Kolki u noworodka – czym są i jakie są sposoby na kolkę?

Kolki u noworodka to bardzo powszechna dolegliwość, pojawiająca się między 3. tygodniem a 5. miesiącem życia. Głównym objawem tych dolegliwości jest płacz dziecka. W tym artykule dowiesz się wszystkiego na jej temat i poznasz sposoby załagodzenia.
kolki u noworodka

Pierwsza kolka u malucha może pojawić się około 3. tygodnia i może występować nawet do 12 miesiąca życia twojego maleństwa. Kolki u noworodka to dolegliwość przejściowa, ale bardzo uciążliwa, zarówno dla dziecka, jak i jego opiekunów. Przyczyny powstawania tej dolegliwości nie do końca są znane, ale według naukowców przyczyną kolki może być np.: nieprawidłowy kontakt emocjonalny opiekuna z dzieckiem, alergia na białka mleka krowiego, nadmierne gromadzenie się gazu w przewodzie pokarmowym lub nietolerancja laktozy.

Czym tak właściwie są kolki u noworodka?

Jest to zaburzenie behawioralne, którego przebieg nie jest niebezpieczny dla zdrowia maluszka. Chociaż przyczyny pojawienia się kolki nie są do końca zdiagnozowane, to najczęstszą ich przyczyną są zaburzenia ze strony układu pokarmowego. Kolka pojawia się regularnie i przejawia się silnym płaczem, który zazwyczaj jest długotrwały i trudno ukoić ból dziecka. Natomiast nie przyczynia się ona do zaburzeń rozwoju, tak jak inne dysfunkcje fizjologiczne i anatomiczne, które mogą świadczyć o rozwoju przewlekłej choroby ogólnoustrojowej.

Objawy kolki u noworodka

Jej najważniejszą cechą charakterystyczną jest pojawienie się nagłego, gwałtownego płaczu, który nie jest spowodowany jakimś konkretnym zdarzeniem. Ponadto można zaobserwować wyginanie plecków dziecka w kształcie litery „C”, prężenie się, poskurczanie nóżek i wzdęty brzuszek. To wszystko świadczy o tym, że ból jest silny i stopniowo narasta. Czasami na twarzy pojawiają się też czerwone plamki. Są to główne objawy, po których można rozpoznać kolkę u dziecka.

Kolkę można rozpoznać, gdy dziecko: 

  • podkurcza nóżki;
  • płacze bez wyraźnej przyczyny;
  • ma grymas na twarzy i zaczerwienioną buzię;
  • ma napięty i wzdęty brzuch;
  • jest zaniepokojone lub rozdrażnione.

Zwróć uwagę czy te objawy pojawiają się najczęściej wieczorem i popołudniu. Jeśli oprócz tego maluszek przybiera na masie ciała i rozwija się prawidłowo, wówczas niepokojące objawy najprawdopodobniej świadczą o kolce. Jeśli masz obawy dotyczące rozwoju maleństwa, zawsze skonsultuj je ze specjalistą. Lekarz rozwieje obawy i zleci dodatkowe badania, jeśli będzie miał wątpliwości odnośnie kolki u noworodka.

Czy atak kolki ustępuje samoistnie?

Zastanawiasz się od kiedy mogą pojawiać się kolki u niemowląt? Najczęściej występują one w okolicach 4-6 tygodnia życia, a samoistnie znikają po ukończeniu pół roku. Atak kolki trwa od kilku do kilkunastu minut, aczkolwiek w poważnych sytuacjach trwają nawet kilka godzin. Są to jednak sytuacje bardzo rzadkie. Trzeba pamiętać, że każdy przypadek jest inny i u jednych niemowląt może trwać to krócej, a u innych dłużej. Najważniejsza jest obserwacja malucha.

Przyczyny kolki u niemowlęcia

Trudno jest podać jedną przyczynę, która powoduje kolkę. Za główną uznawana się niedojrzałość motoryczna przewodu pokarmowego niemowlęcia. Do bolesnych skurczów jelit mogą prowadzić zaburzenia trawienia. Przyczyną kolki u noworodka może być też niedojrzała flora bakteryjna w brzuszku malucha lub alergie i nietolerancje pokarmowe. Aby poznać przyczynę kolki u twojego dziecka skonsultuj się ze specjalistą. Lekarz doradzi też jakie mleko modyfikowane będzie najlepsze oraz jak powinna postępować mama karmiąca piersią.

Kolka, a technika karmienia

Niewłaściwa technika karmienia też może mieć wpływ na pojawianie się kolek. Kiedy dziecko w trakcie jedzenia połyka dużo powietrza, to w jego jelitach gromadzi się nadmiar gazów, co powoduje bolesne wzdęcia. Doradca laktacyjny lub położna bez wątpienia pomogą ci w uzyskaniu dobrej techniki przystawiania dziecka do piersi. Zdecydowanie pomoże to dziecku, które cierpi na kolkę.

Napady kolki mogą pojawić się też wtedy, gdy:

  • matka spożywa alkohol lub pali papierosy;
  • niemowlę jest przebodźcowane lub zmęczone;
  • matka jest w złym stanie psychicznym (np. jest nerwowa, często rozdrażniona lub narażona na stres);
  • noworodek ma nieodpowiednią dietę, która jest uboga w składniki odżywcze.

Co robić, gdy wystąpi kolka u dziecka?

Nie ma jednego idealnego sposobu radzenia sobie z kolką u noworodka. Najlepsza jest obserwacja dziecka i zwracanie uwagi, w jakich sytuacjach pojawia się ta dolegliwość. Wówczas można odpowiednio zadziałać, wykluczyć przyczynę lub reagować tylko wtedy, kiedy kolki u noworodka już się pojawią. Z tą dolegliwością boryka się co drugie dziecko. Najważniejsza jest cierpliwość i metody doraźne, takie jak na przykład masaż brzuszka. Kolka jest przejściowym zaburzeniem, które najczęściej ustępuje samoistnie około 5. miesiąca życia dziecka.

Jak radzić sobie z kolką u niemowlaka? Domowe sposoby

Jeśli chcesz złagodzić kolkę, to znajdź taki sposób, aby ukoić ból noworodka i wzmocnić jego poczucia bezpieczeństwa. Na każde dziecko może zadziałać inny sposób, więc przetestuj kilka i obserwuj, który z nich najbardziej pomaga twojemu bobasowi. Domowe sposoby na uspokojenie niemowlęcia to m.in.:

  • masowanie brzuszka zgodnie z ruchem wskazówek zegara;
  • przytulanie i kołysanie;
  • rozgrzewające ciepłe okłady na brzuszek, np. z ciepłej pieluchy;
  • włączenie uspokajającego białego szumu;
  • układanie na brzuszku, w celu odprowadzania pęcherzyków powietrza z jelit.

Leczenie kolki niemowlęcej

W większości przypadków ta dolegliwość przechodzi samoistnie. Jeżeli jednak ból utrzymuje się i rośnie na sile, to należy udać się do pediatry. Lekarz może przepisać środki farmakologiczne, takie jak krople na kolkę lub proszek do rozpuszczania. Są to suplementy diety pomagające zmniejszyć napięcie powierzchniowe spowodowane pęcherzykami gazu. Te preparaty są skuteczne i szybko przynoszą ulgę dziecku. Warto jednak najpierw wypróbować domowe sposoby na złagodzenie kolki u noworodka. Jeżeli sprawdzą się one u twojego malucha, to nie trzeba będzie podawać mu żadnych leków ani suplementów.

Czy da się zapobiegać kolce niemowlaka?

Jest na to kilka sposobów. Jeśli twoje dziecko cierpi na napadowe ataki kolki, to dobrze jest znać metody zapobiegania nawrotom. Jest to dolegliwość, która przynosi maluchowi spory ból, więc rodzicom zależy na jego złagodzeniu. Wypróbuj skuteczne sposoby zapobiegania kolce, aby bobas mógł poczuć ulgę i spokój.

Metody zapobiegania nawrotom kolki:

  • kładzenie dziecka na brzuszku;
  • podawanie naparu z kopru włoskiego lub rumianku;
  • regularne odbijanie dziecka po karmieniu;
  • odpowiednia technika podawania pokarmu maluchowi;
  • zakup antykolkowego smoczka do butelki.

Gdzie udać się z częstymi kolkami niemowlaka?

Jeśli u twojego dziecka zdarzają się kolki bardzo silne, nawracające i częste, to nie bagatelizuj tego. Zaleca się jak najszybciej skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, aby fachowo doradził co robić w takiej sytuacji. Pediatrzy dobrze wiedzą co dzieciom pomaga podczas tej przypadłości i na pewno zalecą odpowiednie działania. Pamiętaj jednak, żeby nie panikować i nie zamartwiać się za każdym razem. Kolki u noworodka nie mają negatywnego wpływu na rozwój dziecka. Obserwuj je i stosuj sprawdzone sposoby.

Dziecko ma kolkę

Ta dolegliwość jest bardzo częsta i nie trzeba martwić się i biegać po lekarzach. Najpierw warto wypróbować domowe sposoby. Jeżeli to nie pomoże, to dobrze jest skontaktować się z pediatrą.


Sprawdź także:
Archiwum: luty 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: