Noworodek nie chce spać – 10 najczęstszych przyczyn tego, że niemowlę nie śpi

Gdy noworodek nie chce spać ani w ciągu dnia, ani nocą, warto poszukać przyczyny jego bezsenności. Co najczęściej odpowiada za problemy ze snem u najmłodszych dzieci? Sprawdź!
Noworodek nie chce spać

Noworodek nie chce spać? Małe dzieci większość dnia spędzają na spaniu. Szacuje się, że sen u noworodka powinien trwać od 16 do 20 godzin na dobę. W rzeczywistości u niektórych maluchów sen trwa krócej, a u innych dłużej, co jest kwestią indywidualną. Co więcej, pory snu przerywane są okresami aktywności, które niekoniecznie pokrywają się z godzinami snu rodziców. Zdarza się jednak, że dziecko ma trudności z zasypianiem. Może długo zasypiać, często się budzić, płakać. Takie problemy mogą posiadać różnorodne powody. Oto lista najczęstszych przyczyn, gdy noworodek nie chce spać!

Noworodek nie chce spać z powodu głodu

Głód jest jednym z najczęstszych powodów, dla którego dziecko nie chce zasypiać. Małe dzieci powinny jeść regularnie i w małych porcjach. Gdy dziecko jest głodne, sygnalizuje to płaczem. Głód może pojawić się także w czasie przeznaczonym na sen.

Gdy noworodek karmiony jest piersią, wówczas może mieć pobudki w nocy nawet co 2 godziny. Wtedy, gdy dziecko karmione jest mieszanką z butelki, wtedy może budzić się w nocy rzadziej – co 3-4 godziny. Wynika to z faktu, że mieszanki te trawione są wolniej niż mleko mamy.

Jeśli przychodzi pora karmienia nocą, najlepiej nakarmić malucha bez zapalania światła, a także bez hałasowania, aby mógł łatwo powrócić do snu i przesypiać kolejne godziny. Co jeszcze może wpływać na to, że noworodek nie chce spać?

Noworodek nie śpi, bo jest za ciepło lub za zimno

Kolejnym powszechnym powodem problemów ze snem u noworodków jest nieprawidłowa temperatura panująca w sypialni. Małe dzieci nie posiadają jeszcze tak dobrze rozwiniętego systemu termoregulacji jak starszaki, dlatego też gorzej reagują na zbyt niskie i wysokie temperatury.

Najlepiej, aby w sypialni panowała temperatura około 20 stopni Celsjusza. Dziecka nie należy przy tym nadmiernie przykrywać. Gdy jest spocone i ma rozgrzany kark, oznacza to, że jest mu zbyt ciepło i może się wtedy wybudzać. Gdy kark jest chłodny, wtedy dziecku może być zbyt zimno i należy lepiej go okryć.

Niemowlę nie śpi, bo ma mokrą pieluszkę

Noworodek nie chce spać wtedy, gdy ma pełną pieluszkę. Większość noworodków reaguje wtedy płaczem, dlatego trzeba zmienić pieluszkę na świeżą.

Jeśli problem przydarzył się w nocy, najlepiej przewijać malucha przy słabym świetle, aby nadmiernie go nie rozbudzić.

Niemowlak słyszy hałas lub jest zbyt cicho

Zarówno dzieci, jak i dorośli mają trudności w zasypianiu wtedy, gdy jest zbyt głośno. W porze snu warto zatem przyciszyć radio, telewizor, ciszej rozmawiać.

Z drugiej jednak strony dziecku może przeszkadzać również duża cisza. W tym przypadku można pozostawić w sypialni cicho grające radio, ale można także zastosować specjalne aplikacje oraz przytulanki generujące cichy szum. Taki szum uspokaja i sprzyja zasypianiu.

Niemowlę nie chce spać, bo męczy go kolka

Także noworodek nie chce spać wtedy, gdy ma kolkę. Kolki bardzo często zdarzają się u małych dzieci. Dolegliwość tę można rozpoznać po twardym brzuszku oraz podkurczaniu nóżek.

Jeśli dziecko ma kolkę, najlepiej podać mu antykolkową herbatkę oraz wymasować mu brzuszek lub położyć na niego ciepły okład. Aby zapobiegać dziecięcym kolkom, można stosować także specjalne butelki ze smoczkami antykolkowymi.

Zaparcie

Zaparcia u małych dzieci są powszechnie występującym problemem. Mogą również powodować trudności w zasypianiu.

Gdy pojawia się zaparcie, maluszkowi można pomóc przez zastosowanie czopków glicerynowych. Aby zapobiegać zaparciom, zaleca się podawanie odpowiednich herbatek wspierających prawidłowe trawienie.

Leżenie w niewygodniej pozycji

Leżenie w niewygodniej pozycji

Przyczyna problemu ze snem może być także prozaiczna – niewygodne łóżeczko. Wtedy dziecko może często zmieniać swoją pozycję w trakcie snu. Spokojny sen noworodka może zakłócać także dyskomfort związany z ubiorem, zbyt ciasne śpioszki lub wystająca metka. 

Aby maluchowi było wygodniej, najlepiej wyjąć materacyk z łóżeczka, przełożyć go górą do dołu, a także ułożyć pościel na nowo. Zdarza się, że powodem tego, że noworodek nie chce spać jest za twardy materacyk lub też niewygodna poduszka.

Dziecko widzi za dużo światła

Chociaż małe dzieci nie posiadają problemów z zasypianiem w ciągu dnia, to jednak problemem może być nadmierne oświetlenie sypialni.

W takim przypadku najlepiej zastosować rolety, żaluzje albo zasłony, które ograniczą dostęp światła do pokoju, a tym samym pomogą w zaśnięciu.

Dziecko nie chce spać, bo jest za bardzo pobudzone

Próbowanie ukołysać maluszka do snu wtedy, gdy niedawno bawił się czy raczkował, także może być trudne. Noworodek powinien być odpowiednio wyciszony, ponieważ w przeciwnym przypadku po prostu nie zaśnie.

Przed snem warto przygotować dla niego relaksującą kąpiel w ciepłej wodzie, wykonać masaż ciała z oliwką, zadbać o odpowiednie przyciemnienie światło w pokoju.

Zatkany nosek lub infekcja

Katar u małych dzieci jest powszechny i nie musi wcale oznaczać infekcji. W nosku cały czas osadzają się różne zanieczyszczenia, na przykład drobinki kurzu, które mogą przeszkadzać w oddychaniu. Podrażnieniu błon śluzowych nosa może towarzyszyć też katar.

Zaleca się, aby przed położeniem malca do łóżka, delikatnie oczyścić jego nosek. Do tego celu można zastosować także aspirator lub wodę morską w sprayu.

Wiesz już, dlaczego noworodek nie śpi w nocy. Gdy jednak maluszek często nie chce spać, głośno płacze i nie można go uspokoić, warto rozważyć konsultację z pediatrą, ponieważ problemy ze snem dziecka mogą także oznaczać pojawienie się schorzenia wymagającego interwencji specjalisty.

Najczęściej zadawane pytania

Po czym poznać, że dziecko ma kolki?

Kolka objawia się bólem brzuszka w godzinach popołudniowych i wieczornych. Dziecko jest wtedy marudne, pręży się, podkurcza nóżki, jego brzuch jest twardy i wzdęty, mimo przytulania i noszenia na rękach maluch płacze.

Dlaczego niemowlę jest niespokojne w nocy?

Przyczynami może być głód, niewygodna pozycja, kolka lub zaparcia. Brak snu może być spowodowany także dyskomfortem lub zbyt długą drzemką w ciągu dnia.

Ile czasu powinien spać noworodek?

Noworodek może przespać 16 godzin na dobę (8 godzin w dzień i 8 w nocy). Natomiast trzymiesięczne dziecko śpi około 10 godzin w ciągu doby. 


Sprawdź także:
Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: