Kołysanki dla niemowląt. Dlaczego warto śpiewać dzieciom przed snem?

Skąd się wziął pomysł na nucenie dzieciom piosenek przed snem? Jakie są najpopularniejsze kołysanki dla niemowląt i dlaczego wpływają korzystnie na rozwój maluchów? Przeczytaj.
kołysanki dla niemowląt

Kołysanki to znany od wieków sposób na wyciszenie dziecka przed snem. Przyspieszają zasypianie malucha i mają kilka innych zalet. Jednak wiele młodych mam ma opory przed śpiewaniem maluchowi. Wydaje im się, że nie potrafią tego robić, nie czują rytmu, a same kołysanki są jakby niemodne, nie pasujące do współczesnych czasów. Lepiej dać dziecku przytulankę albo włączyć karuzelę z pozytywką. Ty też tak sądzisz? Przeczytaj i przekonaj się, że dla swojego dziecka jesteś najlepszą artystką na świecie!

Jaką historię mają kołysanki dla dzieci?

Już w dawnych czasach śpiewano dzieciom przed snem. Informacje na ten temat znaleźć je można w prastarych podaniach, legendach i niektórych bajkach. Co więcej, funkcjonowało w różnych kulturach i w różnych częściach świata. Dawniej było to prawdopodobnie tylko nucenie prostych melodii. Z czasem matki i opiekunki wymyśliły słowa. Czy wiesz, że melodię do jednej z najpiękniejszych kołysanek skomponował Johann Brahms w połowie XIX wieku? Kołysanki na dobranoc śpiewały już zatem nasze prababcie, a potem kolejne pokolenia.

Dlaczego warto śpiewać kołysanki przed snem?

Śpiewanie niemowlętom kołysanek ma kilka istotnych zadań. Oto one:

  • pomagają dziecku poznać stały rytm wieczoru;
  • ułatwiają zasypianie;
  • wyciszają po pełnym emocji dniu zarówno dziecko, jak i rodzica;
  • pomagają ukoić ból brzuszka podczas ataku kolki;
  • dają maluchowi poczucie bezpieczeństwa;
  • budują więź dziecka z mamą lub tatą czy opiekunką;
  • wspomagają rozwój słuchu dziecka i poznawanie słów.

Śpiewaj maluszkowi i obserwuj jego reakcje

Sama widzisz, jak wiele zalet mają piosenki na dobranoc. Śpiewając możesz obserwować, czy maluszek słyszy Cię i reaguje na zmianę melodii. Usypianki są elementem wieczornego rytuału obok kąpieli, przebierania, karmienia i gaszenia światła. Pomagają dziecku zrozumieć, że nadeszła pora nocnego snu. Dla rodzica to także pora wytchnienia po całodziennych obowiązkach. Zdarza się niekiedy, że rodzic pierwszy zapada w głęboki sen, niż niemowlę.

Piosenki dla dzieci nie tylko przed snem

Warto nucić bobasowi piosenki nie tylko przed zaśnięciem, ale też w ciągu dnia. Dzięki temu niemowlak uczy się koncentracji i poznaje słowa. Takie piosenki jak Panie Janie, Cztery słonie czy Wlazł kotek sprawdzą się podczas wspólnej zabawy. Doświadczone mamy zalecają, aby przed snem powtarzać 1-2 kołysanki, a w ciągu dnia zmieniać repertuar na bardziej rytmiczne piosenki. Dzięki temu dziecko kojarzy, kiedy jest czas zabawy, a kiedy pora snu.

Kiedy zacząć nucić dziecku kołysanki?

Najlepiej zacznij już w czasie ciąży. Płód słyszy odgłosy z zewnątrz już w 5-6 miesiącu ciąży. Spokojne piosenki pozytywnie wpływają na rozwój jego słuchu. Po porodzie łatwiej będzie Ci uspokoić dziecko podczas płaczu czy właśnie uśpić go, gdy będziesz mu nuciła te same melodie, które słyszał w Twoim brzuchu. Jeśli nie śpiewałaś mu w czasie ciąży, to zacznij po porodzie. Nie przejmuj się, że nie umiesz i słoń nadepnął Ci na ucho. Małe dziecko uwielbia słuchać głosu mamy.

Co robić, gdy nie ma Cię wieczorem w domu?

Musisz gdzieś wyjechać i zostawić dziecko pod opieką taty lub innej bliskiej osoby? Jeśli pracujesz i wracasz późno do domu po wieczornej zmianie, gdy wszyscy śpią? Znamy rozwiązanie tego problemu. Jak sobie poradzić, gdy brakuje czasu na wieczorne usypianie dziecka? To proste. Nagraj swoje kołysanki i poproś o włączenie nagrania osobę, która kładzie dziecko do snu. A może tym razem tata albo babcia zaśpiewają bobasowi przed snem? Ciekawe, komu szybciej uda się uśpić szkraba.

Kołysanki w wersji audio

Wielu rodziców włącza swoim dzieciom nagrania piosenek z Internetu albo kupione płyty z kołysankami w wykonaniu przez artystów. To też jest jakieś rozwiązanie, zwłaszcza gdy z jakiegoś powodu nikt nie może lub nie chce maluchowi śpiewać. My jednak zachęcamy do tego, aby znaleźć czas i odrobinę cierpliwości. Nie myśl o tym, że nie masz talentu muzycznego. Dla swojego dziecka śpiewasz najpiękniej na świecie. Spróbuj i przekonaj się, z jaką uwagę będzie Cię słuchało.

Kołysanki w stylu rap i pop

Wielu współczesnych artystów tworzy nowe kołysanki dla dzieci. Jeśli Ci się podobają i uważasz, że będą miały dobry wpływ na rozwój dziecka, to oczywiście możesz włączać maluszkowi nagrania. Zwykle jednak dzieci łatwiej usypiają, gdy rodzice śpiewają samodzielnie. Łatwiej im też nauczyć się rozpoznawać głos bliskich osób. Niekiedy mamy czują blokadę przed śpiewaniem dziecku, podobnie jak przed zdrobniałym szczebiotaniem do bobasa. Zwykle jest to tymczasowe, a z czasem wieczorne podśpiewywanie wychodzi naturalnie.

Poznaj repertuar kołysanek dla dzieci i niemowląt

Nie znasz tekstów kołysanek? Z łatwością znajdziesz je w Internecie. Oto tytuły najpopularniejszych piosenek dla dzieci na dobranoc:

  • Na Wojtusia z popielnika;
  • Ach śpij kochanie;
  • Aaa, kotki dwa;
  • Ta Dorotka;
  • Był sobie król;
  • Siwa chmurka;
  • Idzie niebo ciemną nocą.

Od kołysanek do edukacji muzycznej dla dzieci

Po etapie nucenia kołysanek następuje czas edukacji muzycznej dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Przy czym jest to nie tylko profesjonalna nauka śpiewu i gry na instrumentach muzycznych. Ważnym elementem rozwoju wrażliwości na dźwięki i wyczucia rytmu jest wspólne śpiewanie piosenek za równo w rodzinie, jak i w grupie rówieśniczej. Dlatego warto to robić podczas wspólnej zabawy, a nawet wykonywania codziennych czynności. Muzyka i taniec są też elementem terapii dzieci niepełnosprawnych, bo ułatwiają wyciszenie emocji, koordynację ruchów i zapamiętywanie tekstów.

Kołysanki – najlepsze skojarzenia z dzieciństwem

Wiele osób wspominając czasy dzieciństwa, pamięta poczucie bezpieczeństwa i bliskości rodziców i właśnie wieczorne rytuały związane z przygotowaniem do snu. Opowiadanie bajek, wspólne czytanie książek, wieczorne zabawy na pościeli i właśnie śpiewanie kołysanek – takie są skojarzenia z czasem dziecięcej beztroski. Choć kołysanki dla małych dzieci przeznaczone zwykle dla niemowląt, a tego etapu życia raczej nikt nie pamięta, to jednak wspominamy niekiedy, jak rodzice śpiewali młodszemu rodzeństwu.

Przekonałaś się, że Twoje dziecko lubi Twój głos i melodie kołysanek, które mu nucisz przed zaśnięciem? Słuchanie kołysanek i cały wieczorny rytuał zapewne kojarzy mu się z porą na nocny sen, a Tobie być może z czasem na swoje sprawy. Wszak rodzice często z utęsknieniem czekają, aż ich bobas zaśnie na dłużej, niż tylko krótka drzemka w ciągu dnia. Z kolei dla starszych dzieci takie „koncerty” z rodzicami to okazja do zacieśniania więzi i wspólnej zabawy, którą zapamiętają zapewne na długie lata.


Sprawdź także:
Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: