20 tydzień ciąży – półmetek kalendarza ciąży. Czas na USG połówkowe

Od początku ciąży waga dziecka zwiększyła się dziesięciokrotnie. Twoje ciało sprzed ciąży i obecne to niby ten sam organizm, ale jakże zmieniony. 20 tydzień ciąży to już połowa ciąży.
20 tydzień ciąży

20 tydzień ciąży tak dla ciebie, jak i maluszka jest czasem, gdy poznajecie się, reagujecie na swoje potrzeby i powoli przygotowujecie na pierwsze spotkanie. Wiele kobiet rozpoczyna w tym czasie spotkania w szkole rodzenia, gdzie uczą się, jak przebiega poród, jak się do niego przygotować (ćwiczenie oddechu) i jak należy opiekować się noworodkiem. To cenna wiedza, która dodatkowo uspokaja i dodaje pewności siebie. Jak przebiega rozwój dziecka na półmetku ciąży? Co się zmieniło i czego możesz się spodziewać? Co w ciąży powinnaś zrobić a czego unikać?

Zmiany w organizmie twojego dziecka

Teraz kiedy wszystkie narządy zostały już ukształtowane, rozwój płodu polega w głównej mierze na rośnięciu. Mierzy w przybliżeniu 17 cm i waży około 300 gramów. Poza tym każdego dnia doskonali swoje umiejętności, a każda z funkcji układów nabiera coraz większej samodzielności w działaniu. Dziecko połyka płyn owodniowy, ćwicząc w ten sposób układ oddechowy i pokarmowy. Ma nawet swoje preferencje, zdecydowanie bardziej woli słodki smak wód płodowych. Ten zaś zależy od tego, co zjesz i wypijesz. W tym okresie powstają zawiązki zębów mlecznych. Skóra jest coraz grubsza i pokryta mazią płodową.

Z czego składa się maź płodowa i po co jest potrzebna

Ta śliska biało-żółta substancja ma wraz z meszkiem (lanugo) chronić skórę dziecka, które przez cały czas przebywa w mokrym środowisku wód płodowych. To mieszanka wytworzona częściowo przez gruczoły łojowe dziecka, połączona ze złuszczonymi komórkami, meszkiem i błoną płodową. Podczas porodu pomaga prześlizgnąć się dziecku przez kanał rodny kobiety i chroni go przed zakażeniem bakteriami. Nie ma potrzeby usuwać jej kąpielą, wchłonie się samoistnie po kilku dniach. W tym czasie nawilża i regeneruje, a także stanowi dodatkową barierę ochronną dla wrażliwej skóry dziecka.

Ruchy dziecka w dwudziestym tygodniu ciąży

Pierwsze ruchy już zapewne poczułaś jakiś czas temu. Jeśli to twoja kolejna ciąża to najprawdopodobniej czujesz je teraz bardzo wyraźnie. Aktywność dziecka zależy od pory dnia. Zazwyczaj śpi, kiedy chodzisz i bujasz je w swoim brzuchu, natomiast budzi się, kiedy ty próbujesz odpocząć. Reaguje także na twoje emocje. Kiedy się wystraszysz, serce płodu bije szybciej i może być niespokojne. Dlatego staraj się, by być zrelaksowana i unikaj stresujących sytuacji. Lekarz zapewne zaleci ci obserwację rytmu dobowego dziecka i jego ruchów. Ich brak lub nagłe szarpanie się może oznaczać, że dzieje się coś złego.

Jak wygląda ciążowy brzuch w 20 tygodniu ciąży

Przyszła mama ma już wyraźnie wypukły ciążowy brzuszek. Wciąż nie osiągnął maksimum, ale i tak zmienił środek ciężkości twojego ciała, a przez to możesz odczuwać bóle pleców. Dno macicy unosi się w górę. Teraz znajduje się powyżej wysokości pępka, który w charakterystyczny sposób wystaje na coraz bardziej napiętej skórze brzucha. Wiele kobiet narzeka na swędzący brzuch i suchy naskórek. Wzrost ilości melaniny sprawia, że pojawiać mogą się przebarwienia. Ciemnieniu ulegają brodawki piersi, pieprzyki, tworzy się ciemna linia od pępka do spojenia łonowego.

Pielęgnacja ciała w ciąży

O swoje ciało powinnaś dbać cały czas, żeby zwyczajnie poczuć się lepiej. Oznacza to nie tylko higienę, ale też dodatkową pielęgnację dostosowaną do obecnej sytuacji (nie wszystkie zabiegi kosmetyczne są teraz dla ciebie odpowiednie). W domowych warunkach za to możesz dbać o nawilżenie skóry dla własnego komfortu. Na tym etapie ciąży możesz zauważyć tworzące się rozstępy. Stosuj kremy dedykowane dla kobiet w ciąży, żeby uelastycznić skórę, zapobiec ich powstawaniu i ułatwić jej regenerację po porodzie. Nie wystawiaj się na działanie promieni słonecznych bez kremu z filtrem.

Aktywność fizyczna i dieta

Teraz twoje ciało musi być silniejsze i bardziej odporne niż zazwyczaj, ponieważ ma pod opieką dodatkowy organizm. To spory wysiłek, tak samo, jak następujący po ciąży poród i okres połogu. Aktywność fizyczna, chociażby umiarkowana (spacer, spokojne ćwiczenia), nie tylko wzmocnią mięśnie, ale też uspokoją cię, poprawią krążenie i metabolizm (ważne przy zaparciach i obrzękach). Zdrowe jedzenie dostarczy tobie i dziecku energii i potrzebnych witamin. To, czym karmisz siebie, dostaje także maluch, a zapewne nie chcesz, żeby jadł byle co.

Skurcze przepowiadające – typowy objaw, który często wywołuje obawy

To, co może cię niepokoić w tym miesiącu ciąży to pojawiające się skurcze Braxtona-Hicksa. Skurcz zaczyna się w górze brzucha i przesuwa w dół. Są całkiem naturalne, przygotowują organizm do właściwych skurczy porodowych i często pojawiają się po wysiłku, stosunku seksualnym, a nawet po zbyt długim głaskaniu malucha. Jeśli są słabe nieregularne i niezbyt częste możesz być spokojna, że nie dzieje się nic złego. Żeby złagodzić dyskomfort, czasem wystarczy zmienić pozycję lub aktywność (spacer zamiast siedzenia lub odpoczynek zamiast wysiłku).

Inne dolegliwości i objawy w trzecim trymestrze ciąży

Twoje piersi właściwie od początku ciąży reagują na zmiany hormonalne. Są bardziej wrażliwe na dotyk, większe i cięższe (konieczna mogła być wymiana bielizny). Od pewnego momentu skóra na nich stała się znacznie cieńsza i widać pod nią żyłki. Teraz zaczynają wytwarzać siarę (pierwsze mleko, bardzo odżywcze), która może wypływać w małych ilościach, tworząc plamy (zwłaszcza w kolejnej ciąży).

Zauważyłaś też zapewne wzmożoną ilość wydzieliny z pochwy. Dopóki jest ona bezbarwna i nie ma silnego zapachu, nie musisz się martwić. Zadbaj tylko o zwiększoną higienę, żeby uniknąć infekcji intymnej.

Nie zapominaj o badaniach i wizytach lekarskich

Możesz mieć wrażenie, że nagle ciągle jesteś u lekarza lub na badaniach. To konieczne, żeby ciężarna była pod stałą opieką ginekologiczno-położniczą. To pozwala na szybką reakcję w razie niepokojących zmian lub nieprawidłowych wyników badań. Na każdej wizycie monitorowana jest twoja waga i ciśnienie. USG pozwala zobaczyć, jak rośnie maluch. Badania ogólne moczu pozwalają wykryć infekcje. Ważne są także wyniki morfologii i dodatkowych badań wykluczających zakażenie wirusem HIV, toksoplazmozą. Lekarz może zlecać ci dodatkowe badania jak echo serca lub USG połówkowe.

Badanie USG połówkowe pozwala sprawdzić rozwój płodu i może uratować życie dziecka

Między 18 a 22 tygodniem ciąży warto wykonać badanie połówkowe. Przesiewowe badanie USG 3D prenatalne, bardzo szczegółowe i dokładne wykonywane specjalną głowicą. Połowa ciąży to okres, kiedy wszystkie narządy są już wykształcone i wyraźnie widać, jeżeli powstały jakieś wady wrodzone. Najczęściej wykrywane są wady serca dziecka, które można leczyć w okresie prenatalnym. Wczesne wykrycie zapewnia ci dodatkową opiekę specjalistyczną także w trakcie porodu. Takie przygotowanie znacznie zwiększa szansę przeżycia chorego dziecka.

Jeżeli chcesz możesz już poznać płeć dziecka. Zwłaszcza podczas badania połówkowego można dokładnie ją określić. Pierwsze objawy ciąży już dawno za tobą. Jak już zapewne zdążyłaś się zorientować w zamian pojawiły się inne. Czasem powodują znaczny dyskomfort ale przyjmujesz je z coraz większym spokojem. Wszystko wynagradza ci świadomość że twoje dziecko niedługo pojawi się na świecie. Z coraz większym brzuszkiem coraz bardziej w to wierzysz. Dziecko ćwiczy a ty powinnaś odpoczywać i zbierać siły na przyszłość.


Sprawdź także:
Archiwum: luty 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: