21. tydzień ciąży – zmiany w organizmie, rozwój dziecka, dolegliwości ciążowe i badania w II trymestrze

W 21. tygodniu ciąży przyszła mama będzie już bardzo mocno czuła ruchy swojego maleństwa. Sprawdź, jak rozwija się płód pod koniec 5 miesiąca oraz jakie zmiany zachodzą w organizmie przyszłej mamy!
21 tydzień ciąży

W drugiej połowie ciąży warto nieco zwolnić tempo życia i bacznie obserwować swój organizm. W 21. tygodniu ciąży daj sobie szansę na dłuższy odpoczynek i relaks. Wsłuchuj się w potrzeby swojego organizmu oraz śledź bacznie rozwój twojej pociechy. Pamiętaj, że ciąża to magiczny czas, a ty wkraczasz właśnie w jej najtrudniejszy, ale jednocześnie najpiękniejszy okres.

Dziecko w 21. tygodniu ciąży – wielkość płodu i waga dziecka

Dwudziesty pierwszy tydzień ciąży to jej piąty miesiąc i drugi trymestr. Twoje maleństwo ma już 19 tygodni i właśnie wkracza w drugą połowę życia płodowego. Wielkość dziecka waha się w granicach 18-25 centymetrów, a jego waga to około 300-350 gramów. Pociecha ma wielkość banana.

Kalendarz ciąży – jak rozwija się dziecko w dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży

Smak

Jelita i cały układ pokarmowy w czasie 21. tygodnia ciąży są już bardzo dobrze rozwinięte, co umożliwia malcowi połykanie i wydalanie wód płodowych. Mają one różnorodne smaki w zależności od tego, co przyszła mama zjadła. Dziecko jeszcze przed narodzinami poznaje odmienne smaki, dlatego podczas karmienia piersią nie ma konieczności przechodzenia na restrykcyjne diety. Dodatkowo organizm dziecka jest już zdolny do trawienia cukrów, które teraz będą stanowić dla niego dodatkowy pokarm występujący obok tego podawanego przez pępowinę.

Ruchy dziecka

Ruchy dziecka są bardzo intensywne, a kobieta odczuwa je w postaci delikatnych muśnięć i mrowienia. Daje się rozpoznać regularne pory aktywności i snu u maluszka. Chociaż gałki oczne są już dobrze rozwinięta, a dziecko odróżnia dzień od nocy, to zdecydowanie woli spać, kiedy mama się porusza. Równomierne kołysanie podczas spacerów wprowadza maluszka w fazę snu.

Szpik kostny

Szpik kostny dziecka produkuje komórki krwi. Przejmuje on w ten sposób obowiązki wątroby. Produkcja białych krwinek jest niezwykle istotna z punktu widzenia przyszłej odporności.

Układ nerwowy

Układ nerwowy małego ciałka wytwarza coraz to nowe połączenia, przez co ruchy dziecka są coraz bardziej świadome.

Wygląd malca

Paluszki u rąk i nóg są już w pełni uformowane. Posiadają już swoje indywidualne linie papilarne.

Szósty miesiąc ciąży – zmiany w organizmie przyszłej mamy

Ciało kobiety

21. tydzień ciąży jest czasem, kiedy kobiety zazwyczaj czują się bardzo dobrze. Od początku ciąży powinny przybrać na wadze około pięciu kilogramów, a to za sprawą dobrze widocznego już brzuszka, który zdążył już się zaokrąglić, a ruchy malucha są coraz częstsze i dają sporo radości.

Ważne jest, aby przyszła mama dbała teraz o zdrową dietę i nie ulegała wszelkim ciążowym zachciankom. Nadmierny przyrost masy ciała może być szkodliwy zarówno dla ciężarnej, jak również dla jej dziecka. Nadmierna waga w ciąży powoduje wystąpienie ryzyka cukrzycy ciążowej, co sprzyja podatności pociechy na otyłość w przyszłości. Ponadto nadmierne kilogramy w ciąży mogą być trudne do zrzucenia po porodzie.

W tym czasie rozpoczyna swoje działanie hormon o nazwie relaksyna. Sprawia on, że stawy oraz połączenia chrzestne stają się wiotkie, a miednica ulega poszerzeniu. Nawet po porodzie może ona pozostać nawet o dwa centymetry szersza niż przed nim. Dzięki temu poród będzie łatwiejszy. Rozciągające się mięśnie oraz więzadła mogą powodować dolegliwości bólowe odczuwalne szczególnie podczas kaszlu i zmian pozycji.

Macica

W 21. tygodniu ciąży dno macicy jest wyczuwalne około wysokości pępka. Dotykając okolice poniżej będziesz w stanie wyczuć miejsce, w którym znajduje się maluszek.

Dolegliwości ciążowe w 5. miesiącu

Zgaga

Zgaga jest objawem doskonale znanym ciężarnym z wcześniejszych tygodni ciąży. Teraz może się ona nieco nasilić, co ma związek z powiększającą się macicą oraz hormonami ciążowymi wpływającymi na rozluźnienie się zastawki pomiędzy przełykiem i żołądkiem.

Uderzenia gorąca

Piąty miesiąc to czas na pojawienie się pierwszych uderzeń gorąca. Powodowane są one przez wahania hormonalne oraz zwiększony metabolizm. Ulgę mogą przynieść luźniejsze ubrania, picie dużej ilości wody, odpoczynek oraz wentylator.

Rozstępy

Rozstępy to jedno z podstawowych obaw o podłożu estetycznym, które trapią przyszłe mamy także w 21. tygodniu ciąży. Są one naturalną reakcją organizmu na konieczność szybkiego rozciągnięcia się skóry. Na szczęście nie występują one u wszystkich pań. Badania pokazują, że częściej dotykają one kobiet szczupłych i o odpowiednich predyspozycjach genetycznych. Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się rozstępów, zminimalizować ich widoczność oraz zmniejszyć uczucie świądu i ściągnięcia skóry, warto stosować specjalistyczne kremy dedykowane kobietom ciężarnym.

Skurcze mięśni

Skurcze mięśni łydek mogą stać się coraz bardziej uciążliwe. Najczęściej pojawiają się nocą, co skutecznie utrudnia wysypianie się. Aby im zapobiec lub zmniejszyć częstotliwość występowania, można rozciągać mięśnie łydek przed snem, pić duże ilości wody oraz brać ciepłą kąpiel.

Ból kręgosłupa

Rosnący brzuch zmienia dotychczasowy środek ciężkości i wpływa na przesunięcie dolnego odcinka kręgosłupa do przodu. Sprzyja to nieprzyjemnym bólom pleców w okolicy odcinak lędźwiowo-krzyżowego. Bóle pomoże zminimalizować zakładanie płaskich butów oraz korzystanie z podnóżka w pozycji siedzącej. Dodatkowo, jeśli to możliwe, to kiedy stoisz, podkładaj sobie pod jedną nogę niewielkie podwyższenie. Zmieni to nieco ucisk na dolny odcinek kręgosłupa.

Sprawdź zestaw niezbędnych badań w 21. tygodniu ciąży!

Badanie USG

Najważniejszym badaniem w 21. tygodniu ciąży jest USG. Dzięki niemu możliwe staje się ustalenie prawidłowego rozwoju maluszka. Zmierzenie jego główki wyklucza nieprawidłowości w postaci mało- lub wodogłowia. Połówkowe USG powinno zostać wykonane najpóźniej do 22. tygodnia ciąży. Podczas trwania badania przyszli rodzice mogą zobaczyć profil dziecka z główką pokrytą włosami, zamkniętymi powiekami, paznokciami i w pełni rozwiniętymi narządami płciowymi.

Pozostałe badania

Ciężarna kobieta wchodząca w drugą połowę ciąży powinna wykonać położnicze dwu- lub trzypunktowe badanie krwi mierzące poziom glukozy. Powoli ono zmierzyć ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej. Dodatkowo wykonuje się ogólne badanie moczu oraz badanie w kierunku toksoplazmozy. Jeśli kobieta posiada ujemny układ grupowy krwi Rh(-), to konieczne będzie oznaczenie stężenia przeciwciał anty-Rh.

O czym powinnaś pamiętać w 21. tygodniu ciąży?

Kobiety w 21. tygodniu ciąży nie powinny zapominać o przestrzeganiu zdrowej i zrównoważonej diety oraz odpowiedniej suplementacji. Dla maluszka ważne są witaminy z grupy B, a zwłaszcza witaminy B1, B2 oraz B6. Dostarczają one dawkę energii dla dziecka, wspomagają wzrok oraz budowę łożyska. Witaminy można przyswajać w postaci suplementów diety lub za pośrednictwem spożywania: wątróbki, wieprzowiny, drobiu, bananów oraz fasoli.

Warto również zadbać o odpowiednią ilość choliny w diecie. Znajduje się ona w: kurczakach, wołowinie, jajach, mleku oraz orzeszkach ziemnych.


Sprawdź także:
Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: