32 tydzień ciąży – rozwój dziecka, zmiany w organizmie mamy, objawy w III trymestrze i niezbędne badania

Połowa trzeciego trymestru to czas, kiedy maluch zaczyna przygotowania do porodu i życia poza macicą. Sprawdź, jak w tym czasie czuje się przyszła mama, jakie badania powinna wykonać oraz jak przebiega rozwój płodu!
32 tydzień ciąży

W ostatnim miesiącu ciąży dziecko mocno przybiera na wadze. Miejsca w macicy jest coraz mniej, dlatego ruchy dziecka wyraźnie zwalniają. Maluch zaczyna przyjmować pozycję porodową, a cała jego energia skupia się na przygotowania do życia poza macicą. Przyszła mama powinna teraz intensywnie odpoczywać i powoli przygotowywać się do porodu.

32 tydzień ciąży – wielkość płodu i waga dziecka

32 tydzień ciąży to początek 8 miesiąca życia dziecka, a zarazem prawie połowa III trymestru ciąży. Do planowego rozwiązania pozostaje już tylko 8 tygodni.

W tym czasie dziecko waży około 1 800 gramów, a jego wielkość przypomina dorodną dynię. Ciało dziecka jest długości około 40 cm. To etap stałego wzrostu maluszka, który stopniowo nabiera tkanki tłuszczowej. Na chwilę obecną jej ilość wynosi około 10%, ale jest to cały czas zbyt mało, aby dziecko mogło bezpiecznie przeżyć poza macicą.

Rozwój dziecka w 32 tydzień ciąży

Waga dziecka

W trzydziestym drugim tygodniu ciąży dziecko intensywnie przybiera na wadze. Związane jest to głównie z nabieraniem brązowej tkanki tłuszczowej, która będzie mu niezbędna do życia na świecie oraz mięśni. Wzrost dziecka zwalnia i jest silnie zbliżony do tego zaraz po narodzinach. Ilość wód płodowych również przestaje przyrastać w istotny sposób, a miejsca w macicy jest coraz mniej. Maluszek w swoim wyglądzie i zachowaniu bardzo przypomina już noworodka, który niebawem pojawi się na świecie.

Zachowanie dziecka

Zachowanie dziecka również przypomina te, które będziemy mogli dostrzec tuż po narodzinach. Maluszek często ssie kciuk, pije wody płodowe, oddaje mocz, oddycha, robi śmieszne niemowlęce minki i porusza kończynami. Na paluszkach maluszka można dostrzec w pełni rozwinięte paznokcie, które jednak cały czas są tak miękkie, że nie są w stanie zadrapać skóry dziecka i błon płodowych w organizmie matki.

Ruchy malucha

Dobrze rozwinięte mięśnie, mózg oraz obwodowy układ nerwowy pozwalają na coraz lepszą kontrolę nad ruchami oraz ich silne koordynowanie. Mama wyczuwa to, ponieważ kopnięcia i pchnięcia nabierają płynności i gracji. Ruchy są coraz mniej intensywne, ponieważ rosnącemu maluchowi zaczyna brakować miejsca w macicy.

Rozwój mózgu

Mózg maluszka w dalszym ciągu nie jest w pełni rozwinięty. Intensywnie rozwijają się jeszcze szczególnie jego struktury związane z przetwarzaniem bodźców zmysłowych. Za to obszary odpowiedzialne za sterowanie mimiką tworzy funkcjonują już świetnie, dlatego podczas badań USG można wyraźnie dostrzec uśmiech, śmieszne minki, a nawet wystawianie języka.

Pozycja malca

W trzydziestym drugim tygodniu część dzieci przyjmuje już pozycję przygotowującą je do porodu, a więc odwracają się główką w dół. Położenie dziecka w pozycji miednicowej, a wiec głową w górę cały czas nie jest powodem do obaw. Kiedy jednak stan ten będzie się utrzymywał przez najbliższe tygodnie, prawdopodobną staje się konieczność wykonania cesarskiego cięcia.

Płuca

Płuca maluszka cały czas się rozwijają coraz to rozszerzając się i rozprężając. Przygotowuje to dziecko do złapania pierwszego oddechu po porodzie.

Skóra

Skóra dziecka nie jest już przezroczysta, a nabiera ładnego, różowego odcienia. Wszystko to za sprawą gromadzonej podskórnej tkanki tłuszczowej.

32 tydzień ciąży – zmiany w organizmie przyszłej mamy

Macica

W połowie trzeciego trymestru ciąży macica jest mocno powiększona, a jej dno umiejscowione jest w połowie odległości pomiędzy pępkiem a wyrostkiem mieczykowatym. Jej ucisk na sąsiadujące narządy staje się mocno dokuczliwy. Wielkość macicy wpływa na wielkość brzucha, który jest już pokaźny i może sprawiać problemy w codziennym funkcjonowaniu.

Skurcze Braxtona-Hicksa

W trzydziestym drugim tygodniu ciąży skurcze w typie Braxtona-Hicksa są stale odczuwalne, a co więcej – mogą przybrać na intensywności i regularności. Teraz z trudem można je odróżnić od skurczów porodowych.

Kołatanie serca

Kołatanie serca u kobiet ciężarnych w ostatnich tygodniach ciąży jest naturalnym objawem, ale jedynie wówczas, gdy pojawia się rzadko. Wtedy stanowi przyczynę gwałtownego powiększania się objętości krwi w krwioobiegu. Nie należy jednak lekceważyć kołatania serca połączonego z bólami w klatce piersiowej czy dusznościami. W takiej sytuacji koniecznie natychmiast skonsultuj się z lekarzem.

8 miesiąc ciąży – dolegliwości u przyszłej mamy

Powiększająca się macica

Rozrastająca się macica zajmuje już niemal całą jamę brzuszną. Uciska na sąsiadujące z nią narządy, a w szczególności na pęcherz moczowy. Powoduje to konieczność bardzo częstego oddawania moczu, właściwie zaraz po wypiciu jakichkolwiek płynów. Dodatkowo znane z wcześniejszych etapów ciąży: zgaga, trudności z oddychaniem, bóle pleców i trudności z utrzymaniem równowagi nabierają na sile. Ten tydzień ciąży to czas, kiedy duży brzuch skutecznie utrudni ci sen.

Bóle w plecach

Duży brzuch przeszkadza w utrzymaniu prawidłowej pozycji ciała, dlatego kobiety w ostatnich tygodniach ciąży mają tendencję do garbienia się lub odchylania kręgosłupa do tyłu. Niestety wymienione pozycje jedynie sprzyjają dolegliwościom bólowym w plecach, a jednocześnie mogą powodować powstawanie obrzęków na nogach. Pomocna może okazać się wizyta u fizjoterapeuty lub spędzenie większej ilości czasu w pozycji leżącej.

Cholestaza ciężarnych

Cholestaza nie występuje u wszystkich ciężarnych kobiet. To uwarunkowana genetycznie przypadłość objawiająca się nadwrażliwością na wysokie stężenie hormonów płciowych. Objawia się ona swędzeniem skóry, szczególnie kończyn, a objawy te są nadzwyczaj dokuczliwe wieczorem i w nocy. Cholestaza może doprowadzić do przedwczesnego porodu, dlatego z uwagi na zdrowie mamy i przyszłego jej potomstwa, niezbędna będzie konsultacja z lekarzem.

Przewlekłe zmęczenie

Trzydziesty drugi tydzień ciąży oznacza często dla przyszłej mamy czas odczuwania przewlekłego zmęczenia i ociężałości. Coraz bardziej skoordynowane kopniaki, duży brzuch związany z faktem, iż dziecko przybiera na wadze i gromadzi tkankę tłuszczową, trudności ze złapaniem oddechu i fakt, że skóra staje się coraz bardziej napięta i bolesna sprawiają, że kobieta jest już po prostu zmęczona swoim stanem. To dobry moment, aby skontaktować się z lekarzem i poprosić o zwolnienie chorobowe, aby skupić się na odpoczynku i kompletowaniu wyprawki dla maluszka.

Trzydziesty drugi tydzień ciąży – niezbędne badania

Czas pomiędzy dwudziestym siódmym a trzydziestym drugim tygodniem ciąży to okres, kiedy ciężarna kobieta powinna wykonać szereg badań diagnostycznych:

  • badanie anty RH;
  • pomiar ciśnienia i masy ciała;
  • badanie pH wydzieliny z pochwy;
  • KTG;
  • badanie wysokości dna macicy;
  • USG;
  • morfologię krwi;
  • badanie moczu.

Trzydziesty drugi tydzień to okres, kiedy wzrasta ryzyko przedwczesnego porodu, dlatego częste skurcze macicy, pomiędzy którymi występują coraz to krótsze przerwy powinny być niezwłocznie konsultowane z lekarzem.


Sprawdź także:
Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: