Bóle brzucha w ciąży. Co może być przyczyną skurczów, kłucia i bólów podbrzusza w ciąży?

Bóle brzucha w ciąży są objawem, który towarzyszy kobiecie od pierwszych tygodni ciąży aż do samego porodu. W czasie zmieniają się jednak jego przyczyny. Sprawdź, kiedy bóle są naturalne, a kiedy będziesz musiała skonsultować się z lekarzem!
bóle brzucha w ciąży

Kobieta w ciąży często może odczuwać skurcze i bóle w podbrzuszu. To właściwie nierozerwalny element i fizjologiczny objaw ciąży. Najczęściej dolegliwości bólowe nie zwiastują niczego złego, a są jedynie naturalnym objawem rozwijającego się płodu i rozciągającej się macicy. Zdarza się jednak, że bóle brzucha w ciąży zwiastują poronienia, przedwczesny poród lub problemy niezwiązane z ciążą. Potrzebujesz szerszych informacji? Zapraszamy do lektury!

Bóle brzucha w ciąży – ogólna charakterystyka

Bóle brzucha w ciąży są zazwyczaj naturalnym objawem fizjologicznym ściśle powiązanym z rozwojem malca i koniecznością odpowiedniego rozciągnięcia macicy. Na początku mogą wiązać się z implementacją zarodka w błonie śluzowej macicy i przypominać bóle menstruacyjne. W kolejnych tygodniach powoli przekształcają się w uczucie ciągnięcia i kłucia, aby następnie przybrać formę skurczów. Dolegliwości na poszczególnych etapach stanu błogosławionego cechują się różnorodnym nasileniem.

Na szczególną uwagę zasługuje połączenie bólów w podbrzuszu z krwawieniem, twardnieniem brzucha, wymiotami, gorączką, omdleniami lub silnymi skurczami. Te mogą mieć negatywne podłoże i wiązać się z występowaniem ciąży pozamacicznej, poronieniem lub rozpoczęciem akcji porodowej. Takiego stanu w żadnym wypadku nie należy bagatelizować. Wymaga on natychmiastowego zgłoszenia się do lekarza.

Bóle brzucha na początku ciąży

Rozciąganie macicy

Bóle brzucha pojawiające się na początku ciąży wiążą się ze zmianami zachodzącymi w organizmie kobiety. Pierwsze dolegliwości w podbrzuszu można poczuć już na dwa tygodnie po zapłodnieniu. Wówczas to zarodek zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy, co może powodować ból podbrzusza zbliżony do tego, który czuje się podczas menstruacji, połączony z plamieniem lub mało intensywnym krwawieniem. Następnie zaczyna on z dnia na dzień intensywnie rosnąć. W czwartym tygodniu ciąży ma około 4 milimetrów, a już tydzień później dorasta do 12 milimetrów. Wzrastająca macica może dawać uczucie ciągnięcia w pachwinach, czego skutkiem jest rozciąganie trzymających ją więzadeł. Tak gwałtowne zmiany nie mogą przebiegać niezauważone. W brzuszku przyszłej mamy musi się zmieścić macica mieszcząca nie tylko malca, ale również łożysko i worek owodniowy wypełniony płynem.

Zmiany hormonalne

Podłożem dla bólów brzucha w ciąży w pierwszych tygodniach jest też wzrost stężenia hormonów we krwi. Sprawiają one, że do dróg rodnych dostaje się większa ilość krwi, przez co te są nabrzmiałe i wyjątkowo tkliwe. Może to powodować nie tylko odczucie pobolewania, ale również pełności.

Infekcje pęcherza moczowego

W pierwszym trymestrze ciąży często występuje infekcja dróg moczowych. Sprzyjają jej zmiany hormonalne oraz wzrastający ucisk na pęcherz moczowy. Objawami, które powinny budzić podejrzenia są zmiana zapachu i koloru moczu. W przypadku podejrzenia tego rodzaju problemu, należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ może on przynosić negatywne skutki zarówno dla mamy, jak i jej potomka.

Problemy gastryczne

Najczęstszym powodem odczuwania bólu brzucha w ciąży są problemy gastryczne. Progesteron rozluźnia przewód pokarmowy, co sprawia, że procesy trawienne zachodzą powoli. Może to być powodem: zgagi, wzdęć, gazów, skurczów oraz bólów w jamie brzusznej. Objawy te doje się nieco złagodzić poprzez odpowiednie nawadnianie organizmu oraz jedzenie odpowiednio zbilansowanych posiłków zawierających w swoim składzie duże ilości błonnika pokarmowego.

Przyczyny bólu brzucha w ciąży w drugim trymestrze

W drugim trymestrze ciąży dziecko ma już wykształtowane wszelkie narządy. Teraz będzie odbywał się ich dalszy rozwój. W tym czasie maluszek rośnie bardzo szybko. Nic więc dziwnego, że jego mamie może w dalszym ciągu towarzyszyć ból. Tym razem będzie to jednak nie tylko okresowy silny ból w pachwinach i podbrzuszu, ale dodatkowo ból krzyża.

Ból w dole brzucha i skurcze macicy w trzecim trymestrze

W trzecim trymestrze ryzyko poronienia jest już znikome. Ból w okolicy podbrzusza w tym czasie będzie więc związany z dalszym rozciąganiem się macicy, a w ostatnich etapach ciąży regularne skurcze i towarzyszący im ból będą oznaczać rozpoczęcie akcji porodowej. W tym momencie normą stają się skurcze przepowiadające. Z dnia na dzień będą one coraz bardziej regularne, dłuższe i silniejsze, ale objaw ten jest całkiem naturalny i świadczy o prawidłowym przygotowywaniu się organizmu do porodu.

Objawy porodu

Podstawowym objawem porodu jest występowanie regularnych i trwających przez kilka godzin dolegliwości. Ich częstotliwość i siła powinny wzrastać wraz z każdym kolejnym skurczem. Wśród sygnałów, które wskazują na rozpoczęcie akcji porodowej i konieczność szybkiej konsultacji z lekarzem są:

  • odejście czopu śluzowego;
  • odejście wód płodowych;
  • biegunka;
  • mdłości i wymioty;
  • obniżenie nastroju;
  • silne bóle w okolicy krzyża.

Skurcze przepowiadające Braxtona-Hicksa

Skurcze Braxtona-Hicksa nie bez powodu nazywane są przepowiadającymi. Pojawiają się one w okolicach połowy ciąży i nie stanowią powodu do niepokoju. Odczuwa się je w postaci całkowicie niebolesnych lub mało bolesnych skurczy. Początkowo są rzadkie, ale z biegiem czasu przybierają na sile i intensywności. Może towarzyszyć im pogorszenie samopoczucia oraz bóle w krzyżu.

Niebolesne skurcze po orgazmie

Skurcze występujące po orgazmie oraz w jego trakcie są zupełnie naturalną reakcją organizmu. Zazwyczaj są niebolesne, a nawet potrafią być przyjemne. Dochodzi do nich na skutek podwyższenia ciśnienia krwi dopływającej do miednicy. Uprawianie seksu w prawidłowo przebiegającej ciąży nie jest zabronione, a co więcej – jest nawet wskazane, ponieważ wiąże się z wieloma pozytywnymi skutkami. W przypadku ciąż zagrożonych należałoby jednak porozmawiać o tym z lekarzem prowadzącym.

Ból podbrzusza w ciąży – przyczyny pozaciążowe

Ból brzucha w ciąży jest często poruszanym tematem. Nic więc dziwnego, że przyszłe mamy niejednokrotnie bagatelizują ten objaw, zawsze przypisując go dolegliwościom powiązanym z rozwijającą się ciążą. Tymczasem ciężarne kobiety mogą cierpieć na zwykłe dolegliwości chorobowe, które objawiają się właśnie bólami brzucha. Wśród nich wymienić należy:

  • ostre zapalenie nerek;
  • ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego;
  • kamica pęcherzyka żółciowego;
  • niedrożność jelit;
  • kamica nerkowa;
  • kamica wątrobowa;
  • zapalenie wyrostka robaczkowego;
  • zapalenie pęcherza

Niestety, znalezienie przyczyny bólów brzucha w ciąży nie jest łatwe, szczególnie, kiedy brzuszek zdążył się już zaokrąglić. Wówczas lokalizacja bólu nie jest typowa, co znacznie utrudnia diagnostykę. Powiększająca się w jamie brzusznej macica zmienia anatomiczne ułożenie narządów wewnętrznych. Należy pamiętać, że żadnych bardziej dotkliwych bólów w ciąży nie można bagatelizować. Nie zaleca się też podejmowania prób leczenia ich na własną rękę przy użyciu powszechnie dostępnych środków farmakologicznych. Większość z nich nie jest dedykowana ciężarnym. Z tego względu należy udać się do lekarza, aby ten ocenił powód niepokojących bólów brzucha i wdrożył odpowiednie leczenie.


Sprawdź także:
Archiwum: luty 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: