22. tydzień ciąży – waga, rozwój dziecka, zmiany w organizmie mamy w drugim trymestrze

22. tydzień ciąży to szereg kolejnych wyzwań zarówno dla przyszłej mamy, jak i samego malca. Sprawdź, co dzieje się z twoim organizmem w piątym miesiącu ciąży oraz jak przebiega rozwój maluszka w drugim trymestrze!
22 tydzień ciąży

Końcówka piątego miesiąca to początek etapu wielkich zmian zarówno dla przyszłej mamy, jak i jej maluszka. Ciało ciężarnej bardzo się zmienia i przybiera wyraźnie zaokrąglonych kształtów. W 22. tygodniu ciąży coraz silniejsza jest ochota na ciążowe zachcianki. Malec dorasta, kręci się i rozpycha. Zanim wejdziesz w ten etap, sprawdź, czego możesz się spodziewać i jak powinnaś się przygotować!

22. tydzień ciąży – waga dziecka i wielkość malucha

22. tydzień ciąży to ostatnie dni piątego miesiąca. Przyszła mama oraz jej dzidziuś znajdują się w drugim trymestrze ciąży. Maluszek swoją wielkością przypomina już dorodnego kokosa. Jego długość sięga około 25 centymetrów, a waga może osiągnąć mniej więcej 400 gramów.

Dwudziesty drugi tydzień ciąży – rozwój twojego dziecka

Wygląd maluszka

W tym czasie skóra maluszka jest mocno przezroczysta, ponieważ pod nią znajduje się niewielka ilość tkanki tłuszczowej. Z tych względów z łatwością można zobaczyć siatkę drobnych naczyń krwionośnych. Skóra pokryta jest meszkiem płodowym spowitym mazią, które to pełnią funkcję ochronną. Powieki malca są cały czas zamknięte, ale pomimo to reaguje ono na światło. Niektóre dzieci wykształciły już rzęsy, brwi oraz włoski, ale pozbawione są one jeszcze pigmentu.

Krwinki białe i czerwone

Do tej pory czerwone krwinki były produkowane przez śledzionę oraz wątrobę. Teraz funkcję tę przejął szpik kostny. Wątroba natomiast podejmuje pracę w zakresie metabolizacji bilirubiny, a więc związku powstającego na skutek rozpadu krwinek czerwonych. Często niewielki organ nie jest w stanie poradzić sobie ze zbyt dużą ilością bilirubiny, czego skutkiem jest występowanie u noworodków żółtaczki fizjologicznej. Rozpoczyna się też produkcja krwinek białych.

Trzustka

W 22. tygodniu ciąży prężnie rozwija się trzustka. Właśnie podejmuje ona pracę w zakresie produkcji hormonów.

Rytm dnia

Przyszła mama z powodzeniem może już zaobserwować rytm dnia malca. Ma on już wyraźnie ustalone godziny snu oraz czuwania. W ciągu doby przesypia on średnio czternaście godzin, a więc dokładnie tyle, co noworodek. Maluszka można obudzić stukając delikatnie w brzuch lub biorąc chłodny prysznic. Można też próbować go uśpić poprzez łagodne i rytmiczne poruszanie brzuchem, na przykład podczas spacerowania.

Czkawka

Regularne i rytmiczne ruchy wyczuwalne u malucha, to jego pierwsze czkawki. Właśnie w ten sposób przepona próbuje się przygotować do pełnienia funkcji mięśniowej pompy oddechowej po narodzinach.

Zmysł słuchu

Maluszek w 22. tygodniu ciąży ma już doskonale rozwinięty zmysł słuchu, dlatego nie są mu obce dźwięki wydawane przez organizm matki podczas: trawienia, przepływu krwi, bicia serca, a nawet głośniejszego oglądania telewizji.

22. tydzień ciąży – zmiany w organizmie ciężarnej

Brzuch w 22. tygodniu ciąży

W dwudziestym drugim tygodniu ciążowy brzuszek jest już mocno zaokrąglony i widoczny. Rozwój płodu sprawia, że powiększająca się macica zaczyna uciskać naczynia krwionośne oraz pęcherz. Teraz można ją z powodzeniem wyczuć pod pępkiem.

Hormony płciowe

Podwyższony poziom hormonów płciowych w znaczny sposób wpływa na wygląd. Nie bez powodu mówi się, że ciężarne kobiety są najpiękniejsze. Ich sylwetka ładnie się zaokrągla, szczególnie w okolicach piersi oraz bioder, skóra staje się gładka i promienna, a włosy gęste i lśniące. U niektórych pań dodatkowo zmiękczają się rysy twarzy, przez co te wyglądają młodziej i delikatniej.

5. miesiąc ciąży – dolegliwości u przyszłej mamy

Zmęczenie

Rosnący brzuch coraz częściej dokucza przy codziennym funkcjonowaniu. Ucisk, jaki daje macica na naczynia krwionośne powoduje pojawianie się zawrotów głowy oraz konieczność częstych wizyt w toalecie. Problematyczne może być ponadto wykonanie lekkiego wysiłku fizycznego, ponieważ przyszła mama zaczyna mieć trudności ze złapaniem tchu. Również kręgosłup częściej zaczyna odczuwać zmęczenie.

Sen

Dziecko w 22. tygodniu ciąży jest już spore, a co za tym idzie – brzuszek przyszłej mamy silnie zaokrąglony. Może to powodować trudności ze znalezieniem wygodnej pozycji do spania oraz częste przebudzanie się w nocy. Poleca się, aby kobiety ciężarne spały na lewym boku, ponieważ wówczas macica nie uciska na żyłę główną dolną, co usprawnia powrót krwi z dolnych partii ciała do serca oraz daje szansę na lepsze ukrwienie macicy.

Problemy z utrzymaniem równowagi

W omawianym czasie brzuszek ulega przesunięciu ku przodowi oraz ku górze. Wpływa to na przesunięcie się środka ciężkości w ciele. Niektóre mamy mają przez to problemy z utrzymaniem równowagi. Zanim więc w pełni zapanujesz nad swoim ciałem, unikaj butów na wysokim obcasie oraz powoli wstawaj z pozycji siedzącej i leżącej.

Rozstępy

Rosnąca macica potrzebuje coraz więcej miejsca, przez co brzuszek mocno rośnie, a co za tym idzie – rozciąga się skóra na nim. Problem ten znacznie silniej odczuwają kobiety, które przed ciążą miały płaski brzuch. W tym czasie mogą pojawić się problemy z rozstępami oraz wypukłym pępkiem. Rozwiązaniem problemu rozstępów może być stosowanie odpowiednich kremów. Pępek powinien wrócić do normy po narodzinach.

Kalendarz ciąży – sprawdź badania, które należy wykonać w dwudziestym ósmym tygodniu ciąży!

Badanie USG

Dwudziesty drugi tydzień ciąży to czas najwyższy na wykonanie badania USG połówkowego. Jeśli więc nie zrobiłaś tego wcześniej, koniecznie skonsultuj się w tej sprawie z lekarzem. Dzięki temu badaniu będzie można ocenić stan zdrowia i rozwój płodu. Twój maluszek jest już na tle duży, że lekarz z powodzeniem będzie mógł dokładnie ocenić funkcjonowanie wszelkich narządów niezbędnych mu do życia. USG połówkowe jest najlepszym momentem na wczesne wykrycie wszelkich możliwych wad wrodzonych.

Pozostałe badania

Badanie USG jest podstawowym, ale obok niego około 22. tygodnia ciąży, a przed dwudziestym ósmym tygodniem warto również wykonać szereg dodatkowych badań, takich jak:

  • ogólne badanie moczu;
  • oznaczenie przeciwciał w kierunku anty-D u kobiet, które posiadają grupę krwi o odczynie Rh (-);
  • badanie w kierunku taksoplazmozy, jeśli w tym samym badaniu wykonywanym na początku ciąży kobieta otrzymała wynik negatywny;
  • oznaczenie poziomu glukozy we krwi.

Sprawdź także:
Archiwum: luty 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: