Rozwój wzroku u dziecka – kiedy noworodek widzi i poznaje rodziców?

Narodziny to czas, kiedy noworodek widzi świat po raz pierwszy. Z przyjaznego środowiska, jakim jest brzuch mamy, trafia do zupełnie nowego miejsca, które z każdej strony atakuje go nie zawsze przyjaznymi bodźcami. Dowiedz się, jak rozwija się wzrok dziecka.
kiedy noworodek widzi

Noworodek przychodzi na świat z bardzo dobrze rozwiniętym węchem, smakiem i dotykiem. Słuch w początkowym okresie reaguje tylko na najgłośniejsze dźwięki, ale z upływem czasu spektrum słyszalnych dźwięków się powiększa. Najdłuższą drogę do osiągnięcia pełni swych możliwości przechodzi wzrok. Kiedy noworodek widzi? Narządy wzroku są właściwie wykształcone od 27. tygodnia ciąży, ale mózg po narodzinach musi nauczyć się z nich korzystać. Podczas życia płodowego nie były mu bowiem potrzebne. Wzrok u prawidłowo rozwijającego się organizmu poziom osoby dorosłej osiąga mniej więcej w 12. miesiącu życia.

Niemowlę zaczyna rozróżniać kolory

W pierwszym miesiącu świat maluszka to płaskie obrazy. Tuż po urodzeniu nie dostrzega on głębi. Oczy są napuchnięte i często zamknięte. Dopiero z upływem dni zaczyna otwierać je coraz częściej. Służy to ochronie wzroku przed nadmiarem światła. Świat oczami nowo narodzonego jest czarno-biały z odcieniami szarości. Dopiero pod koniec tego okresu maluch rozróżnia jaskrawy kolor czerwony, i to tylko z bliskiej odległości.

Jak wspomagać rozwój wzroku dziecka?

Już w tym okresie warto stymulować jego wzrok za pomocą książek i tablic kontrastowych. Są to zazwyczaj proste kształty z figurami graficznymi i geometrycznymi w kolorach czarnym i białym oraz o grubych konturach. Z czasem zauważysz, że kiedy noworodek widzi znajome mu obrazy, jest nimi żywiej zainteresowany. Odległość, z której pokazujesz je dziecku, nie powinna być większa niż 30 centymetrów, ponieważ noworodki w tym okresie rozwoju są krótkowidzami. Nie powinno również dziwić, że oczy dziecka będą patrzeć w różne strony lub pusto w przestrzeń. Co istotne, na tym etapie maluch najlepiej widzi na obrzeżach pola widzenia, a nie w centrum. Ostrość przychodzi z czasem.

Kolejne etapy rozwoju dziecka – kiedy noworodek widzi bliskich?

Z początkiem 2. miesiąca życia dziecko zaczyna okres niemowlęcy. Granica ostrego widzenia przesuwa się na około 60 centymetrów. Maluszek dostrzega już zarysy otaczających go osób. Do palety barw dołączają ciemny czerwony oraz zielony. Wzrok dziecka lepiej reaguje również na ruch. Jest to odpowiedni moment na montaż karuzeli przy łóżeczku, gdyż będzie ona skupiać jego uwagę. Zabawka ta powinna mieć elementy o kontrastowych kolorach i nieskomplikowanych kształtach.

Niemowlę poznaje twarz mamy

Przełom drugiego i trzeciego miesiąca to czas, kiedy dziecko zaczyna rozpoznawać twarze. Początkowo zapamiętuje i rozpoznaje tylko jedną twarz – mamy. Nie przeszkadza mu w tym nawet wielogodzinna rozłąka. Na tym etapie, kiedy noworodek widzi mamę, nie reaguje na nią jeszcze tak emocjonalnie jak w wieku niemowlęcym.

Kiedy noworodek widzi w trójwymiarze?

W 3. miesiącu wzrok niemowlęcia dostrzega trójwymiarowe obrazy. Dziecko zaczyna poznawać kształty. Dostrzeżemy ruch jego gałek ocznych, a przesuwając jakiś przedmiot przed jego twarzą, zauważymy, że zaczyna wodzić za nim wzrokiem.

  • W tym okresie pojawia się większe zainteresowanie otaczającym go światem. Zaczyna dotykać i chwytać nie tylko swoje dłonie, ale również elementy garderoby bliskich mu osób i drobne przedmioty;
  • dziecko potrafi utrzymywać kontakt wzrokowy;
  • do rozróżnianych kolorów dołącza żółty.

W czwartym miesiącu niemowlę zaczyna widzieć bez efektu rozmycia. Kształty są coraz lepiej dostrzegalne, a wzrok się wyostrza.

  • W tym okresie pogłębia się zainteresowanie własnym ciałem. Dziecko ogląda ze wszystkich stron swoje dłonie i bawi się nimi;
  • kiedy noworodek widzi swoje odbicie, uśmiecha się;
  • potrafi też lepiej oceniać odległość;
  • do zbioru zabawek możesz dołączyć te w kolorze niebieskim.

Dlaczego warto stymulować rozwój wzroku?

W 5. miesiącu życia niemowlę wykazuje coraz większe zainteresowanie własny ciałem. Do rączek dołączają stopy. Dziecko widzi je coraz lepiej, stara się je dotykać i wkładać do buzi, co staje się nawykiem od 6. miesiąca życia. Jest coraz bardziej ciekawskie i poprzez dotyk chce sprawdzić to, co zobaczyło.

W 2. półroczu malec zaczyna dostrzegać inne (mniej jaskrawe) kolory i ich odcienie. W tym okresie lubi spędzać czas na rękach rodzica. Kiedy noworodek widzi coraz lepiej, warto poświęcać mu jeszcze więcej czasu. Wbrew powszechnej opinii nie wiąże się to tylko z potrzebą bliskości, ale również z rozwojem zmysłu wzroku. Leżąc w łóżeczku czy na macie ma bardzo ograniczone pole i spogląda praktycznie ciągle na to samo. Będąc na rękach, czuje się bezpiecznie, a przy okazji zaspokaja ciekawość świata. Pod koniec 1. roku życia wzrok niemowlaka osiąga poziom widzenia osoby dorosłej.

Po 6. miesiącu życia warto wprowadzić różnokolorowe zabawki wydające dźwięki. Świętnie sprawdzają się grzechotki. Kiedy noworodek widzi i słyszy swoje zabawki, stymuluje to jego rozwój jeszcze lepiej. Można pokusić się o wprowadzenie książeczek, które oprócz kolorowych rysunków mają jakieś wypukłości lub elementy chropowate.

Prawidłowy rozwój wzroku dziecka a nowe technologie

Aby wzrok prawidłowo się rozwijał, rodzice powinni chronić dziecko przed technologią. Kiedy noworodek widzi ekran smartfonu czy telewizora, przyciąga on jego uwagę i uspakaja, ale w dłuższej perspektywie może wyrządzić szkodę dla jego wzroku.

Wzrok to jeden z najważniejszych narządów zmysłu. Zadbaj o prawidłowy rozwój wzroku twojego dziecka już od pierwszych dni jego życia.


Sprawdź także:
Archiwum: luty 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: