23. tydzień ciąży – rozwój dziecka, zmiany w organizmie mamy, dolegliwości ciężarnej i badania w II trymestrze

23. tydzień ciąży oznacza, że do powitania noworodka na świecie pozostał już tylko jeden trymestr. Maleństwo jest już coraz większe, a brzuszek coraz bardziej utrudnia funkcjonowanie. Sprawdź, co się dzieje z mamą i płodem w 23. tygodniu!
23 tydzień ciąży

Pierwsze nieregularne skurcze macicy to objaw końcówki drugiego trymestru ciąży. Twój maluszek ma już wykształcone zmysły, więc coraz wyraźniej odbiera otaczający go świat. Co jeszcze może się wydarzyć w 23. tygodniu ciąży? Na co warto zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Dziecko w 23. tygodniu ciąży – wielkość płodu i waga dziecka

Dwudziesty trzeci tydzień ciąży to początek szóstego miesiąca oraz końcówka drugiego trymestru. Do porodu pozostają jedynie trzy miesiące. Dziecko w 23. tygodniu ciąży może ważyć już 500-550 gramów i mierzyć około 28-30 centymetrów. Proporcje jego ciała są zbliżone do noworodka, ale cały czas jest szczuplutkie, jego budowa delikatna, a skóra pomarszczona. Maluch gromadzi więc niezbędną w życiu poza macicą tkankę tłuszczową, która nada skórze dziecka ładnego kolorytu i zakryje widoczne żyłki i naczynia krwionośne.

Kalendarz ciąży – rozwój Twojego dziecka w dwudziestym trzecim tygodniu ciąży

Ruchy dziecka

Ruchy odczuwalne pod powierzchnią skóry są bardzo wyraźne i gwałtowne. Dodatkowo podczas trwania badania USG można zauważyć miny malucha. Maluszek przesypia około 20 godzin na dobę i budzi się pod wpływem wykonywania gwałtownych ruchów, zmian pozycji i wzrostu poziomu cukru we krwi. Zazwyczaj wtedy, gdy mama chciałaby odpocząć.

Ruchy dziecka świadczą również o jego nastroju i upodobaniach. Rozwinięte zmysły pozwalają na słyszenie i odczuwanie tego, co się dzieje w jego otoczeniu. Kiedy jest zaniepokojony lub zły, rusza się częściej i bardziej energicznie, a kiedy jest spokojny – płynnie i delikatnie. Malec wyczuwa też emocje i nastroje matki. Aby oszczędzić mu nerwów, warto postarać się nie stresować.

Stadium rozwoju płodu

Na tym etapie ciąży dziecko znajduje się już w zaawansowanym stadium rozwoju. Jego układ nerwowy jest niemal całkowicie rozwinięty, a maluch zaczyna często się poruszać, aby w ten sposób trenować swoje mięśnie. Dobrze rozwinięte są też zmysły.

Również płuca są już niemal całkiem rozwinięte i zaczynają filtrować płyn owodniowy. Podobnie ma się sprawa z pozostałymi narządami wewnętrznymi. Na przykład nerki już rozpoczynają filtrację krwi.

Smółka

Na tym etapie życia płodowego dziecko rozpoczyna produkcję stolca. Jego układ pokarmowy produkuje tak zwaną smółkę składającą się z: mazi płodowej, bilirubiny, złuszczonego nabłonka przewodu pokarmowego oraz wód płodowych.

Układ przedsionkowy

W 23. tygodniu ciąży dojrzewa układ przedsionkowy w mózgu malca odpowiedzialny za wyczuwanie ruchu i utrzymywanie równowagi. Dzięki niemu dziecko w przyszłości będzie mogło bez problemu nauczyć się chodzić, biegać i skakać, a dodatkowo, dzięki pomocy w utrzymaniu gałek ocznych, przyniesie pomoc w nauce czytania. Z tego względu warto go stymulować poprzez mówienie do niego i głaskanie brzucha. Każdy ruch w łonie będzie sprzyjał szybkiemu i sprawnemu rozwojowi mózgu malca.

23. tydzień ciąży – zmiany w organizmie przyszłej mamy

Brzuch w 23. tygodniu ciąży

W szóstym miesiącu ciąża jest już mocno widoczna. Brzuszek przyszłej mamy w 23. tygodniu ciąży ma wyraźnie zaokrąglony kształt i nieustannie rośnie. W II trymestrze kobieta mogła przybrać kilka dodatkowych kilogramów, ale powinno to stanowić powodów do zmartwień.

Piersi

Przyszła mama może zauważyć gwałtowny wzrost piersi, które łącznie ze sporym brzuchem wymuszą zmianę pozycji spania i odpoczynku. Mogą też obciążać kręgosłup, który będzie sygnalizował to poprzez dolegliwości bólowe. Aby je zmniejszyć, warto wykonywać proste ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa.

Masa ciała

Do tej pory przyszła mama przybrała na wadze dopiero kilka kilogramów. Praktyka pokazuje jednak, że dopiero teraz zacznie poważnie nabierać dodatkowych kilogramów. Dziecko będzie rosło, a ty przybierzesz około pół kilograma tygodniowo.

Szósty miesiąc ciąży – dolegliwości ciążowe

Bóle w podbrzuszu

Brzuch w 23. tygodniu ciąży jest coraz większy, ponieważ macica ulega rozciągnięciu. Powiększa się nie tylko ona, ale również otaczające ją więzadła. Często powoduje to powstawanie dolegliwości bólowych w okolicy miednicy oraz w dole pleców. Mogą się pojawić pierwsze delikatne skurcze, ale nie powinny one stanowić powodów do obaw, ponieważ na tym etapie ciąży są zupełnie naturalne.

Przemęczenie

Organizm do funkcjonowania potrzebuje teraz tyle energii co przy intensywnych ćwiczeniach na siłowni. Z tego względu możesz odczuwać silne przemęczenie i osłabienie. Częściej też będziesz czuć głód. Zdarzać się mogą nagłe spadki poziomu cukru we krwi, co będzie się wiązało gwałtownym opadnięciem z sił. Staraj się więcej odpoczywać i szczególnie zadbaj o dietę. Uważaj, aby się nie objadać, ponieważ zaczniesz tyć zbyt szybko.

Nietrzymanie moczu

Macica uciska bezpośrednio na pęcherz, co może powodować konieczność częstego odwiedzania toalety, a nawet problemy z nietrzymaniem moczu. Pamiętaj, aby ochraniać bieliznę wkładkami higienicznymi.

Sprawdź zestaw niezbędnych badań w 23. tygodniu ciąży!

Badanie USG

W 23. tygodniu ciąży większość narządów malca powinno podjąć już pracę, dlatego warto przeprowadzić jej prawidłowość podczas wykonania badania USG. Jeśli przyszli rodzice będą mieli szczęście, to podczas wykonywania badania uda im się zobaczyć mimikę płodu.

Pozostałe badania

Ważne jest, aby ciężarna pomiędzy 21. a 26. tygodniem ciąży ustaliła poziom glukozy we własnej krwi. Pozwoli to na wykrycie cukrzycy ciążowej. Kolejno warto wykonać ogólne badanie moczu oraz badanie na przeciwciała anty-Rh(-). Można też udać się na badanie taksoplazmozy.

O czym powinnaś pamiętać w 23. tygodniu ciąży?

Szkoła rodzenia

Szósty miesiąc to dobry czas na to, aby zapisać się do szkoły rodzenia. Zajęcia bardzo często są bezpłatne i niezwykle przydatne, szczególnie dla rodziców, którzy oczekują swojego pierwszego potomka. Dodatkowo, przyszła mama około 23. tygodnia ciąży powinna zatroszczyć się o własne ciało i powoli przygotowywać je do porodu.

Dieta

Ciężarna kobieta w żadnym wypadku nie powinna stosować żadnych diet odchudzających. Musi pogodzić się z tym, że w okresie oczekiwania na dzidziusia przytyje kilka-kilkanaście kilogramów, które to zrzuci zaraz po porodzie. Problemem mogą się okazać nadmierne kilogramy, dlatego przyszłe mamy powinny zwracać szczególną wagę na swój jadłospis. Pomimo apetytu i ciążowych zachcianek, które mogą dopisywać na tym etapie ciąży, dzienny bilans kaloryczny nie powinien przekraczać tego sprzed ciąży o więcej niż 350 kalorii. Najważniejsze jest, aby pożywienie było zróżnicowane, posiłki małe, ale regularne, bogate w składniki mineralne i witaminy.


Sprawdź także:
Archiwum: luty 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: