Najlepsze mleko dla noworodka – mleko początkowe, mleko matki i rodzaje mleka modyfikowanego

Wybór odpowiedniego mleka dla noworodka jest niezwykle istotny. W końcu jest to jego pierwszy pokarm i musi dostarczać odpowiednich wartości odżywczych. Poznaj różnicę między różnymi rodzajami mleka i dowiedz się jakie mleko dla noworodka jest najlepsze.
mleko dla noworodka

W mleku mamy istnieją unikalne składniki biologicznie, których nie znajdziemy w preparatach kupnych, a na pewno nie w takich stężeniach. Przeciwciała, enzymy, hormony, czy żywe bakterie, to właśnie te różnorodne składniki, tworzą najlepszą kompozycję dla dziecka. Dlatego ważne jest karmienie piersią, czyli naturalne mleko dla noworodka, aby maluch rozwijał się w sposób prawidłowy. To, w jaki sposób odżywia się mama ma ogromny wpływ na skład jej mleka. Struktura pokarmu potrafi się zmienić w dzień i w nocy, a nawet podczas jednego karmienia. Wpierw gasi pragnienie, a później głód malucha.

Wartości odżywcze w mleku matki

Aż 87% mleka kobiecego stanowi woda, natomiast pozostałe składniki to między innymi tłuszcze 4%, białko 1%, węglowodany 7%, witaminy i składniki mineralne 1%.

Rodzaje mleka modyfikowanego dla dzieci i niemowląt

Rodzaje mleka modyfikowanego, dzielą się przede wszystkim ze względu na wiek dziecka, a są to:

  • mleko początkowe, nr 1 – dla noworodków i niemowląt do 6. miesiąca życia;
  • mleko następne, nr 2 – po 6. miesiącu życia, aż do 12. miesiąca życia. Jest mniej zmodyfikowane niż mleko dla noworodka początkowe;
  • mleko „junior”, czyli kolejno 3, 4, 5 – dla dzieci po ukończeniu 12. miesięcy.

Inny typ podziału, to problemy zdrowotne, takie jak:

  • dla dzieci ze skłonnością do zaparć i kolek;
  • dla dzieci ze skłonnością do alergii (mleko HA);
  • dla dzieci z niską masą urodzeniową;
  • dla dzieci ze skłonnościami do częstego ulewania;
  • mleko modyfikowane wzbogacone kleikiem ryżowym;
  • mleko smakowe – przeznaczone dla starszaków;
  • wspierające odporność;
  • bezlaktozowe i niskolaktozowe;
  • dla maluchów, które zmagają się z takimi problemami jak choroba Leśniowskiego-Crohna lub przewlekłe zespoły złego wchłaniania;
  • preparaty mlekozastępcze, na przykład sojowe, bez białek krowiego mleka.

Czym jest mleko początkowe?

Mleko początkowe stosuje się w pierwszych 4-6 miesiącach życia dziecka. Skład jego zaspakaja całkowicie zapotrzebowanie na niezbędne składniki odżywcze. Młode organizmy maluchów, a dokładnie ich mechanizmy trawienne, nie są jeszcze w pełni dojrzałe i wykształcone, natomiast tak skomponowane pokarmy początkowe, idealnie radzą sobie w tym, aby maluszki dobrze przyswoiły takie jedzenie. Cechy, które odróżniają mleko dla noworodka początkowe od niemodyfikowanego krowiego to między innymi obniżona zawartość białka, zmiana stosunku białek serwatkowych do kazeiny, modyfikacja składu tłuszczów itp.

Jakie ilości mleka modyfikowanego podawać dziecku?

Zgodnie ze schematem żywienia, w pierwszych 6. miesiącach życia, maluszki powinny otrzymywać około 5 do 7 porcji mleka każdego dnia. Jeżeli chodzi o 1. miesiąc, to zalecane jest podawanie 7 porcji po ok. 110 ml. W 2., 3. i 4. miesiącu, będzie to 6 porcji, po około 120 do 140 ml. Od 5. miesiąca podaje się 4 porcje mleka po 150 do 160 ml dziennie. Należy pamiętać, by jednocześnie podawać pierwsze pokarmy uzupełniające dla rozszerzenia diety dziecka. Tak naprawdę każda mama wie najlepiej, ile pokarmu podawać, ponieważ widzi ile jej maluszek je i dzięki temu ile potrzebuje.

Jak przygotować mleko dla noworodka?

Sposób przygotowywania jest zazwyczaj bardzo podobny dla wszystkich modyfikowanych mlek, bez względu na producenta. Oto lista krok po kroku:

  • najpierw umyj dokładnie ręce;
  • następnie wyparz miareczkę, którą znajdziesz w opakowaniu i wysterylizuj za pomocą sterylizatora lub przez gotowanie. Tak samo ze wszystkimi akcesoriami potrzebnymi do przygotowania mleka;
  • zagotuj wodę pitną i pozostaw do wystygnięcia. Jakoś do temperatury ok. 40 stopni Celsjusza;
  • sprawdź tabelę żywienia na opakowaniu i wlej do butelki dokładnie odmierzoną ilość wody;
  • następnie odmierz dokładną ilość proszku z instrukcji;
  • gdy już wlejesz wodę i wsypiesz proszek, zamknij butelkę i potrząsaj do momentu rozpuszczenia się mleka, następnie załóż smoczek.

Jeśli chcesz sprawdzić temperaturę płynu i upewnić się, że jest idealna, wylej kroplę mleka na wewnętrzną stronę nadgarstka swojej dłoni. Ważne, by nigdy nie przechowywać resztek mleka w butelce. Pamiętaj również, że dodanie zbyt małej lub zbyt dużej ilości proszku może zaszkodzić dziecku, dlatego tak ważne jest dokładne przeczytanie instrukcji i postępowanie według wytycznych.

Uczulenie na mleko krowie – objawy

Najczęstszą przyczyną nietolerancji laktozy, a co za tym idzie również skazy białkowej u małych dzieci, są białka mleka krowiego. 2-3% niemowląt ma z tym problem. Jeśli na alergię pokarmową cierpi noworodek, niemowlak lub małe dziecko, to zalecana jest dieta eliminacyjna. Należy wyeliminować wszystkie produkty zawierające mleko. Objawy, które najczęściej występują u maluchów ze stwierdzoną alergią to:

  • kolki;
  • biegunka;
  • zaparcia;
  • wypryski i rumień;
  • odgłosy przelewania się oraz wzdęty brzuszek;
  • powtarzające się ulewania.

Jeżeli chodzi o zamienniki, to tylko lekarz zaleci odpowiedni preparat mleka zastępczego, który dopasuje do wieku dziecka i jego problemów zdrowotnych.

Mieszanki mleka modyfikowanego – czy można?

Pediatrzy mają sprzeczne opinie co do mieszania mlek modyfikowanych, chociaż do tej pory nic nie zostało potwierdzone, ani obalone jeżeli chodzi o jakąkolwiek słuszność tych teorii. Tak naprawdę nie ma istotnych różnic między modyfikowanymi mlekami, jeżeli chodzi o mleko dla noworodka. Ważne jest to, że każde z tych preparatów, każda z firm, musi spełniać wymagania określone w Dyrektywach Unii Europejskiej. Ogólnie jest jedyna uwaga i zasada co do mieszanek mleka zwykłego i tego do specjalnego przeznaczenia. Nie należy ich łączyć. Może to spowodować zaburzenie proporcji tej mieszanki i pozbawić odpowiednich właściwości.

Mieszanka mleka matki i modyfikowanego – czy można?

Matki, które karmią piersią, mieszają pokarm z mlekiem modyfikowanym z wielu powodów. Jednym z nich to niska produkcja własnego pokarmu. Specjaliści odradzają, by robić coś takiego. Jeśli rodzic zdecyduje się na to, warto by pamiętał o ważnej kwestii. Między innymi niewłaściwe proporcje, mogą niestety spowodować nadmierne stężenie składników odżywczych, które może dziecku zaszkodzić. Jeżeli rodzice używają proszku lub płynną mieszankę dla niemowląt, należy sprawdzić dokładnie, czy jest to zgodne z instrukcjami producenta, ponieważ zbyt skondensowany pokarm, może być niebezpieczny dla maluszka.

Skutki podawania dziecku mleka modyfikowanego

Według badaczy, u dzieci, które są karmione modyfikowanym mlekiem, dochodzi do dwukrotnie większego ryzyka zgonu u maluszków i istnieje 4-krotne ryzyko zespołu nagłej śmierci niemowląt (SIDS). Dzieci pijące wyłącznie mleko matki, otrzymują najwięcej wartości odżywczych potrzebnych do prawidłowego rozwoju. Korzyści zdrowotne, które otrzymują od pokarmu mamy, to między innymi mniejsze ryzyko rozwinięcia się cukrzycy, astmy, egzemy, infekcji ucha, otyłości i infekcji dróg oddechowych.

Czego koniecznie unikać?

Nigdy nie należy dodawać sproszkowanej, nierozcieńczonej, skoncentrowanej mieszanki dla niemowląt bezpośrednio do mleka matki. Następną rzeczą, jakiej należy się wystrzegać, to używanie mleka z piersi do mieszania skondensowanej albo sproszkowanej mieszanki dla niemowlaków, zamiast wody.

Mleko dla niemowląt

Podawanie dzieciom odpowiedniego mleka jest bardzo ważne, ponieważ wpływa na ich układ pokarmowy i pozwala na poprawny rozwój. Wybierz takie mleko dla noworodka, które będzie idealne dla zdrowia twojego malucha.


Sprawdź także:
Archiwum: luty 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: