dopiero pod koniec pierwszego trymestru dowiadują się, że spodziewają się potomstwa.

Co powoduje objawy ciąży w pierwszych tygodniach?

Już na dzień po stosunku, za którego sprawą doszło do zapłodnienia w organizmie kobiety zachodzi szereg zmian. Odpowiadają za nie hormony, a szczególnie hormon gonadotropiny kosmówkowej nazywany beta hCG. Produkowany jest on w kosmówce łożyska. Obok niego wzrasta poziom progesteronu, prolaktyny oraz estrogenów. To właśnie zmiany hormonalne odpowiadają za objawy zapłodnienia, jakie przyszła mama odczuwa w pierwszym trymestrze ciąży.

Czy da się poczuć sam moment zapłodnienia?

Moment połączenia komórki jajowej z plemnikiem nie powoduje żadnych odczuwalnych fizycznie objawów. Pierwsze dni ciąży pozostają więc kompletnie niezauważone.

Wczesne objawy ciąży – brak miesiączki

Brak miesiączki w spodziewanym terminie jest najbardziej charakterystycznym sygnałem, że mogło dojść do zapłodnienia. Najszybciej odbierają go kobiety, które mogą pochwalić się regularnym cyklem menstruacyjnym. W momencie, kiedy dochodzi do zapłodnienia, wzrasta produkcja progesteronu i estrogenów przez ciałko żółte i cykl zostaje automatycznie zatrzymany, więc nie ma możliwości, aby dosżło do okresu. Często jednak występuje plamienie implementacyjne, które jest błędnie interpretowane jako menstruacja. Różni się od niej innym zabarwieniem, krótszym czasem i zmniejszoną intensywnością.

Mdłości, nudności i wymioty jako oznaka ciąży

Na wczesnym etapie ciąży ciężarnej mogą towarzyszyć mdłości oraz wymioty. Uznaje się, że za ich pojawienie może odpowiadać hormon hCG, który jest produkowany przez zapłodniona komórkę jajową. Pierwsze poranne nudności pojawiają się nawet na kilka dni od zapłodnienia i trwają aż do zakończenia pierwszego trymestru. Mdłości jako pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu odczuwa około 50-70% kobiet.

Objawy wczesnej ciąży – test ciążowy

Domowe testy ciążowe mierzą poziom beta-hCG w moczu. Te najbardziej czułe można wykonać już na kilka dni po spodziewanym zapłodnieniu. To jedna z najpewniejszych metod wczesnego wykrywania ciąży. Kiedy test pokaże dwie kreski, warto udać się do ginekologa, który wykona badanie USG dopochwowe i potwierdzi ciążę.

Pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu – częste oddawanie moczu

Kiedy na 2-3 tygodnie po dniach płodnych odczuwasz potrzebę częstych wizyt w toalecie to znak, że możesz być w ciąży.

Pierwsze oznaki ciąży – zaparcia

Podwyższony poziom progesteronu we krwi powoduje osłabienie perystaltyki jelit. Dzieje się tak, aby organizm miał więcej czasu na pobranie cennych składników odżywczych niezbędnych dla podtrzymania życia i wzrostu płodu.

Tkliwość piersi w pierwszych dniach po zapłodnieniu

Jakie są jeszcze pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu? Piersi stają się nabrzmiałe i tkliwe. Powiększają swój rozmiar oraz wagę. Dzieje się tak za sprawą powiększenia komórek gruczołowych, które za kilka miesięcy rozpoczną produkcję pokarmu. Podczas ciąży zwiększa się też objętość krwi oraz limfy, co przyczynia się do lepszego ukrwienia naczyń krwionośnych. Objawia się to prześwitywaniem przez skórę żyłek oraz bolesnością i ciemnym zabarwieniem brodawek piersiowych.

Temperatura ciała

Pierwsze symptomy ciąży to również podwyższona temperatura ciała do koło 37 stopni Celsjusza. Trwa ona przez około trzy tygodnie. Kobiety często przypisują ją objawom przeziębienia, co usypia ich czujność, szczególnie, kiedy ciąża nie jest planowana. Za ciepłotę ciała odpowiada progesteron.

Delikatny ból brzucha

Niektóre kobiety odczuwają objawy zbliżone do napięcia przedmiesiączkowego. Wśród nich pojawia się przede wszystkim delikatny ból w podbrzuszu. Panie mogą również odczuwać podobny, jak przed miesiączką ból jajnika.

Zmieniony śluz

Do pierwszych objawów ciąży zaraz po zapłodnieniu należy także zmieniona postać śluzu. Podwyższony poziom estrogenów we krwi oraz wzmożony przepływ krwi w okolicach rodnych kobiety powodują zwiększoną ilość produkowanej przez pochwę wydzieliny. Podczas trwania ciąży będzie ona zdecydowanie gęstsza niż dotychczas.

Senność i zmęczenie

Większość przyszłych mam początek ciąży utożsamia ze wzmożonym zmęczeniem oraz uczuciem ciągłej senności, niezależnie od ilości przespanych godzin. Uczucia te są w pełni zrozumiałe i powodowane przez progesteron. Organizm przygotowuje się do nowej sytuacji, co jest dla niego nie lada wysiłkiem. Permanentne zmęczenie powinno ustąpić po kilku tygodniach i pojawić się po raz kolejny dopiero w ostatnim trymestrze.

Wahania nastroju

Huśtawki nastrojów to jeden z pierwszych objawów ciąży zaraz po zapłodnieniu. Spowodowany jest on wahaniami poziomu hormonów we krwi, głównie progesteronu i przypuszcza się, że właśnie ten objaw występuje najwcześniej. Nagłe rozdrażnienie, napady złości, bezsilności i płaczu początkowo są niezrozumiałe i często utożsamiane z napięciem przedmiesiączkowym.

Nietypowe objawy ciąży

Zmiany apetytu

Utarła się myśl, że w okresie ciąży kobieta odczuwa wzmożony apetyt. Nie zawsze jest to prawdą. Często się zdarza, że tuż po zapłodnieniu apetyt nie dopisuje zupełnie. Sytuacja ta może utrzymywać się jeszcze przez kolejne tygodnie, ponieważ obfite wymioty również nie sprzyjają chęci na jedzenie. Należy jednak przyznać, że część pań, faktycznie je w ciąży znacznie więcej niż przed nią.

Nadwrażliwość na zapachy

Jednym z pierwszych objawów ciąży może być nadwrażliwość na niektóre zapachy. Jest to kwestia indywidualna i nie występuje u wszystkich ciężarnych. Wrażliwość powonienia pojawia się i znika nagle. Zdarza się, że zapachy, które do tej pory były lubiane nagle stają się nie do zniesienia.

Biegunka

Biegunka nie znajduje się na liście charakterystycznych objawów ciąży. Pomimo to w przebiegu wczesnej ciąży występuje dość często. Wywołują ją wahania hormonalne.

Zobacz także:

    None Found
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
opieka nad noworodkiem

Jak wygląda opieka nad noworodkiem? Poradnik dla młodych rodziców

Następny artykuł
jak zajść w ciąże

Jak zajść w ciążę, czyli co zrobić, aby Twoje starania o dziecko były skuteczniejsze