Kaszel u niemowlęcia. Poznaj przyczyny kaszlu i sposoby jego leczenia

Kaszel u niemowlęcia jest zwykle objawem jakiejś infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Kasłanie utrudnia dziecku oddychanie i spokojny sen. Ponadto niepokoi rodziców, którzy martwią się o zdrowie malca. Twoje dziecko kaszle? Sprawdź, jak pomóc mu wyzdrowieć.
kaszel u niemowlęcia

Kaszel jest szczególnie niebezpieczny u najmłodszych niemowląt. To od kaszlu zaczyna się zazwyczaj przeziębienie, z którym organizm starszego dziecka czy dorosłej osoby często radzi sobie sam. W przypadku niemowlaków taka infekcja szybko może przerodzić się w zapalenie oskrzeli albo płuc, które wymaga najczęściej leczenia w szpitalu. Poza tym wyróżnia się kilka rodzajów kaszlu, a każdy z nich jest symptomem innej choroby. Chcesz dowiedzieć się, jakie są przyczyny kaszlu i kiedy konieczna jest wizyta u pediatry? Czytaj dalej.

Czym jest kaszel?

Kaszel to naturalny odruch organizmu, który próbuje pozbyć się z dróg oddechowych zalegającej wydzieliny. Zgromadziła się ona w wyniku zakażenia wirusowego lub bakteryjnego. Flegma ta spływa z nosa do gardła i tchawicy. Jeśli nie wydostanie się szybko na zewnątrz, to rozwiną się w niej bakterie, które wywołują zapalenie oskrzeli, oskrzelików lub płuc. Kaszel jest więc potrzebny do wyleczenia organizmu. Innym częstym powodem kaszlu są ciała obce, które dostały się do dróg oddechowych. Mogą to być połknięte elementy zabawek, alergeny, takie jak drobinki kurzu czy pyłki rośli, a także pokarm, którym się maluch zachłysnął podczas jedzenia.

Jakie są rodzaje kaszlu u niemowlaków?

W zależności od odgłosów, jakie towarzyszą kasłaniu, a także dodatkowych objawów, wyróżniamy odmiany kaszlu:

  • suchy, zwany też nieproduktywnym;
  • mokry, zwany też wilgotnym lub produktywnym;
  • szczekający;
  • napadowy;
  • przewlekły kaszel suchy;
  • przewlekły kaszel mokry.

Kaszel suchy i kaszel mokry. Jak je odróżnić?

To najczęściej występujące rodzaje kaszlu, które towarzyszą objawom infekcji układu oddechowego, takim jak: katar, gorączka, chrypka, kichanie czy ból gardła. Suchy kaszel jest często pierwszym etapem przeziębienia. Zazwyczaj po kilku dniach przemienia się w mokry, bo wydzielina z dróg oddechowych zaczyna się odkrztuszać. Towarzyszą mu wtedy odgłosy chrypki i charczenia w klatce piersiowej. Maluch niestety często połyka oderwaną wydzielinę, a niekiedy nawet wymiotuje nią. Ostatnim stadium takiej choroby też jest często kaszel suchy, zwany poinfekcyjnym. Trwa on do dwóch tygodni, ale jest coraz rzadszy i mniej dokuczliwy.

Poznaj najczęstsze przyczyny kaszlu u niemowląt

Powodem suchego kaszlu u niemowlaka może być też alergia, a także rozwijająca się astma i mononukleoza. Niekiedy przyczyną są zbyt suche, nie wietrzone pomieszczenia, w których przebywa dziecko. Kaszel alergiczny można podejrzewać, gdy trwa on kilka tygodni i nie towarzyszą mu objawy przeziębienia. Z kolei powodem męczącego kaszlu szczekającego jest podgłośniowe zapalenie krtani, zwane też krupem wirusowym. Zdarza się też zakażenie pałeczkami krztuśca. Ta niebezpieczna choroba prowadzić może do duszności. Długotrwały mokry kaszel u dziecka może być wynikiem refluksu żołądkowego.

Kiedy pójść z dzieckiem do lekarza?

W przypadku najmłodszych dzieci choroby rozwijają się bardzo szybko. Niegroźna pozornie infekcja czy zachłyśniecie może być początkiem zapalenia płuc. Napadowy suchy kaszel powoduje zwężenie krtani i duszności. Dlatego nie próbuj leczyć samodzielnie kaszlącego niemowlaka. W aptekach jest wiele syropów na kaszel, ale jeśli źle je dawkujesz lub podasz nieodpowiedni, to mogą dziecku zaszkodzić. Warto więc skonsultować się z lekarzem. Zabierz więc szkraba do pediatry i poproś o zbadanie i zdiagnozowanie. Szczególnie niebezpieczne są dodatkowe objawy, takie jak gorączka powyżej 38°C, wymioty, świszczący oddech i długotrwała chrypka.

Jak wygląda wizyta u pediatry?

Lekarz przede wszystkim zapyta o odmianę kaszlu. Osłucha klatkę piersiową dziecka, aby potwierdzić lub wykluczyć stany zapalne oskrzeli i płuc. Sprawdzi, czy gardło jest podrażnione. Zapyta o pomiary temperatury ciała. Może też zlecić rentgen klatki piersiowej i badanie krwi, które ułatwi ustalenie, czy jest to infekcja wirusowa czy bakteryjna. Zakażenia bakteryjne leczy się antybiotykami. Kaszel o podłożu wirusowym można łagodzić za pomocą syropów przeciwkaszlowych, które rozrzedzają wydzielinę i ułatwiają jej odkrztuszanie.

Jak wyleczyć kaszel u niemowlaka?

Sposoby leczenia zależą od rodzaju choroby. Należy podawać dziecku lekarstwa zgodnie z zaleceniami lekarza. Najtrudniejsze przypadki wymagają leczenia szpitalnego i podawania dziecku antybiotyków w zastrzykach. Jest to trudne doświadczenie zarówno dla takiego szkraba, jak i jego rodziców. Pamiętaj jednak, że to właśnie zastrzyki i czopki są najskuteczniejsze w przypadku niemowlaka, który nie połyka tabletek, a zawiesinę czy syrop często zwymiotuje. U starszych niemowląt lekkie przeziębienie można leczyć w domu, odsysając z nosa śluz i podając syrop na kaszel. Jeśli po tygodniu infekcja nie przechodzi, to umów się na wizytę w poradni dziecięcej.

Poznaj domowe sposoby na kaszel u dzieci

Domowe sposoby mogą uzupełniać leczenie pod nadzorem lekarskim. Lepiej jednak nie ryzykować i nie leczyć dziecka na własną rękę. Do najpopularniejszych domowych metod zalicza się inhalacje z olejków eukaliptusowych lub soli fizjologicznej, którą warto też nawilżyć otwory nosowe maluszka. Lekarze zalecają też oklepywanie plecków dziecka. Ułatwia to odrywanie się flegmy zawierającej chorobowe patogeny. W tym celu należy położyć je na brzuszku i złożonymi w łódkę dłońmi oklepywać delikatnie plecy w okolicach płuc. Warto też regularnie wietrzyć pomieszczenie i nawilżać powietrze, aby ułatwić dziecku oddychanie.

Maści rozgrzewające, syropy i częste picie

Znaną metodą jest też smarowanie klatki piersiowej jedną z dostępnych w aptekach maści rozgrzewających. Warto też często podawać dziecku picie, aby nawilżyć jego gardło. Sprawdź również, czy w mieszkaniu nie jest zbyt ciepło. Optymalna temperatura w pomieszczeniach powinna wynosić 18-20°C . Nie podawaj dziecku przed snem syropu na mokry kaszel, bo będzie kasłało jeszcze bardziej. Lepiej sprawdzą się inhalacje łagodzące odruch kaszlowy. Dzięki temu łatwiej będzie mu zasnąć.

Kaszel u niemowlaka. Czy można mu zapobiec?

Niektórym infekcjom można zapobiec. W tym celu unikaj odwiedzin u przeziębionych osób i przyjmowania gości w okresie wzmożonych zachorowań na grypę. Warto, aby chorzy domownicy izolowali się od maluszka, dopóki nie wyzdrowieją. Pamiętaj, że układ odpornościowy w organizmie dziecka nie działa jeszcze w pełni sprawnie. Wychodząc na spacery, ubieraj dziecko odpowiednio do pogody. Zadbaj, aby przyjęło wszystkie wymagane szczepionki. Jedną z niebezpiecznych i uporczywych do leczenia chorób jest krztusiec, któremu można zapobiec, podając niemowlakowi szczepionkę. Pilnuj też, aby nie połknęło żadnych drobnych przedmiotów.

Zdrowie niemowlaka. O czym warto pamiętać?

Zaplanowałaś remont w mieszkaniu? Wyprowadź się na ten czas z dzieckiem do rodziców, czy nawet do hotelu. Niemowlak nie powinien przebywać w pomieszczeniach śmierdzących klejami czy farbami. Równie ważna jest sprawna instalacja wentylacyjna mieszkania. Powinna ona odprowadzać wszelki dym i opary z gotowania, które mogłyby podrażnić gardło dziecka. Nie pozwalaj też nikomu palić papierosów w mieszkaniu. Dym z nikotyny jest dla niemowlaków wysoce szkodliwy.


Sprawdź także:
Archiwum: luty 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: