Gazy u noworodka są normalne – problem ze wzdęciami występuje u noworodków bardzo często

Wzdęcia u dzieci mogą mieć różne przyczyny, ale zwykle ustępują samoistnie. Gazy u noworodka to powszechna dolegliwość, dlatego nie trzeba się nią martwić i biegać za każdym razem do lekarza. Dowiedz się więcej na ten temat z naszego artykułu.
gazy u noworodka

Nadmiar ilości powietrza może wzdymać brzuszek niemowlaka. Wówczas jest on twardy, a dziecko niespokojne. Podczas gazów maluszek może mieć problem z wypróżnieniem się i często płacze. Mimo, iż zazwyczaj przyczyną wzdęć nie jest nic poważnego, to warto znać sprawdzone sposoby na gazy. Pozbycie się powietrza z układu pokarmowego pozwoli bobasowi poczuć się komfortowo, a przede wszystkim zniweluje ból. Gazy u noworodka pojawiają się już w pierwszym miesiącu życia dziecka, więc warto wiedzieć jak sobie z nimi radzić. Istotne jest też sprawdzanie kupki, aby wykluczyć złe funkcjonowanie przewodu pokarmowego.

Wzdęcia u niemowlaka – przyczyny gazów

Jest to powszechna dolegliwość, która nie ma jednej konkretnej przyczyny. Gazy u noworodka mogą pojawić się m.in. na skutek nieodpowiedniej techniki karmienia piersią, braku flory bakteryjnej lub schorzeń przewodu pokarmowego. Przyczyną może być też kolka jelitowa. Niemniej jednak jest to bardzo częsta przypadłość, która zazwyczaj samoistnie zanika. Zamiast od razu się niepokoić i iść do lekarza, lepiej obserwować dziecko i stosować domowe metody na wzdęcia. Naturalne sposoby są dużo zdrowsze dla noworodków niż leczenie farmakologiczne. Zwracaj uwagę czy nie występują inne objawy oprócz gazów.

Objawy gazów u dzieci

Gazy gromadzą się w brzuszku, przez co jest on wzdęty i twardy. Może pojawić się też ulewanie, ból brzuszka i częste odbijanie. Czasami może też wystąpić biegunka. Jednak nie ma powodów do obaw, jeżeli nie zauważamy innych dolegliwości. Warto obserwować malucha i sprawdzać, czy jego gazy mają nieprzyjemny zapach. Podczas zwykłego usprawniania perystaltyki jelit nie powinna pojawiać się żadna woń. Jeśli jednak wyczuwamy brzydki zapach, to mogą być to problemy w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Wówczas najlepiej skorzystać z wizyty u pediatry, aby zdiagnozować przyczynę wzdęć.

Czy trzeba udać się do lekarza?

W pierwszej kolejności zaleca się stosowanie naturalnych sposobów, które opisaliśmy poniżej. Jeżeli jednak one nie pomagają, to wtedy należy skonsultować się z lekarzem. Może on zlecić badanie endoskopowe lub leczenie farmakologiczne. Nie można samodzielnie wprowadzać takiego leczenia, ponieważ można zaszkodzić dziecku. Wdrożenie i wybór terapii leży po stronie specjalisty. Niemowlę można wspomagać jedynie herbatkami ziołowymi (np. z rumianku lub kopru włoskiego), które działają wiatropędnie. Trzeba jednak pamiętać, że niewiele przypadków gazów u dzieci wymaga kontaktu z pediatrą.

Techniki karmienia

Jeśli karmisz dziecko piersią, to przystaw malucha w ten sposób, aby podczas ssania nie łykał on powietrza. Musi odpowiednio chwycić całą otoczkę. Połykane powietrze często powoduje wzdęcia, więc po każdym karmieniu odbij bobasa. Postaraj się też wyeliminować ze swojej diety wszystkie pokarmy, które mogą powodować gazy u noworodka. Jeżeli twój maluch ma podawany pokarm przez butelkę, to wybierz odpowiedni smoczek. Warto zakupić dostosowaną butelkę antykolkową, która zapobiega dostawaniu się powietrza do pokarmu. Podczas jedzenia nie podawaj też dziecku zbyt dużych porcji i unikaj mieszanek mlecznych.

Wzdęcia u noworodka, a kolka jelitowa

Niemowlęta często cierpią na kolkę jelitową, która przejawia się silnym bólem. Jest on spowodowany skurczem mięśni gładkich jelita. Głównym objawem kolki są wzdęcia, które są bolesne i powodują płacz dziecka. Aby złagodzić ból i pomóc noworodkowi, warto stosować masaż brzuszka okrężnymi ruchami, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Podczas kolki niemowlę może też mieć zaparcia i podkurczać nóżki z bólu. Warto skonsultować się z pediatrą, aby doradził odpowiednie metody na kolkę i gazy u noworodka. Nikt przecież nie lubi, gdy dziecko płacze i źle się czuje. Trzeba podchodzić do tego z rozwagą i świadomością.

Domowe sposoby na gazy u noworodka

Przede wszystkim trzeba karmić dziecko w odpowiedniej pozycji – jego główka powinna znajdować się wyżej niż jego brzuch. Maluch nie powinien też jeść łapczywie, aby nie połykać powietrza. Aby ulżyć wzdęciom można kłaść na brzuszek bobasa ciepłe okłady i stosować herbatki ziołowe. Ważne jest też to, żeby po każdym karmieniu regularnie dziecko odbijać. Świetnie sprawdza się masowanie brzuszka dziecka i smarowanie olejkiem z kopru włoskiego okolic pępka. Wszystkie te metody są całkowicie naturalne i nie wiążą się z żadnym ryzykiem. Są to bezpieczne sposoby dla zdrowia dziecka.

Masaż brzuszka

Masowanie brzuszka u niemowląt pomaga na różnorodne dolegliwości pokarmowe. Dobrze jest go także robić podczas gazów. Wtedy najskuteczniejszą metodą jest masaż „Księżyc i słońce”. Rozpoczyna się go prawą ręką w okolicy żeber bobasa. Należy wykonywać półkoliste ruchy, a później zmienić dłoń. Zaleca się wykonywanie masażu wieczorem po kąpieli, ponieważ wtedy ciało niemowlęcia jest rozgrzane i ma czystą pieluszkę. Nie powinno masować podczas kolki. Naprzemiennie można stosować różne metody masowania, które są zalecane dla noworodków. Jest to przyjemne dla malucha i umacnia jego więź z opiekunem.

Czy można stosować krople na wzdęcia?

Jeżeli problem z gazami doskwiera bardzo często twojemu niemowlęciu, to można skonsultować z pediatrą stosowanie kropli na wzdęcia. Powinien on dobrać odpowiedni preparat i dokładnie poinformować jak go stosować i w jakich ilościach. Na rynku są produkty dostosowane do niemowląt. Krople są całkowicie bezpieczne tylko wtedy, jeżeli stosuje się je z godnie z zaleceniami. Warto jednak najpierw wypróbować naturalne sposoby na gazy u noworodka, a dopiero w trudnych sytuacjach decydować się na leki i suplementy. Ważne jest, aby pomóc dziecku jak najszybciej w jak najbardziej bezpieczny sposób.

Zapobieganie wzdęciom u dzieci

Najważniejsza jest dieta i karmienie. Niemowlę powinno jeść regularnie w prawidłowej pozycji, nie przejadać się i odbić po każdym posiłku. Następną kwestią jest dieta karmiącej mamy, w której nie powinno być produktów powodujących wzdęcia. Ponadto dziecko powinno mieć zapewnione dużo ruchu, często leżeć na brzuszku i jeść powoli. Profilaktycznie można stosować masaże brzucha i podawać ziołowe herbatki. Nie jest jednak potwierdzone, że stosowanie tych metod w stu procentach zapobiegnie gazom u malucha. Niemniej może zmniejszyć częstotliwość ich występowania lub ograniczyć czas ich trwania.

Wzdęcia i gazy u niemowlaka

W przypadku, gdy twój maluch zacznie miewać gazy, to nie panikuj. Przyczyny ich występowania są zazwyczaj niegroźne i wzdęcia same ustępują po jakimś czasie. Jeżeli jednak pojawiają się często i są bardzo bolesne dla bobasa, to warto udać się do lekarza. Mogą być one spowodowane nietolerancją laktozy lub alergią pokarmową, a wówczas trzeba będzie zmienić dietę. Najważniejsze jednak jest zachowanie spokoju, obserwacja i stosowanie domowych sposobów. Jeśli to nie pomoże, to dopiero wtedy udaj się z noworodkiem do pediatry, aby wykluczyć ewentualne niedojrzałości układu pokarmowego.


Sprawdź także:
Archiwum: luty 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: