26 tydzień ciąży – rozwój twojego dziecka skupia się na wzroście. Jakie zmiany w organizmie płodu zapowiada trzeci trymestr

26 tydzień ciąży to koniec drugiego trymestru. Maluch z zapałem ssie kciuk oraz zamyka i otwiera oczy, reagując na światło z zewnątrz. Czego może spodziewać się przyszła mama w nadchodzącym okresie ciąży?
Zofia Krysiewicz
26 tydzień ciąży

Twoje myśli skierowane są zapewne w stronę powiększającego się wciąż brzucha i zbliżającego się porodu, zwłaszcza kiedy odczuwasz niewielkie skurcze przepowiadające lub zwyczajnie jesteś zmęczona dźwiganiem coraz cięższego malucha. Ten czas ciąży wykorzystaj na odpoczynek i zdobywanie wiedzy o tym, co dzieje się teraz w twoim organizmie i na co powinnaś się przygotować w najbliższych kilkunastu tygodniach ciąży i połogu. 26 tydzień ciąży to wstęp do ostatniego etapu, jakim jest III trymestr.

Rozwój dziecka według kalendarza ciąży

Waga dziecko rośnie o 90 gramów na tydzień. Obecnie ma około 33 cm długości i waży 900 g. Wciąż ćwiczy odruch ssania, przygotowując się do jedzenia z piersi. Połyka wody płodowe, rozwijając układ pokarmowy, wydalniczy i oddechowy. Płuca dziecka wypełnione są płynem. Maluch ma coraz lepiej wykształcone zmysły. Reaguje na dźwięki w tym głosy najbliższych, dotyk, smak wód płodowych, światło. Na zdjęciu USG 3d zobaczysz w pełni ukształtowanego małego człowieka, który bawi się pępowiną lub swoimi palcami. Skóra dziecka nabiera koloru i warstwy tłuszczu niezbędnej do przeżycia poza łonem matki.

Ciążowy brzuch w 26 tygodniu ciąży i ułożenie dziecka

W najbliższych tygodniach możesz mieć wrażenie, że twój brzuch staje się wręcz ogromny. Będzie znacznie utrudniać ci wszelkie aktywności i może powodować dyskomfort w wielu obszarach (sen, oddychanie, bóle pleców, obrzęki).

Zobacz  Ile tygodni trwa ciąża? Dowiedz się, w jaki sposób ginekolodzy ustalają termin porodu

Mimo że twój brzuch jest coraz większy, maluch ma w nim coraz mniej miejsca. To okres, kiedy obroty są coraz bardziej utrudnione i ruchy dziecka polegają na machaniu rączkami i nóżkami. Ważne, żeby ustawił się główką w dół (ułatwia przebieg porodu i zmniejsza ryzyko powikłań), ponieważ w ostatniej fazie przed porodem będzie miał stanowczo zbyt ciasno na takie ewolucje.

Badania USG i KTG dają pełny obraz rozwoju dziecka

Dla bezpieczeństwa dziecka i twojego powinnaś wykonać w tym okresie zalecone przez lekarza badania podstawowe, czyli mocz i morfologię. To zobrazuje twój stan zdrowia (pozwoli na wczesne wykrycie anemii, cukrzycy, stanu zapalnego). Dla dziecka ważne jest:

 • badanie USG,
 • badanie pH pochwy w celu wykrycia zakażenia grzybicznego i wyleczenia go przed porodem,
 • KTG – badanie, które monitoruje tętno płodu i częstotliwość skurczy (nieprawidłowości mogą świadczyć o groźnym dla życia dziecka niedotlenieniu lub informować o rozpoczynającym się przedwczesnym porodzie).

Jakie jeszcze objawy oprócz skurczy możesz odczuwać w nadchodzącym trymestrze

Skurcze Braxtona-Hicksa są naturalnym zjawiskiem przygotowującym macicę do właściwych skurczy porodowych i najprawdopodobniej pojawiły się już u ciebie w II trymestrze ciąży. Mogą cię niepokoić, ale to tylko ćwiczenia. Zapewne bardziej uciążliwe są objawy takie jak:

 • ciągłe parcie na pęcherz,
 • obrzęki rąk, nóg,
 • trudności z oddychaniem
 • zmęczenie i bezsenność
 • bóle pleców,
 • wzrost wagi i powiększający się brzuch utrudniające codzienne funkcjonowanie,
 • zgaga i zatwardzenia,
 • przebarwienia i swędząca skóra,

Wszystkie trudy rekompensuje ci myśl o małym człowieku rosnącym pod twoim sercem.

Jak sobie radzić z bolesnymi skurczami łydek

Wiele kobiet zmaga się z bolesnymi skurczami mięśni łydek w okresie ciąży. Ten nieprzyjemny, nagły ból to może powstawać w wyniku:

 • ucisku macicy na nerwy i żyły, co blokuje przepływ krwi,
 • ogólny wzrost wagi,
 • niedobory elektrolitów.

Zwróć uwagę lekarza na swój problem podczas najbliższej wizyty. Zleci suplementację magnezem, wapniem i wit. B. Wykluczy także ryzyko zakrzepicy. Profilaktycznie pomóc może unoszenie nóg podczas siedzenia, noszenie butów na płaskim obcasie. Doraźnie pomagają ciepłe okłady i masowanie bolącego miejsca co niestety przez coraz większy brzuch wymaga pomocy drugiej osoby.

Zobacz  Kalendarz ciąży: 34. tydzień ciąży – rozwój dziecka, zmiany w organizmie przyszłej mamy, objawy i badania w III trymestrze

Kolejne zmiany w organizmie? Pierwsze mleko w piersiach

Działanie progesteronu i innych hormonów powoli przygotowuje cię także do pełnienia funkcji żywicielki swojego maluszka, czyli do karmienia piersią. Rozpoczyna się wytwarzanie siary – pierwszego mleka. Jest gęste i bardzo odżywcze. Zawiera białko, tłuszcze, witaminy, substancje dające dziecku odporność i siłę do wzrostu. Ma za zadanie napoić je i nakarmić. Będzie dostępne przez około 5 dni po porodzie, potem skład mleka zmieni się w zależności od potrzeb dziecka (jego skład i konsystencja zmieniają się nawet podczas jednego karmienia). Siara może małymi kroplami wypływać jeszcze przed porodem, zwłaszcza jeśli to nie jest twoja pierwsza ciąża.

Więcej o porodzie dowiesz się w szkole rodzenia

Dwudziesty szósty tydzień ciąży to czas, żeby rozpocząć przygotowania do porodu i połogu. Dowiedz się jak najwięcej na ten temat. Wiedza pomoże ci ze spokojem i pewnością podejść do tematu. Warto skorzystać z fachowej wiedzy położnych, którą przekazują w szkole rodzenia. Dowiesz się tam, jak rozwija się dzidziuś, nauczysz się prawidłowo oddychać podczas skurczy porodowych i dowiesz się, jak przebiega sam poród. Podczas zajęć otrzymasz wiedzę jak pielęgnować noworodka i czego się spodziewać w połogu. Na zajęcia możesz chodzić z osobą, która będzie ci towarzyszyć podczas porodu.

Zaplanuj swój poród, zajmij swoje myśli przygotowaniami.

Oczywiście nie da się zaplanować wszystkiego, a nawet tak standardowy proces jak poród może stać się nieprzewidywalny. Jednak posiadając wiedzę zdobytą w szkole rodzenia, możesz zaplanować pewne rzeczy:

 • Wybrać szpital, miejsce porodu.
 • Spakować potrzebne rzeczy do szpitala i spokojnie skompletować wyprawkę.
 • Zdecydować czy poród ma być rodzinny (w towarzystwie bliskiej ci osoby, nie musi to być ojciec dziecka).
 • Zastanowić się nad imieniem dla potomka.
 • Zaplanować opiekę nad starszym rodzeństwem.
Zobacz  16. tydzień ciąży. Sprawdź, jak rozwija się twoje dziecko? Co możesz zrobić, aby poprawić swoje samopoczucie?

Takie rzeczy uświadomią ci, że nad wieloma rzeczami panujesz, a w konsekwencji znacznie spokojniejsza udasz się do szpitala.

26 tydzień ciąży kończy II trymestr ciąży. Tym samym wkraczasz wraz z maleństwem w ostatni etap. Może ci się wydawać najdłuższy z powodu lekkiego unieruchomienia przez rosnący brzuszek. Przetrwałaś już 6 miesięcy, podczas których zmagałaś się z różnymi nieprzyjemnymi objawami ciąży, trzy kolejne to już naprawdę niewiele. Nagrodą jest dziecko, które niby znasz, ale tak naprawdę kryje przed tobą jeszcze wiele niespodzianek.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Poprzedni artykuł
25 tydzień ciąży

25 tydzień ciąży – zmiany w organizmie mamy i malucha. Jak wygląda płód w drugim trymestrze

Następny artykuł
33 tydzień ciąży

33 tydzień ciąży – rozwój dziecka i zmiany w organizmie, który powoli przygotowuje się do porodu

Powiązane artykuły