30. tydzień ciąży – rozwój dziecka, zmiany w organizmie przyszłej mamy, objawy w 7. miesiącu

W 30. tygodniu ciąży do planowanego porodu pozostało już jedynie 10 tygodni. To dobry czas, aby otoczyć siebie oraz dziecko szczególną opieką oraz rozpocząć przygotowania do chwili powitania malca na świecie. Sprawdź, co cię czeka w najbliższych dniach!
30 tydzień ciąży

30. tydzień ciąży to moment, kiedy zarówno przyszła mama, jak i jej maluszek powoli rozpoczynają przygotowania do porodu. Warto zatem nieco zwolnić tempo życia i dać sobie odrobinę czasu na relaks i odpoczynek. To również najwyższy czas na zapisanie się do szkoły rodzenia oraz zgromadzenie niezbędnej wyprawki dla maluszka i rzeczy do szpitala.

30. tydzień ciąży – wielkość płodu i waga dziecka

Trzydziesty tydzień ciąży to środek siódmego miesiąca, a więc trzeci trymestr ciąży. Do planowanego porodu pozostało jeszcze dziesięć tygodni. Na ten moment proporcje ciała dziecka zupełnie odpowiadają już tym, jakie maluch będzie miał po porodzie.

W 30. tygodniu ciąży dziecko waży średnio około 1,5 kg i mierzy blisko 40 cm. Należy jednak pamiętać, że podawane wielkości są wartościami średnimi i zupełnie normalne będzie, kiedy twój malec będzie rozwijał się nieco szybciej lub wolniej. Wielkość dziecka zależy bowiem w dużej mierze od uwarunkowań genetycznych.

Rozwój dziecka w 30. tygodniu ciąży

Rytm dnia

Trzydziesty tydzień ciąży to czas, kiedy maluszek ma już dokładnie wypracowany własny rytm dnia. Niestety jest on najczęściej zupełnie przeciwny do tego, jaki prowadzi jego mama. Kiedy więc ona próbuje zasnąć, malec się budzi. Kiedy ona pracuje, on śpi. Kiedy ta odpoczywa po posiłku, ten zaczyna swoje figle. Jest to nieco uciążliwe, ale również urocze. Dzięki ruchom dziecka przyszła mama przygotowuje się do pełnienia swojej funkcji w przyszłości, budzi się też w niej instynkt macierzyński. Warto w tym czasie prowadzić zapiski utrwalające przebieg rytmu dnia malca, ponieważ najprawdopodobniej będzie on zbliżony do tego, jaki będzie miał miejsce po narodzinach.

Ruchy dziecka

Ruchy dziecka w trzydziestym tygodniu są wyraźnie rzadsze i mniej intensywne niż w poprzednich tygodniach. Wszystko to dlatego, że malec ma już coraz mniej miejsca w macicy. W tym czasie dzieci najczęściej nie są jeszcze ułożone główką w dół. Obrót ten nastąpi dopiero za kilka tygodni.

Wygląd malca

Z ciałka twojego dziecka około 30. tygodnia ciąży zaczyna znikać meszek płodowy. Pod skórą gromadzi się tkanka tłuszczowa, dlatego jej koloryt jest jaśniejszy, a sama skóra gładsza. Dziecko stale przybiera na wadze. Potrafi już otwierać oczy, co można wyraźnie zaobserwować podczas przeprowadzania badania USG. Dodatkowo malec dobrze opanował umiejętność ssania, co chętnie wykorzystuje podczas ssania swojego kciuka. Jest to możliwe dzięki pełnemu wykształceniu dłoni i stóp. Na tych pojawiły się już paznokcie.

Mózg dziecka

Mózg dziecka stale rozwija się i powiększa. Postępuje proces mielinizacji, co przyspiesza prędkość przebiegu impulsów elektrycznych. Dojrzałość kory mózgowej pozwala na swobodne zapamiętywanie, przeprowadzanie procesów myślowych oraz odczuwanie uczuć. To również faza intensywnego rozwoju obszarów mózgu odpowiedzialnych za narządy zmysłów.

Płuca

Rozwój płodu w zakresie przygotowywania płuc do oddychania trwa teraz w najlepsze. Chociaż zostały one wykształcone już kilka miesięcy temu, a od szóstego miesiąca przygotowują się do pracy poza brzuszkiem mamy, to cały czas nie są one wystarczająco sprawne, aby zapewnić właściwą wymianę gazową w razie przedwczesnego porodu. Sytuacja ulegnie zmianie dopiero za pięć tygodni.

Płeć

W 30 tygodniu ciąży maluszek ma już właściwie wykształcone narządy płciowe. Odpowiednie ułożenie dziecka podczas wykonywania badania USG pozwoli na bezproblemowe określenie jego płci, jeśli nie było okazji, aby zrobić to wcześniej.

7. miesiąc ciąży – zmiany w organizmie przyszłej mamy

Stawianie się macicy

Po dwudziestym tygodniu ciąży u przyszłych mam mogą pojawić się problemy z twardniejącym brzuchem. Nazywa się je stawianiem się macicy. Są one oznaką przygotowywania się ciała do porodu. Skurcze powinny być krótkie i rzadkie. Powinny również występować samodzielnie, bez towarzyszących im krwawień i silnych bólów w podbrzuszu. Rozwiązaniem problemu może być suplementacja magnezu, krótki spacer lub ciepły prysznic.

Instynkt wicia gniazda

Syndrom wicia gniazda jest normalnym zjawiskiem wśród kobiet spodziewających się potomstwa. W końcowych okresach ciąży mogą one czuć niepohamowaną chęć skompletowania wyprawki czy urządzenia dziecięcego pokoiku. Warto to robić, chociażby dlatego, aby choć na chwilę odciążyć umysł od uczucia niepewności i obawy przed porodem.

Rosnący apetyt

Czas około 30. tygodnia ciąży oznacza często u przyszłych mam wzmożony apetyt. Warto jednak nauczyć się go kontrolować, aby zbyt dużo nie przybrać na wadze. Dobrze komponować pełnowartościowe menu, gdzie posiłki będą bogate w witaminy, minerały i inne niezbędne składniki odżywcze. Dobrze pić duże ilości płynów i zrezygnować ze słodyczy i słodzonych napojów.

Pierwszy pokarm

Na dziesięć tygodni przed porodem w piersiach przyszłej mamy może pojawić się pierwszy pokarm. Nazywa się go siarą. Przyjmuje on postać kremowej, bardzo odżywczej wydzieliny, w której składzie znajduje się dużo oligosacharydów mleka kobiecego (HMO), białek, przeciwciał oraz witamin. Siara będzie pierwszym pokarmem maluszka, który pobierze on zaraz po narodzinach. To bardzo ważny składnik dla jego odporności.

3. trymestr – dolegliwości ciążowe u przyszłej mamy

Zmęczenie

Siódmy miesiąc ciąży może przynieść ciężarnej uczucie permanentnego zmęczenia. Nic w tym dziwnego, ponieważ od kilku miesięcy nosi ona w swoim ciele rozwijające się dziecko, którego dźwiganie obciąża kręgosłup oraz znacznie utrudnia wykonywanie codziennych obowiązków. Dodatkowym problemem są nawracające problemy z oddychaniem oraz z zasypianiem.

W 30. tygodniu ciąży zmęczenie jest czymś zupełnie normalnym, dlatego zamiast z nim walczyć warto zapewnić sobie więcej czasu w ciągu dnia na relaks i odpoczynek. Ciąża, a szczególnie jej późne stadia stanowią znaczne obciążenie dla organizmu.

Konieczność częstego oddawania moczu

Konieczność częstego oddawania moczu towarzyszy przyszłym mamom właściwie od samych początków ciąży. Początkowo spowodowana jest pracą hormonów, a później rozrastającą się macicą, która uciska na pęcherz moczowy.

Problemy z układem pokarmowym

Zgaga, wzdęcia i zaparcia to codzienni towarzysze wielu kobiet znajdujących się w siódmym miesiącu ciąży. Wysoko uniesiony brzuch oraz rozciągająca się wewnątrz niego macica uciskają i ograniczają miejsce pozostałym organom.

Wahania nastrojów

Zmiany nastrojów są powodowane przede wszystkim wahaniami hormonów, ale również silnym obciążeniem fizycznym i zaburzeniami metabolicznymi, które są sprawcami ogólnego zmęczenia. Teraz stany euforii będą się przeplatać z chwilami irytacji, złości i obaw. Najlepszym wsparciem będą wyrozumiali i wspierający domownicy, ale ulgę może też przynieść aktywność fizyczna i relaks.

Kalendarz ciąży – poznaj niezbędne badania w 30. tygodniu

Oceny prawidłowego rozwoju twojego dziecka oraz stanu zdrowia twojego organizmu można dokonać za pośrednictwem cyklicznie wykonywanych badań profilaktycznych. Zasadniczo przed każdą wizytą u lekarza prowadzącego powinno się wykonać szereg badań. Wśród tych, o które szczególnie warto zadbać w 30. tygodniu ciąży znajdują się:

  • morfologia krwi;
  • ogólne badanie moczu;
  • badanie na obecność antygenu HBs;
  • badanie na obecność przeciwciał anty-RH;
  • badanie na taksoplazmozę.

Sprawdź także:
Archiwum: luty 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: