33 tydzień ciąży – rozwój dziecka i zmiany w organizmie, który powoli przygotowuje się do porodu

33 tydzień ciąży, czyli jesteś w trakcie 8 miesiąca. Jest coraz bliżej porodu i zapewne nie możesz się już doczekać. Dziecko jest już w pełni ukształtowane, ale powinno jeszcze trochę pobyć w komfortowych warunkach twojego brzucha.
33 tydzień ciąży

Zostało około 6 tygodni do rozwiązania. Maluch powinien ustawić się główką w dół, żeby łatwiej prześlizgnąć się przez drogi rodne. Ma coraz mniej miejsca na takie przewroty. Duży brzuch z pewnością utrudnia ci funkcjonowanie, ale 33 tydzień ciąży to wciąż zbyt wcześnie na bezpieczne pojawienie się malca na świecie. Dziecko potrzebuje jeszcze kilku tygodni życia jako płód. Czego możesz spodziewać się w tym okresie ciąży? Objawy, niezbędne badania, wybór szpitala oraz imienia dla twojego dziecka.

Rozwój płodu w 33 tygodniu ciąży

Od początku ciąży minęło już wystarczająco dużo czasu, żeby poszczególne układy i narządy wewnętrzne w pełni się rozwinęły i zaczęły działać.

  • Płuca i układ oddechowy są już sprawne. Zadarty nosek maleństwa nie dosyć, że słodko wygląda, to będzie umożliwiał mu oddychanie podczas karmienia piersią.
  • Mózg dziecka i wszystkie obszary kory mózgowej działają, zmysły reagują na bodźce. Źrenice reagują na światło, kubki smakowe na smak wód płodowych, malec słyszy dźwięki i reaguje na dotyk.

Jak duży jest twój maluch? Co wchodzi w skład twojej powiększającej się wagi

Spoglądając na swoją wagę, możesz wpaść w panikę. W tym okresie możesz sporo przybrać na wadze. Pamiętaj, że sporo ważą płyny w twoim organizmie, macica, wody płodowe i powiększone piersi. Dziecko waży 2 kilogramy i mierzy 43 cm. Teraz znacznie szybciej przybiera na wadze. Za kilka tygodni osiągnie ponad 3 kg. Lekarz z pewnością monitoruje czy twoja waga jest prawidłowa. Ani nadwaga, ani niedowaga nie są wskazane.

Układ szkieletowy i kości czaszki

Układ kostny jest w pełni ukształtowany i jednocześnie bardzo elastyczny. Kręgosłup w pewnym stopniu utrzymuje główkę, żebra chronią narządy. Jednak, żeby podczas porodu naturalnego dziecko bezpiecznie przeszło przez kanał rodny kobiety, nie może być całkiem twardy. Kości czaszki składają się z płatów połączonych błoną. Podczas porodu odkształcają się (nadając główce dziecka charakterystyczny stożkowy kształt). Ciemiączko zrośnie się dopiero kilka miesięcy po porodzie.

Ruchy dziecka w 33 tygodniu – ma mało miejsca i coraz więcej siły

Mimo że twój brzuch zdaje się coraz większy maluszek wewnątrz ma coraz mniej miejsca. Macica osiągnęła już swoją maksymalną wielkość, a objętość płynu owodniowego przestała się zwiększać. Jego zadaniem jest m.in. ochrona płodu przed obrażeniami z zewnątrz (jak w bezpiecznej, mięciutkiej bańce). To sprawia, że ruchy dziecka są utrudnione. Będą widoczne na powierzchni brzucha i odczuwane czasem nawet jako bolesne. Jednocześnie ich obserwowanie z pewnością będzie powodować radość i wzruszenie. Znacznie łatwiej będzie ci teraz monitorować aktywność dziecka.

Ryzyko porodu przedwczesnego stopniowo mija

Między 22 a 37 tygodniem ciąży istnieje ryzyko przedwczesnego porodu. Dziecko urodzone w tym okresie w zależności od przyczyny i możliwości szpitalnych (dostęp do specjalistycznej aparatury) ma szansę przeżycia. Z każdym tygodniem coraz większą zwłaszcza po 33 tygodniu ciąży, kiedy maluch jest już bardzo samodzielny. Żeby jednak uniknąć niebezpiecznych komplikacji powinnaś:

  • unikać stresu,
  • zrezygnować całkowicie z używek,
  • dobrze się odżywiać i suplementować witaminy i minerały,
  • reagować i leczyć infekcje i stany zapalne,
  • badać się regularnie.

Bóle brzucha w ciąży – które z nich powinny cię niepokoić

Brzuch w czasie ciąży doświadcza wielu zmian w stosunkowo krótkim czasie. Naturalne więc, że pojawiają się różnego rodzaju bóle w jego obrębie, które niepokoją przyszłe mamy. Większość z nich to całkiem naturalne zjawiska związane z:

  • intensywnymi zmianami hormonalnymi w I trymestrze,
  • problemami z układem pokarmowym przez cały okres ciąży,
  • rozciągająca się tkanka, obciążenia stawów i ścięgien,
  • skurcze przepowiadające od 22 tygodnia ciąży.

Jeżeli jednak pojawi się silny ból połączony z ciemnymi lub krwawymi upławami, należy natychmiast zgłosić się do szpitala.

Objawy, których możesz doświadczać w III trymestrze ciąży

Wciąż zmagasz się z różnymi dolegliwościami, które utrudniają ci normalne funkcjonowanie. Tak już pozostanie do końca ciąży, ale to już naprawdę niedługo. Mogą dokuczać ci:

  • Żylaki i obrzęki.
  • Wahania nastroju – od radości z faktu zostania mamą do lęku przed porodem i trudnościami z opieką nad niemowlakiem.
  • Bóle pleców.
  • Obawy o zwiększającą się wagę.
  • Bezsenność i wynikające z niej ciągłe zmęczenie. Ułożenie się wygodnie z dużym brzuchem rzeczywiście nie jest łatwe.
  • Problemy gastryczne (zgaga, zaparcia, wzdęcia).
  • Parcie na pęcherz.

Aktywność fizyczna i dieta w ciąży pomogą ci zmniejszeniu uciążliwych objawów

Każda ciężarna kobieta już od samego początku ciąży powinna zwrócić szczególną uwagę na ruch i swoją dietę. Zaspokajanie potrzeb jedzeniowych swoich i malucha powinno opierać się na zdrowych przekąskach i zbilansowanych posiłkach dostarczających energii, których kaloryczność nie powinna specjalnie wzrosnąć. Owoce i warzywa bogate w błonnik zawierają witaminy i jednocześnie regulują układ pokarmowy, który w czasie ciąży sprawia wiele problemów.

Ruch w postaci spokojnych ćwiczeń czy spacerów wspiera układ krążenia, układ pokarmowy, układ oddechowy. Redukuje stres, obrzęki, ułatwia zasypianie.

Badania według kalendarza ciąży

Okres wzmożonej kontroli stanu twojego zdrowia jeszcze się nie zakończył. Ma on bowiem ogromny wpływ na przebieg końcówki ciąży i bezpieczny poród. Lekarz zleci:

  • morfologię z antygenem HBS,
  • badanie w kierunku HIV,
  • cytologię,
  • badanie ogólne moczu,
  • wymaz na posiew z pochwy wykrywający obecność paciorkowców.

Podczas wizyty wykona badanie ginekologiczne sprawdzające stan szyjki macicy, USG i KTG dziecka. Wykonywanie ciągłych badań może być uciążliwe, jest jednak konieczne w celu wczesnego wykrywania nieprawidłowości i szybkiego reakcji na nie.

Bezpieczeństwo dziecka w brzuchu w 33 tygodniu ciąży

W tym okresie powinnaś zwracać uwagę na aktywność ruchową swojego dziecka. Brak ruchów lub przeciwnie, nagłe szamotanie się, może świadczyć o niebezpieczeństwie. Każdorazowo podczas wizyty kontrolnej wykonuje się teraz KTG monitorujące tętno płodu i skurcze macicy. To przyjemność usłyszeć, jak bije serce malucha, ale przede wszystkim chodzi o możliwość wczesnego wykrycia bezdechu lub przedwczesnych skurczy porodowych. Bezpieczeństwu twojemu i dziecka służą także inne badania zlecane ci przez lekarza prowadzącego.

Kobiety w 33 tygodniu ciąży najczęściej nie czują się najlepiej fizycznie. Brzuch bardzo przeszkadza i ciąży, w końcu stale nosisz w nim ponad 2 kg. Trudności ze snem są męczące, ale ten tryb życia wprowadza cię powoli w wymagający okres opieki nad noworodkiem tuż po porodzie. Nie ma nic złego w tym, że czasem oprócz radości i szczęścia czujesz się jednocześnie przytłoczona rewolucją, która dzieje się w twoim ciele i życiu.


Sprawdź także:
Archiwum: luty 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: