Mdłości w ciąży: kiedy można spodziewać się nudności? Przyczyny oraz domowe sposoby

Mdłości w ciąży to typowy objaw, z którym boryka się niemal każda ciężarna kobieta. Chcesz wiedzieć, jak radzić sobie z nudnościami? Sprawdź, jakie są ich przyczyny i poznaj domowe sposoby na ciążowe wymioty!
mdłości w ciąży

Wymioty w ciąży to jeden z tych objawów, o których chcemy szybko zapomnieć. W pierwszych miesiącach ciąży problemy żołądkowe są niestety nieuniknione, jednak nie oznacza to, że nie można ich złagodzić. Domowe sposoby na mdłości w ciąży mogą skutecznie zmniejszyć przykre dolegliwości. Warto wiedzieć, kiedy mogą pojawić się ciążowe objawy i jak sobie z nimi radzić.

Ciążowe nudności – przyczyny

Problemy z żołądkiem to jeden z objawów zmian zachodzących w organizmie ciężarnej kobiety. Zmienia się zarówno poziom hormonów, jak i chemiczny skład krwi, co może powodować ciążowe mdłości i wymioty oraz zmiany samopoczucia.

W pierwszych miesiącach ciąży mdłości stanowią naturalną reakcję organizmu na wysokie stężenie hormonów i tak, jak zmiany apetytu oraz samopoczucia są uznawane za pierwsze objawy ciąży występujące u ponad 60% kobiet. Na dokuczliwe nudności wpływa szczególnie poziom gonadotropiny kosmówkowej, czyli ludzkiego hormonu produkowanego jedynie w okresie ciąży. Hormony ciążowe hCG nasilają występowanie objawów, a dolegliwości mogą dodatkowo zwiększać zmęczenie i stres. Często towarzyszy im również zgaga, bóle głowy, niechęć do niektórych pokarmów albo wręcz przeciwnie: żywieniowe zachcianki.

Poranne mdłości: kiedy pojawiają się wymioty w ciąży?

Problemy żołądkowe to domena wczesnej ciąży, kiedy ciało adaptuje się do nowej sytuacji, a same mdłości w ciąży i nudności wywołuje nie tylko wysoki poziom hormonów, ale też nieodpowiednia dieta i nawyki żywieniowe.

Pierwsze mdłości zazwyczaj występują w początkowych trymestrach ciąży, a kończą się około czternastego tygodnia. Jednak w niektórych przypadkach czas ich trwania może przedłużyć się nawet do kilku miesięcy. Dotyczy to przede wszystkich ciąży mnogiej. Jedynie u około 5% ciężarnych poranne objawy występują przez cały okres ciąży.

Nudności i wymioty w ciąży

Istnieje wiele sposobów, które skutecznie pomagają łagodzić przypadłości często towarzyszące przyszłym mamom. Nadwrażliwość żołądka i huśtawka emocjonalna mogą uprzykrzać życie codzienne. Jeśli mdłości w ciąży utrudniają ci normalne funkcjonowanie, sprawdzone sposoby to najlepsza opcja, żeby przetrwać nasilenie objawów, a czasem prosta metoda, aby ich unikać.

Problemy żołądkowe, a wśród nich skłonność do wymiotów, to normalny objaw, dlatego ranne problemy nie powinny budzić niepokoju. Ważne, aby zadbać o zbilansowaną dietę i pić odpowiednie ilości płynów, a jednocześnie unikać nadmiernych emocji i sytuacji stresowych. Jeśli jednak masz wątpliwości, warto skontaktować się z lekarzem prowadzącym, który będzie wiedział, co jest najlepsze dla zdrowia twojego dziecka, a gdy będzie to konieczne, specjalista podejmie odpowiednie kroki farmakologiczne.

Sposoby na mdłości w ciąży – odżywianie

Wskazówki dotyczące sposobu odżywiania i produktów, które łagodzą dolegliwości to nieoceniona pomoc dla kobiet ciężarnych. Nie wszystkie środki przeznaczone są do stosowania w ciąży, dlatego szukając złotego środka należy brać pod uwagę jedynie te opcje, które są bezpieczne dla zdrowia i życia dziecka. Naturalny, a zarazem skuteczny preparat przeciwwymiotny to na przykład witamina B6. Suplementacja zalecanymi dawkami witamin pozwala zapobiegać problemom żołądkowym i minimalizować skłonność do wymiotów i mdłości w ciąży.

Duże znaczenie ma zdrowa dieta bogata w produkty wysokobiałkowe oraz naturalne składniki przeciwwymiotne, takie jak:

  • liście malin;
  • świeży imbir;
  • rumianek;
  • cytryna.

Ważne jest również przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów. Kobieta ciężarna powinna dziennie wypijać ich nawet 3 litry. Odwodnienie organizmu spowodowane wymiotami oraz niską podażą płynów może wiązać się z koniecznością podania kroplówki.

Domowe sposoby na mdłości w ciąży

Jeśli chcesz złagodzić mdłości w ciąży, proste metody mogą okazać się najlepszym rozwiązaniem na złe samopoczucie w pierwszym trymestrze. Objawy zaczną ustępować dopiero w drugim miesiącu, dlatego właściwe nawyki to podstawa.

Przede wszystkim należy zmienić sposób żywienia. Nudności mogą wynikać z tego, że przyjmujemy pokarmy, które nie są dla nas odpowiednie. Reakcja obronna często pojawia się na skutek jedzenia, które nie jest zdrowe, czyli na przykład pokarmów ostrych i smażonych. Najlepiej unikać produktów mogących podrażnić żołądek. Spore znaczenie ma ilość wypijanej wody, ponieważ tylko odpowiednio dużo płynów zapobiegnie odwodnieniu. Warto też nieco zmienić rutynę dnia codziennego i zjadać pierwszy posiłek jeszcze przed wstaniem z łóżka.

Świeży imbir

Imbir to podstawowy produkt wykorzystywany, aby zahamować nieprzyjemne poranne dolegliwości. Nie tylko łagodzi nudności, ale jednocześnie poprawia pracę układu pokarmowego. Z czego wynika jego działanie? Imbir zawiera szoagol i gingerol – olejki, które są świetnym środkiem przeciwwymiotnym.

Intensywny zapach, jaki ma napar z imbiru nie każdemu przypadnie do gustu, dlatego zamiennie można stosować produkty apteczne. Co jeszcze złagodzi mdłości w ciąży?

Rumianek

Rumianek to wartościowa roślina lecznicza bezpieczna również dla kobiet w ciąży. Dobroczynne właściwości przeciwwymiotne, jakie ma napar z rumianku to tylko jeden z jego zastosowań. Roślina doskonale sprawdza się jako naturalny środek na zgagę i zaparcia, pomaga też zwalczać infekcje i stany zapalne, na przykład dziąseł i gardła. Jeśli picie naparu sprawia problem, spokojnie można sięgnąć po dostępne na rynku produkty apteczne.

Migdały

Bogate w składniki odżywcze migdały to źródło kwasu foliowego oraz witamin z grupy B. Migdał zjedzony między posiłkami, a nawet jeszcze przed wstaniem z łóżka zapobiega mdłościom i pomaga zwalczać złe samopoczucie, czyli objawy charakterystyczne dla początków ciąży. To również dobry sposób na zgagę, a zawarte w nich minerały i składniki odżywcze korzystnie wpływają na pracę całego organizmu i rozwój dziecka.

Sucharki

Sucharek to prawdopodobnie najbardziej uniwersalny produkt na mdłości w ciąży, który można zjeść zarówno rano, jak i wieczorem bez obaw o przeciążenie żołądka. Dieta w ciąży ma duże znaczenie, dlatego by zwalczyć nudności trzeba nieco zmienić sposób żywienia. Mając sucharki pod ręką można szybko zjeść zdrową przekąskę bez obaw o nieprzyjemne dolegliwości.

Brak nudności w ciąży – czy jest to powód do niepokoju?

Pierwszy miesiąc ciąży to czas, kiedy kobieta zaczyna odczuwać zmiany zachodzące w jej organizmie, a poranne złe samopoczucie to jedna z tych dolegliwości, których nie sposób przegapić. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze w przebieg ciąży wliczone są wymioty. U niektórych ciężarnych w ogóle nie pojawiają się mdłości w ciąży, więc nie powinno się tym niepokoić.

Brak nudności może wynikać z tego, że organizm dobrze radzi sobie ze zmianami hormonalnymi albo, że żołądek jest mniej wrażliwy. Średnio 30% kobiet w ogóle nie odczuwa dolegliwości z żołądkiem. Niezależnie od przyczyny nie każda przyszła mama będzie wymiotować, a jeśli lekarz nie widzi powodów do obaw, brak mdłości w ciąży powinien tylko cieszyć.


Sprawdź także:
Archiwum: luty 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: