27 tydzień ciąży. Co się dzieje z twoim ciałem? Dowiedz się, jak przebiega początek trzeciego trymestru ciąży

Przed tobą już tylko 3 miesiące do porodu. Jak wygląda aktywność dziecka w 27 tygodniu ciąży? Jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety? Przeczytaj.
27 tydzień ciąży

27 tydzień ciąży to w kalendarzu ciąży początek siódmego miesiąca i trzeciego trymestru. To czas, kiedy wiele kobiet skarży się na dolegliwości typowe dla ostatnich miesięcy oczekiwania na dziecko. Przyszłe mamy zastanawiają się, czy ich dziecko porusza się odpowiednio często? Jak policzyć jego ruchy? Kiedy trzeba szybko zgłosić się do lekarza? Dowiedz się, czego możesz się spodziewać na tym etapie ciąży.

Rozwój dziecka w 27 tygodniu ciąży

Maluszek ma już 34 cm długości i waży zwykle 1 kg. Niemal wszystkie organy wewnętrzne już działają. Więcej czasu na rozwój potrzebują jednak płuca, mózg i układ nerwowy. Odtąd dziecko będzie przede wszystkim rosło w tobie i nabierało tkanki tłuszczowej. Poza tym maluch słyszy wyraźnie odgłosy z zewnątrz. Ma też czas zwiększonej aktywności i porę snu. Na silne bodźce i twoje zdenerwowanie reaguje silnymi kopniakami. Lubi, gdy mu śpiewasz, gdy odpoczywasz i się śmiejesz.

Kiedy maluszek będzie gotowy do przyjścia na świat?

W pełni gotowy do porodu będzie dopiero w 9 miesiącu ciąży. Choć już teraz, w razie przedwczesnego porodu, miałby spore szanse na przeżycie. Musiałby oczywiście, jako wcześniak, dorosnąć w inkubatorze do normalnej wagi noworodka. Około 32-34 tygodnia ciąży większość dzieci odwraca się w macicy główką w dół. W ten sposób przygotowują się do porodu siłami natury. Ułożenie płodu sprawdza się, robiąc badanie USG.

27 tydzień. Zmiany w organizmie kobiety

Brzuch ma wielkość sporej dyni. Dziecko jest jeszcze niewielkie, ale dużo miejsca w macicy zajmuje łożysko i płyn owodniowy. Ciążowy brzuszek uciska więc przeponę, żyły, oraz pęcherz i odbytnicę. Powiększone piersi zaczynają już wytwarzać mleko. Nie zdziw się więc, gdy zobaczysz plamki na biustonoszu. Niektórym paniom puchną nogi, zwłaszcza w letnie, upalne dni. Niekiedy pojawiają się przebarwienia na skórze. Większość ciężarnych cieszy się za to gęstymi, lśniącymi włosami i promienną cerą. To zasługa wysokiego poziomu estrogenu i progesteronu.

Dolegliwości ciążowe w siódmym miesiącu

Zmiany ciele ciężarnej wywołują sporo uciążliwych, ale tymczasowych schorzeń. Przyszłe mamy borykają się z hemoroidami, bólem kręgosłupa i pachwin. W nocy dokuczają nagłe skurcze łydek i problemy z odnalezieniem wygodnej pozycji do snu. Niekiedy problemem może być nietrzymanie moczu, zwłaszcza podczas śmiechu czy kichania. Częstą bolączką jest zgaga, uczucie gorąca i zadyszka przy zwiększonym wysiłku. Na tym etapie ciąży mogą już pojawić się delikatne skurcze zapowiadające, które objawiają się twardnieniem brzucha i ukłuciem w podbrzuszu. To także normalny objaw ciąży w III trymestrze.

Jak złagodzić bóle ciążowe?

Poproś lekarza o receptę na czopki i maść na hemoroidy, a także na zgagę. Pamiętaj, że nie możesz na własną rękę przyjmować lekarstw. Nagłe skurcze mięśni najlepiej rozmasować. Pilnuj odpowiedniej diety, bogatej w błonnik, magnez, wapń i witaminy z grupy B. W razie potrzeby suplementuj posiłki zestawem minerałów z apteki. Nie przejadaj się, zwłaszcza przed snem, bo to wymaga palenie w przełyku. Dużo pij, zwłaszcza wody i wyciskanych soków. Na nietrzymanie moczu pomaga ćwiczenie mięśni Kegla. Polega ono na zaciskaniu mięśni dna miednicy, tak jakby się chciało powstrzymać strumień moczu. Aby uniknąć wpadki, noś w bieliźnie wkładki higieniczne.

Waga ciężarnej. Ile przytyłaś do tej pory?

Od początku ciąży prawdopodobnie przytyłaś 9-10 kilogramów. Jeśli więcej, to zastanów się co jesz i ile posiłków spożywasz. Skonsultuj się z dietetykiem w tej sprawie. Jeśli przed ciążą byłaś bardzo szczupła to raczej nie masz czym się martwić. Problem mają panie, które już wcześniej miały nadwagę. Postaraj się nie przytyć w czasie całej ciąży więcej, niż kilkanaście kilogramów, bo to obciąża stawy i kręgosłup. Kobietom tęższym powrót do formy po porodzie zajmuje zwykle więcej czasu, niż szczuplejszym i wysportowanym. Wyjątkiem od tej reguły jest ciąża mnoga. Pamiętaj też, że diety odchudzające są w czasie ciąży zabronione. Wystarczy rozsądne komponowanie posiłków.

Ważny temat. Seks podczas ciąży

Wiele par zastanawia się, czy seks nie zaszkodzi maluchowi w brzuchu? Jeśli ciąża przebiega bez powikłań, to nie ma przeciwskazań do współżycia. W razie wątpliwości, zapytajcie swojego lekarza. Warto z pewnością dbać o więź i kontakt fizyczny w czasie ciąży, zwłaszcza że maluszek wyczuwa pozytywne emocje rodziców. Orgazm może wywołać ci najwyżej falowanie macicy, które jest dla dziecka przyjemne. Trzeba jednak wybrać taką pozycję, aby nie uciskać brzucha ani szyjki macicy. Jednak w przypadku zagrożenia przedwczesnym porodem współżycie jest zakazane. Wówczas nawet pieszczoty i głaskanie brzuszka mogą wywołać akcję porodową.

Ruchy płodu. Za często? Za rzadko? Jak je policzyć?

Wiele ciężarnych zastanawia się, czy ich maleństwo odpowiednio często porusza się w macicy. Zależy to od emocji mamy i kształtującej się już osobowości dziecka. Poza tym dziecko ma już swoje pory czuwania i snu. Jeśli martwi cię to, że było zawsze aktywne o tej porze i w ciągu dnia przestało się ruszać, to nie panikuj. Połóż się swobodnie i spróbuj policzyć ruchy dziecka w ciągu godziny. Możesz je nawet zapisać, aby się nie pomylić. Takich ruchów powinno być więcej niż 5. Jeśli nadal ich nie czujesz, to zjedz coś, przejdź się kawałek i ponownie na leżąco policz ruchy malucha. Gdy nie ma poprawy, to zgłoś się do lekarza lub na ginekologiczną izbę przyjęć.

Powikłania ciąży. Kiedy poród trzeba przyspieszyć?

Najczęstsze powikłania na tym etapie ciąży, to:

  • osłabnięcie tętna płodu;
  • nagłe skrócanie się szyjki macicy;
  • zatrucie ciążowe;
  • odklejanie się łożyska;
  • urazy mechaniczne, np. podczas upadku czy wypadku komunikacyjnego.

Niekiedy powikłaniom tym można zapobiec dzięki regularnym wizytom i badaniom, a w razie potrzeby hospitalizacji ciężarnej.

Czym martwi się przyszła mama?

Kobiety często obawiają się ostatnich, często trudnych tygodni ciąży. Martwią się, że poród będzie ciężki i długi albo że nie poradzą sobie z opieką nad noworodkiem. Jeśli ty też należysz do tej grupy ciężarnych, to wiedz, że większość tych obaw zniwelują zajęcia w szkole rodzenia. Nauczysz się tam technik oddychania podczas porodu. Poznasz bliżej przebieg porodu i połogu. Dowiesz się, jak zajmować się maleńkim dzieckiem. Dobrym rozwiązaniem jest też wybór indywidualnej położnej, która zajmie się tobą podczas porodu. W wielu szpitalach nadal możliwe są porody rodzinne, gdy wsparcia kobiecie rodzącej udziela jej partner, albo siostra czy przyjaciółka.

O ile drugi trymestr ciąży jest dla wielu kobiet wytchnieniem po pierwszych, przykrych objawach ciąży, o tyle ostatnie miesiące są o wiele trudniejsze. Cały ten trud wynagradza jednak maleństwo, które już niedługo będziesz mogła przytulić do swojej piersi.


Sprawdź także:
Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: