26 tydzień ciąży – rozwój twojego dziecka skupia się na wzroście. Zmiany w trzecim trymestrze

26 tydzień ciąży to koniec drugiego trymestru. Maluch z zapałem ssie kciuk oraz zamyka i otwiera oczy, reagując na światło z zewnątrz. Czego może spodziewać się przyszła mama w nadchodzącym okresie ciąży?
26 tydzień ciąży

Twoje myśli skierowane są zapewne w stronę powiększającego się wciąż brzucha i zbliżającego się porodu, zwłaszcza kiedy odczuwasz niewielkie skurcze przepowiadające lub zwyczajnie jesteś zmęczona dźwiganiem coraz cięższego malucha. Ten czas ciąży wykorzystaj na odpoczynek i zdobywanie wiedzy o tym, co dzieje się teraz w twoim organizmie i na co powinnaś się przygotować w najbliższych kilkunastu tygodniach ciąży i połogu. 26 tydzień ciąży to wstęp do ostatniego etapu, jakim jest III trymestr.

Rozwój dziecka według kalendarza ciąży

Waga dziecko rośnie o 90 gramów na tydzień. Obecnie ma około 33 cm długości i waży 900 g. Wciąż ćwiczy odruch ssania, przygotowując się do jedzenia z piersi. Połyka wody płodowe, rozwijając układ pokarmowy, wydalniczy i oddechowy. Płuca dziecka wypełnione są płynem. Maluch ma coraz lepiej wykształcone zmysły. Reaguje na dźwięki w tym głosy najbliższych, dotyk, smak wód płodowych, światło. Na zdjęciu USG 3d zobaczysz w pełni ukształtowanego małego człowieka, który bawi się pępowiną lub swoimi palcami. Skóra dziecka nabiera koloru i warstwy tłuszczu niezbędnej do przeżycia poza łonem matki.

Ciążowy brzuch w 26 tygodniu ciąży i ułożenie dziecka

W najbliższych tygodniach możesz mieć wrażenie, że twój brzuch staje się wręcz ogromny. Będzie znacznie utrudniać ci wszelkie aktywności i może powodować dyskomfort w wielu obszarach (sen, oddychanie, bóle pleców, obrzęki).

Mimo że twój brzuch jest coraz większy, maluch ma w nim coraz mniej miejsca. To okres, kiedy obroty są coraz bardziej utrudnione i ruchy dziecka polegają na machaniu rączkami i nóżkami. Ważne, żeby ustawił się główką w dół (ułatwia przebieg porodu i zmniejsza ryzyko powikłań), ponieważ w ostatniej fazie przed porodem będzie miał stanowczo zbyt ciasno na takie ewolucje.

Badania USG i KTG dają pełny obraz rozwoju dziecka

Dla bezpieczeństwa dziecka i twojego powinnaś wykonać w tym okresie zalecone przez lekarza badania podstawowe, czyli mocz i morfologię. To zobrazuje twój stan zdrowia (pozwoli na wczesne wykrycie anemii, cukrzycy, stanu zapalnego). Dla dziecka ważne jest:

  • badanie USG,
  • badanie pH pochwy w celu wykrycia zakażenia grzybicznego i wyleczenia go przed porodem,
  • KTG – badanie, które monitoruje tętno płodu i częstotliwość skurczy (nieprawidłowości mogą świadczyć o groźnym dla życia dziecka niedotlenieniu lub informować o rozpoczynającym się przedwczesnym porodzie).

Jakie jeszcze objawy oprócz skurczy możesz odczuwać w nadchodzącym trymestrze

Skurcze Braxtona-Hicksa są naturalnym zjawiskiem przygotowującym macicę do właściwych skurczy porodowych i najprawdopodobniej pojawiły się już u ciebie w II trymestrze ciąży. Mogą cię niepokoić, ale to tylko ćwiczenia. Zapewne bardziej uciążliwe są objawy takie jak:

  • ciągłe parcie na pęcherz,
  • obrzęki rąk, nóg,
  • trudności z oddychaniem
  • zmęczenie i bezsenność
  • bóle pleców,
  • wzrost wagi i powiększający się brzuch utrudniające codzienne funkcjonowanie,
  • zgaga i zatwardzenia,
  • przebarwienia i swędząca skóra,

Wszystkie trudy rekompensuje ci myśl o małym człowieku rosnącym pod twoim sercem.

Jak sobie radzić z bolesnymi skurczami łydek

Wiele kobiet zmaga się z bolesnymi skurczami mięśni łydek w okresie ciąży. Ten nieprzyjemny, nagły ból to może powstawać w wyniku:

  • ucisku macicy na nerwy i żyły, co blokuje przepływ krwi,
  • ogólny wzrost wagi,
  • niedobory elektrolitów.

Zwróć uwagę lekarza na swój problem podczas najbliższej wizyty. Zleci suplementację magnezem, wapniem i wit. B. Wykluczy także ryzyko zakrzepicy. Profilaktycznie pomóc może unoszenie nóg podczas siedzenia, noszenie butów na płaskim obcasie. Doraźnie pomagają ciepłe okłady i masowanie bolącego miejsca co niestety przez coraz większy brzuch wymaga pomocy drugiej osoby.

Kolejne zmiany w organizmie? Pierwsze mleko w piersiach

Działanie progesteronu i innych hormonów powoli przygotowuje cię także do pełnienia funkcji żywicielki swojego maluszka, czyli do karmienia piersią. Rozpoczyna się wytwarzanie siary – pierwszego mleka. Jest gęste i bardzo odżywcze. Zawiera białko, tłuszcze, witaminy, substancje dające dziecku odporność i siłę do wzrostu. Ma za zadanie napoić je i nakarmić. Będzie dostępne przez około 5 dni po porodzie, potem skład mleka zmieni się w zależności od potrzeb dziecka (jego skład i konsystencja zmieniają się nawet podczas jednego karmienia). Siara może małymi kroplami wypływać jeszcze przed porodem, zwłaszcza jeśli to nie jest twoja pierwsza ciąża.

Więcej o porodzie dowiesz się w szkole rodzenia

Dwudziesty szósty tydzień ciąży to czas, żeby rozpocząć przygotowania do porodu i połogu. Dowiedz się jak najwięcej na ten temat. Wiedza pomoże ci ze spokojem i pewnością podejść do tematu. Warto skorzystać z fachowej wiedzy położnych, którą przekazują w szkole rodzenia. Dowiesz się tam, jak rozwija się dzidziuś, nauczysz się prawidłowo oddychać podczas skurczy porodowych i dowiesz się, jak przebiega sam poród. Podczas zajęć otrzymasz wiedzę jak pielęgnować noworodka i czego się spodziewać w połogu. Na zajęcia możesz chodzić z osobą, która będzie ci towarzyszyć podczas porodu.

Zaplanuj swój poród, zajmij swoje myśli przygotowaniami.

Oczywiście nie da się zaplanować wszystkiego, a nawet tak standardowy proces jak poród może stać się nieprzewidywalny. Jednak posiadając wiedzę zdobytą w szkole rodzenia, możesz zaplanować pewne rzeczy:

  • Wybrać szpital, miejsce porodu.
  • Spakować potrzebne rzeczy do szpitala i spokojnie skompletować wyprawkę.
  • Zdecydować czy poród ma być rodzinny (w towarzystwie bliskiej ci osoby, nie musi to być ojciec dziecka).
  • Zastanowić się nad imieniem dla potomka.
  • Zaplanować opiekę nad starszym rodzeństwem.

Takie rzeczy uświadomią ci, że nad wieloma rzeczami panujesz, a w konsekwencji znacznie spokojniejsza udasz się do szpitala.

26 tydzień ciąży kończy II trymestr ciąży. Tym samym wkraczasz wraz z maleństwem w ostatni etap. Może ci się wydawać najdłuższy z powodu lekkiego unieruchomienia przez rosnący brzuszek. Przetrwałaś już 6 miesięcy, podczas których zmagałaś się z różnymi nieprzyjemnymi objawami ciąży, trzy kolejne to już naprawdę niewiele. Nagrodą jest dziecko, które niby znasz, ale tak naprawdę kryje przed tobą jeszcze wiele niespodzianek.


Sprawdź także:
Archiwum: luty 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: