25 tydzień ciąży – zmiany w organizmie mamy i malucha. Jak wygląda płód w drugim trymestrze

25 tydzień ciąży to czas, kiedy mały człowiek jest już prawie ukształtowany i już niedaleko mu do samodzielności. Kobieta w ciąży w tym czasie zmaga się głównie ze zmęczeniem. Wykonaj więc niezbędne badania i staraj się odpoczywać.
25 tydzień ciąży

Dziecko potrafi już fikać koziołki w twoim brzuchu. Waga i wielkość macicy sprawiają, że uciska ona m.in. na przeponę (powodując duszności i chrapanie), na pęcherz moczowy, na nerwy (objawem może być rwa kulszowa). Uczucie ciężkości będzie ci niezmiennie towarzyszyć już do końca ciąży. Zbierająca się w organizmie woda może powodować obrzęki nóg i dłoni. Zostało już jednak tak niewiele tygodni, a na końcu tej drogi czeka twój maluch, który im dłużej zostanie w bezpiecznym środowisku, jakie zapewnia mu twój organizm, tym lepiej.

Jaka jest waga dziecka w 6 miesiącu ciąży i jak przebiega rozwój płodu

Dziecko w tym okresie ciąży waży 700 g i mierzy od 22 cm do nawet 31 cm CRL. Jego ciało jest coraz bardziej proporcjonalne. Skóra dziecka traci swoją przejrzystość, nabiera koloru i warstw tłuszczu. Kręgosłup kostnieje, kształtują się kręgi. Układ oddechowy wciąż się rozwija, powstają pęcherzyki płucne, nozdrza stają się drożne i dziecko zaczyna połykać płyn owodniowy także noskiem. Dzięki sprawnym strunom głosowym maluszek wydaje dźwięki (podczas czkawki), których na zewnątrz nie słychać. Jest aktywny a kształt brzucha zmienia się w ciągu dnia w zależności od ułożenia malucha.

Jakie dolegliwości może odczuwać ciężarna w 25 tygodniu ciąży

  1. Stałaś się ociężała i zmęczona. Sprawy nie ułatwia bezsenność, którą powoduje gonitwa myśli i brak możliwości wygodnego ułożenia się do snu. Nie zapominaj o odpoczynku w ciągu dnia.
  2. Może brakować ci tchu. Oddychanie staje się trudne przez ucisk macicy na przeponę. Odczujesz to zwłaszcza podczas wysiłku. Nie rezygnuj jednak z aktywności. Dobrze wpłynie na krążenie i dotleni cały organizm.
  3. Wciąż odczuwasz wzmożone parcie na pęcherz. Możesz mieć wrażenie, że częstotliwość oddawania moczu jeszcze się zwiększyła.
  4. Rozciągająca się skóra na brzuchu może intensywnie swędzieć, pojawiają się rozstępy.

Waga pod kontrolą

Przyszła mama może wpaść w panikę na widok licznika wskazującego wagę. Lekarz od początku ciąży kontroluje jej wahania. Niedowaga jest tak samo groźna, jak nadwaga. Pamiętaj, że na całkowitą ilość kilogramów, którą widzisz składa się:

  • macica (ma aż 25 cm średnicy),
  • wody płodowe,
  • waga dziecka,
  • zwiększona ilość krwi i płynów w organizmie
  • dodatkowa tkanka tłuszczowa,
  • powiększające się piersi, które przygotowują się do karmienia.

Kaloryczność twoich posiłków nie powinna wzrosnąć za bardzo. Zadbaj o dostarczenie organizmowi zdrowych kalorii, które dadzą mu energię i zapasy składników odżywczych.

Ruchy dziecka poczuje już nie tylko mama

Jeszcze nie dawno nie mogłaś się doczekać aż poczujesz pierwsze ruchy swojego dziecka, a tymczasem ono urosło i macicy ma coraz mniej miejsca na swoje ćwiczenia. Jednak jego ruchliwość nie zmalała. Korzysta ze swoich umiejętności, kręci się, łapie pępowinę, jest bardzo ciekawy otaczającego go świata tak w brzuchu, jak i na zewnątrz. Interesują go głosy (bliskich osób, głos mamy, muzyka), światło. Teraz nawet z zewnątrz można poczuć rozpychanie się malucha. Reaguje on często na dotknięcie ręką brzucha mamy. Czasem te szaleństwa odczuwać możesz jako całkiem bolesne kopnięcia.

Badania w trzecim trymestrze, co powinnaś sprawdzić według kalendarza ciąży

Przez całą ciążę pod stałą kontrolą jest twoje ciśnienie i waga. Te dwa proste pomiary dają wiele odczytów dotyczących zmian w twoim ciele a przez to także w organizmie dziecka. Na badaniach kontrolnych w tym okresie lekarz bada wysokość dna macicy. Powinnaś także wykonać badanie ogólne moczu, sprawdzić pH wydzieliny z pochwy w celu wczesnego wykrycia infekcji intymnej. Bardzo ważnym badaniem jest test obciążenia glukozą. Cukrzyca ciążowa często nie daje żadnych objawów, w konsekwencji jednak zagraża życiu dziecka i grozi komplikacjami podczas porodu.

Uwaga na cukrzycę ciążową

To nadprodukcja hormonów w czasie ciąży jest odpowiedzialna za zmniejszenie tolerancji na spożywane węglowodany. Trzustka nie nadąża z produkcją insuliny potrzebnej do prawidłowego rozkładania cukru. Musisz przygotować się na pobranie krwi (na czczo, po godzinie i po dwóch), pomiędzy którym musisz wypić roztwór z wody i glukozy. Nieprawidłowy wynik któregokolwiek z badań oznacza cukrzycę. Zostaniesz wtedy skierowana do diabetologa w celu ustalenia odpowiedniej diety, w skrajnych przypadkach konieczne będzie podawanie insuliny. Cukrzyca ciążowa ustępuje po około 8 tygodniach po porodzie.

Zwiększ higienę okolic intymnych

Narządy rodne przygotowują się w tym momencie do swojej roli wydania dziecka na świat. Jednocześnie uciskający ciężki brzuch w 25 tygodniu powoduje zaparcia, nietrzymanie moczu i zwiększoną ilość mikcji. To wszystko sprawia, że jesteś narażona na infekcje intymne. Trzeba je jak najszybciej wyleczyć, gdyż mogą zagrażać zdrowiu dziecku podczas porodu. Żeby do nich nie dopuścić zwiększ, higienę okolic intymnych, noś wygodną bieliznę z naturalnych materiałów.

Przygotowania do porodu czas zacząć

Do porodu coraz bliżej. Możesz zacząć się do niego przygotowywać tak jak twój organizm, który zaczyna ćwiczyć skurcze. Zwłaszcza po wysiłku możesz odczuwać niewielki ból powtarzający się kilkanaście razy na dobę. Nie powinien być mocny ani pojawiać się zbyt często. Skurcze Braxtona-Hicksa są nieregularne i mogą cię przestraszyć, ale nie ma powodów do obaw. Zazwyczaj pomaga zmiana ułożenia lub odpoczynek.

To dobry moment, żeby dowiedzieć się więcej o przebiegu porodu, karmieniu piersią i opiece nad noworodkiem. Takie rzetelne informacje i ćwiczenia praktyczne znajdziesz w szkole rodzenia.

Ćwiczenie mięśni dna macicy ułatwi poród

Przygotowane do porodu powinno być także twoje ciało. Bardzo ważne podczas porodu stają się właśnie mięśnie Kegla odpowiedzialne na co dzień za wysiłkowe trzymanie moczu zwłaszcza podczas kichania, kaszlu czy podnoszenia czegoś cięższego. Ich elastyczność i sprawność umożliwia i wzmaga doznania seksualne. Warto je ćwiczyć niezależnie od wieku, żeby w okresie menopauzalnym, kiedy wiotczeją w sposób naturalny, dalej spełniały swoją funkcję. Wyćwiczone i elastyczne w czasie porodu pozwolą dziecku łatwiej prześlizgnąć się przez kanał rodny bez pęknięcia, które potem trzeba zszywać.

Rozwój dziecka postępuje i z każdym dniem staje się coraz bardziej indywidualną jednostką. Dziecko w 25 tygodniu ciąży jeszcze nie jest gotowe, żeby samodzielnie funkcjonować poza organizmem matki. Na szczęście nowoczesna technologia daje mu szansę na przeżycie dzięki specjalistycznej aparaturze. Lepiej jednak, żeby kolejne 3 miesiące pozostawało w łonie matki. Masz na to duży wpływ dbając o odpoczynek, unikając stresu i dobrze się odżywiając.


Sprawdź także:
Archiwum: luty 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: