Kawa w ciąży

Kawa jest najpopularniejszym napojem świata.
Kawa w ciąży

Kawa jest najpopularniejszym napojem świata. Między innymi z tego powodu bywa nazywana również czarnym złotem. Jednym z głównym powodów popularności kawy są jej właściwości pobudzające. Szczególnie o poranku kawa jest w stanie znacznie pomóc w rozbudzeniu się.

Wpływ kawy w ciąży na płód

Wiele kobiet niewyobrażających się funkcjonowania bez kawy zastanawia się, jak może ona wpływać na płód w czasie ciąży. Trzeba w tym względzie brać pod uwagę, że realizowane do tej pory badania nie wykazały bezpośredniego wpływu kofeiny na rozwój płodu i na powodowanie jakichkolwiek wad wrodzonych. Natomiast nie można zapominać, że zawarta w kawie kofeina, a także jej przemiany w procesach metabolicznych są w stanie przenikać poprzez łożyska do płodu. Jednocześnie w okresie ciąży metabolizm jest zaburzony, a co za tym idzie usuwanie kofeiny z organizmu może trwać znacznie dłużej. Prowadzić to może na to, że płód może być narażony na działanie kofeiny przez dłuższy czas.
W ciąży zdecydowanie powinno się unikać nadmiernego spożywania kawy. W tym względzie kawa w ciąży spożywana w nadmiernych ilościach jest w stanie negatywnie wpływać choćby na wagę nowo narodzonego dziecka. Wynikać to może bezpośrednio z negatywnego wpływu nadmiernej ilości kofeiny na rozwój dziecka. W tym względzie kawa wypłukuje między innymi magnez i wapń z organizmu, które są ważnymi składnikami w rozwoju dziecka. Jednocześnie kobiety w ciąży również narażone są na brak odpowiedniej ilości wapnia w organizmie, który pobierany jest przez rozwijające się dziecko. Innym pierwiastkiem, które wchłanianie jest zaburzone przy spożywaniu kawy w ciąży jest żelazo. Zmniejszone wchłanianie żelaza z pożywienia powodować może anemię u kobiet ciężarnych.

Ile można pić kawy w ciąży?

Należy brać pod uwagę, że każda substancja w nadmiarze jest w stanie szkodzić organizmowi. W tym względzie kawa nie jest przeciwwskazana w kontekście spożywania jej w ciąży. Nie trzeba całkowicie rezygnować z picia kawy, ale ważne jest, aby znacznie ograniczyć jej spożycie. Dobrym pomysłem może być zdecydowanie się na korzystanie zamiast z kawy tradycyjnej z kawy bezkofeinowej. Wówczas można całkowicie ograniczyć ewentualny, negatywny wpływ nadmiernej ilości kofeiny na rozwijające się dziecko. Natomiast można zawsze cieszyć się smakiem kawy.

Jeśli chce się spożywać tradycyjną kawę ważne jest kontrolowanie spożycia. Wypicie w tym względzie jednej kawy tradycyjnej od czasu do czasu nie spowoduje negatywnych efektów. Oczywiście można spożywać również większe ilości kawy. jednak nie powinno się przekraczać dawki około dwustu do trzystu miligramów na dobę. Taka dawka to mniej więcej jedna do dwóch filiżanek kawy. Warto również pamiętać, aby przygotowywana kawa tradycyjna nie powinna być zbyt mocna.

Sposób parzenia kawy

Nie bez znaczenia jest również to, aby odpowiednio przygotować kawę. Duże znaczenie ma sposób zmielenia ziaren, poziom ich uprażenia, ale również metody parzenia samej kawy. Ważne jest z tego powodu branie pod uwagę tego, jaką kawę kupujemy. Zdecydowanie mniejszą zawartość kofeiny ma kawa mielona. W takiej kawie znajduje się około siedemdziesiąt miligramów kofeiny w filiżance sto pięćdziesiąt mililitrów. Natomiast kawa rozpuszczalna zwierać może ponad sto dziesięć miligramów kofeiny w filiżance sto pięćdziesiąt mililitrów.

W kontekście przygotowania kawy trzeba brać pod uwagę, że kawa, która będzie zalewana wrzątkiem będzie zawierała znacznie więcej kofeiny od tej, która przygotowywana jest w ekspresie. Przy pozyskiwaniu kawy mielonej w sklepie trzeba brać pod uwagę, że będzie ona zawierała większe ilości kofeiny w stosunku do kawy, która zostanie zmielona samodzielne w domowych warunkach. Warto z tego powodu decydować się na kawę mieloną, która będzie przygotowywana w ekspresie, co pozwala na przygotowanie kawy, która będzie zawierała najmniejsze ilości kofeiny, gdy chce się pić tradycyjny napój. Natomiast jeśli chce się maksymalnie ograniczyć ilość kofeiny w spożywanej kawie wówczas postawienie na bezkofeinową wersję, która zawiera jedynie cztery miligramy na dwieście mililitrów kawy, jest najlepszym rozwiązaniem.


Sprawdź także:

Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: