Jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży? Poradnik dla kobiet planujących macierzyństwo

Chcesz zostać mamą i uważnie obserwujesz swój organizm? Chcesz wiedzieć, jakie sygnały wysyła organizm kobiety, która poczęła dziecko? Sprawdź, po czym rozpoznać wczesne objawy ciąży.
objawy ciąży

Niektóre kobiety świadomie planują macierzyństwo i nie mogą doczekać się, kiedy zajdą w ciążę. Każde przesunięcie terminu miesiączki, a nawet nagły ból głowy czy osłabienie, poczytują sobie za objaw początku ciąży. Niekiedy jest to jednak fałszywy alarm. Jest też wiele kobiet miesiączkujących nieregularnie, które o ciąży dowiadują się dopiero w trzecim miesiącu. Te panie przeoczyły wczesne objawy ciąży, a pogorszenie samopoczucia uznały za oznakę przemęczenia. Chcesz dowiedzieć się, kiedy zaczyna się ciąża i jakie są jej symptomy? Czytaj dalej.

Kiedy zaczyna się ciąża?

Ciąża rozpoczyna się od zapłodnienia, czyli połączenia się komórki jajowej z plemnikiem. Ma ono miejsce w jajowodzie, najczęściej około 14 dnia cyklu miesiączkowego. Czy wiesz, że plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety jedynie 72 godziny? Z kolei uwolniona z jajnika komórka jajowa żyje tylko przez 1 dobę. Dlatego zapłodnienie może nastąpić tylko w terminie 3 dni przed lub 3 dni po owulacji. Jednak ginekolodzy liczą wiek ciąży od pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

Co dzieje się w organizmie kobiety po zapłodnieniu?

Zapłodniona komórka dzieli się intensywnie, tworząc zarodek, który przemieszcza się do macicy, aby tam zagnieździć się w jej ściance. Zjawisko to nazywa się implantacją. W tym samym czasie zapłodniona komórka produkuje hormon, zwany gonadotropiną kosmówkową, w skrócie B-HCG. Jego rolą jest stymulacja produkcji progesteronu, który przygotowuje błonę śluzowa macicy do przyjęcia zarodka. W organizmie kobiety utrzymuje się też wysoki poziom estrogenu. Wszystkie 3 hormony powodują zmianę samopoczucia kobiety, określaną jako oznaki wczesnej ciąży.

Poznaj wczesne objawy ciąży

Występują one zwykle w dniach przewidywanej miesiączki, choć niektóre panie odczuwają je już 7-10 dni po zapłodnieniu. Są to zwykle:

  • tkliwość piersi i powiększenie brodawek;
  • poranne nudności i wymioty;
  • zawroty głowy i omdlenia;
  • senność i zmęczenie;
  • huśtawka nastrojów;
  • wrażliwość na zapachy;
  • brak okresu w spodziewanym terminie.

Czy brak miesiączki zawsze oznacza ciążę?

Brak okresu u regularnie miesiączkującej i aktywnej płciowo kobiety, najczęściej sugeruje ciążę. Panie, które śledzą swój cykl miesiączkowy, najczęściej biegną czym prędzej do apteki po test ciążowy. Jednak wynik testu niekoniecznie jest pozytywny. Negatywny wynik w przypadku braku krwawienia oznacza zwykle zaburzenia hormonalne lub opóźnienie menstruacji spowodowane stresem, przemęczeniem, przyjmowanymi lekarstwami albo przebytą infekcją. Pamiętaj też, że jeśli za wcześnie zrobisz test, to wynik może być fałszywie ujemny, dlatego dla pewności powtórz go za kilka dni lub za tydzień.

Poznaj rodzaje i zasady działania testów ciążowych

Testy wykrywają wysoki poziom hormonu gonadotropiny kosmówkowej w organizmie ciężarnej kobiety. Wyróżniamy laboratoryjne testy z próbki krwi oraz testy domowe, do nabycia w aptekach. Te drugie sprawdzają poziom hormonu w moczu i dzielą się na testy strumieniowe, paskowe i płytkowe. Są dość tanie i powszechnie dostępne. Jeśli wykonasz test prawidłowo, możesz mieć pewność co do jego wyniku na około 97%.

Kiedy zrobić test ciążowy?

Test laboratoryjny z krwi wykryje ciążę już 7 dni po zapłodnieniu. Natomiast nowoczesne testy domowe wykonuje się najwcześniej w 10 dniu po stosunku. Wynik będzie bardziej wiarygodny, jeśli zrobisz test w terminie spodziewanej miesiączki. Niekiedy wynik jest fałszywie dodatni. Powodem mogą być substancje zawarte w przyjmowanych lekarstwach, zaburzenia hormonalne, torbiele na jajnikach lub rak jajnika. Są to jednak rzadkie przypadki.

Czasami oznaki ciąży łatwo przeoczyć

Pamiętaj, że każda kobieta inaczej przechodzi stan błogosławiony. Dlatego nie wszystkie panie jednakowo odczuwają pierwsze objawy ciąży. Jeśli Twoja przyjaciółka lub siostra miała silne poranne mdłości w pierwszych tygodniach, to nie znaczy, że Ty też będziesz mieć takie dolegliwości. Kobiety często czują się dobrze i są aktywne przez całą ciążę. Dlatego też panie, które nie planowały macierzyństwa, a w dodatku mają nieregularne okresy i nie zauważyły istotnej zmiany samopoczucia, mogą być zaskoczone diagnozą.

Jesteś w ciąży. I co dalej?

Nosisz w sobie nowe życie, a to znaczy, że jesteś za nie odpowiedzialna. I trymestr ciąży to czas intensywnego rozwoju zarodka w macicy. Dlatego dbaj teraz wyjątkowo o swoje zdrowie i o zdrowie maleństwa. Odstaw używki i pilnuj urozmaiconej diety. Lekarze polecają też zestawy witamin i minerałów dla ciężarnych, a zwłaszcza kwas foliowy. Unikaj stresu i ciężkiej fizycznej pracy, a zwłaszcza podnoszenia ciężkich przedmiotów. Umów się koniecznie na wizytę do ginekologa.

Początek ciąży. Jak wygląda pierwsza wizyta ciężarnej u ginekologa?

Lekarz zapyta przyszłą mamę o termin ostatniej miesiączki i zbada pacjentkę palpacyjnie. Takie badanie może potwierdzić lub wykluczyć ciążę. Lekarz może też stwierdzić ciążę pozamaciczną. To stan, gdy płód rozwija się poza macicą, a objawem jest zwykle silny ból po jednej stronie brzucha. Są to jednak przypadki rzadkie. Niekiedy, zwłaszcza na wizytach prywatnych, wykonywane są badania USG, aby sprawdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo. Zwykle już w 6-7 tygodniu ciąży słychać bicie serca dziecka.

Huśtawka nastrojów na wczesnym etapie ciąży

W ciągu 3 pierwszych miesięcy ciąży większość kobiet czuje radość ale też niepokój. Ich życie wkrótce zmieni się nieodwracalnie. Być może Ty też zastanawiasz się, czy będziesz dobrą mamą? Możesz odczuwać także wahania nastrojów, od euforii po smutek i złość. Powodem są zmiany w Twoim organizmie i obawa o zdrowie dziecka. Jednak pamiętaj, aby nie nadwyrężać przy tym cierpliwości partnera i pozostałych członków rodziny. Będziesz wkrótce potrzebować ich wsparcia, dlatego wspólnie cieszcie się nowym życiem!

I trymestr ciąży. Dolegliwości przyszłej mamy

Pierwsze miesiące ciąży to czas, kiedy wiele kobiet cierpi na zaparcia i często oddaje mocz. Spowodowane to jest zmianami w układzie naczyniowym i w pracy nerek. Poza tym możesz też plamić, a także odczuwać nacisk na pochwę i niewielki ból brzucha. Przyczyną jest powiększająca się macica. W 4 tygodniu ciąży możliwe jest niewielkie krwawienie implantacyjne, które jest niekiedy mylone z miesiączką. Utrzymuje się także ból piersi i tkliwość sutków oraz poranne nudności. Zazwyczaj mijają one w II trymestrze.

Jak sobie poradzić z kiepskim samopoczuciem?

Pierwsze objawy ciąży potrafią niekiedy dokuczyć kobietom. Ty też do nich należysz? Sposobem na złagodzenie mdłości jest imbirowa herbata. Lekarze zalecają też lekkostrawną dietę, skomponowaną z produktów o neutralnym smaku i zapachu. Unikaj też długiego przebywania w pozycji stojącej, bo grozi to omdleniem. Poza tym nie przemęczaj się. Odpuść nadgodziny i dodatkowe zlecenia. Wysypiaj się. Ciąża to czas relaksu, a także gromadzenia wyprawki i siły na kolejne trudne miesiące. Wszak niedługo Wasza rodzina się powiększy.

Niezależnie od tego, czy planujesz macierzyństwo wkrótce, czy też za jakiś czas lub w ogóle, to pamiętaj, że kobieta, która współżyje, powinna brać pod uwagę zajście w ciążę. Dlatego staraj się prowadzić zdrowy tryb życia i obserwuj swój cykl miesiączkowy. Notuj terminy menstruacji i opóźnienia. Jeśli zauważyłaś jakieś odchylenia od normy, to skonsultuj je z lekarzem. Zmiany w przebiegu cyklu i rozregulowanie okresów może świadczyć o problemach zdrowotnych.


Sprawdź także:
Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: