8 tydzień ciąży. Jakie badania powinnaś zrobić? Sprawdź, co dzieje się w twoim organizmie

8 tydzień ciąży to czas intensywnego rozwoju zarodka. Wiążą się z tym różne dolegliwości kobiety. Konieczne jest zrobienie kilku badań lekarskich i oszczędny tryb życia. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj.
8 tydzień ciąży

Choć brzuszka ciążowego jeszcze nie widać, to zarodek intensywnie się rozwija, a jego wzrost istotnie wpływa na cały twój organizm. Niektóre panie czują te zmiany w swoim ciele i bacznie je obserwują. Inne czują się tak samo, jak przed ciążą, a ich styl życia niewiele się zmienił. Do której grupy ty należysz? Pamiętaj, że I trymestr to czas kształtowania wszystkich narządów wewnętrznych i zmysłów w organizmie dziecka. Dlatego unikaj stresu, niezdrowej żywności i przebywania w pobliżu toksycznych substancji. Jak jeszcze możesz wpłynąć na prawidłowy rozwój maluszka? Sprawdź!

Kalendarz ciąży – 8. tydzień ciąży

Zapewne niedawno dowiedziałaś się, że zostaniesz mamą. Ósmy tydzień ciąży to koniec drugiego miesiąca. Przed tobą jeszcze miesiąc I trymestru, potem kolejnych 6 miesięcy do porodu. Okres ciąży zaczyna się liczyć od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, dlatego zarodek ma dopiero 6 tygodni, bo tyle czasu upłynęło od zapłodnienia. To niewiele, jednak bije już w nim serduszko i powstają kolejne organy wewnętrzne. Dlatego od chwili, gdy dowiedziałaś się o ciąży, powinnaś w wyjątkowy sposób dbać o swoje zdrowie i rozwój maluszka.

I trymestr. O czym warto pamiętać?

Właśnie w ciągu pierwszych 3 miesięcy kształtują się zawiązki organów wewnętrznych i narządów zmysłów, a także kręgosłupa, kończyn, mózgu i układu nerwowego. Poza tym jest to też czas, gdy istnieje dość duże ryzyko poronienia ciąży. Dlatego oszczędzaj się i zwolnij tempo życia. Rozwojowi dziecka na wczesnym etapie ciąży szkodzą różne czynniki, takie jak: dźwiganie ciężkich przedmiotów, infekcje z wysoką gorączką, przyjmowanie lekarstw na własną rękę, używki i wdychanie toksycznych substancji. Jeśli pracujesz w szkodliwych warunkach, weź zwolnienie lekarskie lub poproś przełożonego o przydzielenie lżejszej pracy.

Jak wygląda zarodek?

Macica powiększyła się i ma już wielkość małego grejpfruta, ale zarodek ma dopiero 10-16 mm i waży 1 gram. Codziennie przybywa mu 1 mm. Embrion stopniowo staje się płodem. Na razie ma kształt kijanki, a połowę jej długości zajmuje głowa. Serduszko bije w tempie 150 uderzeń na minutę. Nerki zaczynają produkować mocz. Kształtują się zmysły wzroku, słuchu i dotyku. Zaczyna się proces formowania się płuc, który potrwa do 37 tygodnia. W tym czasie ustala się też grupa krwi.

8 tydzień ciąży. Zmiany w ciele kobiety

Powiększająca się macica uciska na pęcherz i więzadła w pachwinach. Powłoki brzuszne stają się luźniejsze, a mięśnie przygotowują się do podparcia ciążowego brzuszka. Jest on jeszcze na ogół niewidoczny, ale możesz już ręką wyczuć zgrubienie pod pępkiem. Niektóre panie obserwują czarną linię na skórze od pępka do spojenia łonowego i ciemniejsze zabarwienie brodawek piersi, które w dodatku powiększają się i są bardzo tkliwe. Jest to normalne i wynika ze zmian hormonalnych w twoim organizmie. Hormony odpowiadają też za huśtawkę nastrojów i sporo innych dolegliwości na tym etapie ciąży.

Emocje i samopoczucie przyszłej mamy

Niektóre panie popadają w zadumę i melancholię. Marzą o chwili, kiedy przytulą swoje maleństwo. Chwilę potem martwią się, że nie podołają trudom macierzyństwa albo złoszczą się z byle powodu. To normalne, a winowajcą jest burza hormonów. Inne ciężarne planują intensywne życie, w tym prowadzenie nowych projektów w pracy, delegacje, a także remonty lub kupno większego mieszkania i wyjazdy urlopowe. Pamiętaj, że nawet jeśli teraz czujesz się doskonale, to trudno jest przewidzieć przebieg całej ciąży. Są sytuacje, gdy z powodu nieprzewidzianych komplikacji ciążowych kobieta musi leżeć w domu, a nawet w szpitalu. Dlatego nie forsuj się zanadto.

Dolegliwości przyszłej mamy

Panie w 8. tygodniu ciąży skarżą się na poranne mdłości, nadwrażliwość na zapachy, częsty ból głowy i wymioty. Niech nie zdziwi cię również senność i nadmierne zmęczenie. Zdarza się też lekkie plamienie, spowodowane implantacją pęcherzyka ciążowego. Normalne jest też pobolewanie w podbrzuszu, wzdęcia i częste parcie na pęcherz. Powodem jest powiększająca się macica, uciskająca pęcherz i wiązadła stawowe. Są to fizjologiczne bolączki ciężarnych na tym etapie ciąży. Niepokój kobiety powinno wzbudzić przedłużające się bądź nagłe i obfite krwawienie. Jest to powód do szybkiej wizyty na ostrym dyżurze w szpitalu.

Nudności, osłabienie, wymioty. Kiedy poczuję się lepiej?

Pierwsze objawy ciąży potrafią kobietom mocno dokuczyć. Na szczęście rzadko zdarza się, aby ciągnęły się do końca ciąży. Zazwyczaj ustępują wraz z końcem pierwszego trymestru. Niekiedy kobieta ze zdziwieniem odkrywa, że w ciągu tygodnia ustąpiły wszystkie nudności, że wreszcie ma energię i wszystkie pokarmy zaczynają jej smakować. Najkorzystniejszy pod względem samopoczucia jest zwykle II trymestr i jest to dobry czas na kompletowanie wyprawki czy urządzanie kącika dla malucha.

8. tydzień ciąży. Kiedy do lekarza?

Drugi miesiąc ciąży to czas, gdy wiele kobiet zgłasza się na wizytę do ginekologa. Zazwyczaj panie zrobiły wcześniej test ciążowy, a od lekarza oczekują potwierdzenia ciąży i sprawdzenia, czy zarodek rozwija się prawidłowo. Niekiedy zdarza się, że panie nie planujące ciąży, które zabezpieczały się przed nieplanowanym poczęciem, zgłaszają się z problemem opóźniającej się miesiączki. Wszelkie wątpliwości rozwiewa badanie bHCG z krwi oraz ewentualnie sprawdzenie poziomu hormonów czy ginekologiczne badanie USG.

Jak wygląda I „ciążowa” wizyta lekarska?

Lekarz zapyta o termin ostatniej miesiączki, o samopoczucie pacjentki i wynik domowego testu do wykrywania ciąży. Właśnie w 8. tygodniu od ostatniego okresu lekarz może z łatwością potwierdzić lub wykluczyć rozwijającą się ciążę. Poza tym lekarz przeprowadza badanie ginekologiczne, a na życzenie pacjentki – zwłaszcza na wizycie prywatnej – także USG. Jeśli kobieta wybierze go na lekarza prowadzącego jej ciążę, wówczas ginekolog zakłada kartę ciąży, wypisuje skierowanie na badania i wyznacza termin kolejnej wizyty.

Pierwszy trymestr ciąży. Jakie badania lekarskie zrobić?

Ginekolodzy kierują kobiety w 8. tygodniu ciąży na kilka podstawowych badań:

  • morfologia;
  • ogólne badanie moczu;
  • oznaczenie grupy krwi;
  • badania w kierunku HCV, HIV, WR;
  • badania w kierunku cytomegalii i toksoplazmozy;
  • ginekologiczne USG.

Badanie ultrasonografem wprawdzie nie jest na tym etapie ciąży obowiązkowe, jednak umożliwia lekarzowi sprawdzenie obecności zarodka, miejsca jego implantacji w macicy, bicia jego serca, a także wieku ciąży. Dla kobiety zaś jest często pierwszym spotkaniem z rozwijającym się w jej łonie nowym życiem.

8 tydzień ciąży to często dość specyficzny okres oczekiwania na dziecko. Panie, które długo starały się o ciążę, cieszą się i nawiązują duchową więź z maleństwem. Z kolei kobiety, dla których ciąża jest zaskoczeniem, zmagają się z falą sprzecznych często emocji i przyzwyczajają się do myśli, że zostaną mamami. Dla wszystkich zaś kobiet macierzyństwo, nawet to kolejne, jest nowym etapem życia, pełnym różnych wyzwań i radości.


Sprawdź także:
Archiwum: luty 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: