18 tydzień ciąży – zmiany w organizmie są nieuniknione. Możesz poczuć wyraźne kopnięcia

18 tydzień ciąży to czas na powiększenie się brzucha mamy i bardzo wyraźnie odczuwane pierwsze ruchy dziecka. Jakie zmiany w tym okresie ciąży możesz zauważyć i jak rozwija się twoje dziecko?
18 tydzień ciąży

18 tydzień ciąży to początek 5 miesiąca. Jesteście już razem wystarczająco długo, żeby przyzwyczaić się do zmian, które wciąż postępują. Ty odczuwasz ruchy dziecka, a ono reaguje na twoje emocje i zachowania. Może już poznałaś jego płeć? Badania w 18 t.c. dają taką możliwość. Dziecko nadal rośnie i rozwija swoje umiejętności, żeby móc przeżyć poza ciałem kobiety. Przyszła mama poza typowymi dla tego okresu dolegliwościami może cieszyć się już odczuwaną i manifestowaną obecnością maleństwa w swoim brzuchu.

Dziecko w 18 tygodniu kalendarza ciąży. Jak przebiega rozwój płodu

Maluszek już nie jest taki mały. Ma 15 cm i waży około 200 gramów. Na rozwiniętych paluszkach rąk i stóp pojawiły się linie papilarne. Skórę oprócz meszku pokrywa maź płodowa, która chroni go przed ciągłym kontaktem z wodami płodowymi. Pod wciąż przezroczystą skórą powoli zaczyna tworzyć się warstewka tłuszczu niezbędna, żeby przeżyć poza łonem matki. Działa trzustka i wątroba a układ pokarmowy zaczyna produkować smółkę i wykonuje ruchy robaczkowe. Serce dziecka posiada 2 komory. Rozwój dziecka nie ustaje ani na chwilę.

Układ nerwowy dziecka jest w kolejnej fazie rozwoju

W okolicach osiemnastego tygodnia ciąży dziecko wchodzi w nowy etap rozwoju mózgu. Chwilę wcześniej powstały komórki nerwowe odpowiedzialne za jego zmysły. Teraz powstają osłonki połączeń między komórkami nerwowymi (następuje ich mielinizacja) w mózgu dziecka i rdzeniu kręgowym. Odpowiadają one za szybsze przewodzenie impulsów nerwowych, a tym samym mają wpływ na inteligencję.

Rytm dobowy dziecka i jego aktywność ruchowa

Maluch trenuje intensywnie przewroty i kopniaki. Ruchy płodu coraz bardziej ograniczone są objętością macicy, dlatego stały się wyraźne. Zapewne masz wrażenie, że na te harce ma swoje ulubione pory, zawsze, kiedy kładziesz się spać, lub próbujesz odpocząć. Możliwe, że po prostu dopiero wtedy zwracasz na to uwagę, bo nie jesteś zajęta czymś innym. Możliwe też, że dopóki chodzisz, kołyszesz swoje maleństwo i wtedy odpoczywa. Lekarz lub położna zapewne zaleci, aby sprawdzać, czy czujesz ruchy dziecka w ciągu doby. Ich całkowity brak lub nagła gwałtowność może świadczyć o niebezpieczeństwie.

Jak pobudzić ruchy dziecka

Jeżeli niepokoi cię, że płód zbyt długo pozostawał nieaktywny, możesz spróbować go obudzić. W tym celu najlepiej zmienić pozycję, jeśli akurat odpoczywasz, możesz też się poruszać w rytm muzyki (którą dziecko już słyszy w tym okresie). Często pomaga przekąska, która dostarcza cukru i dodaje chwilowej energii tobie, ale także dziecku.

Wyraźnie zaokrąglony brzuch w 18 tygodniu ciąży

W tym momencie brzuch stale się powiększa i wyraźnie czujesz to między innymi jako nieprzyjemne ciągnięcie wiązadeł w pachwinach. Twarda i wyczuwalna pod palcami macica znajduje się między pępkiem a spojeniem łonowym. Sporo waży i uciska żołądek oraz pęcherz moczowy. Zapewne zauważyłaś, że twój pępek staje się wypukły. Rosnący brzuch wymusza inną postawę ciała ze względu na inny środek ciężkości, dlatego możesz zacząć odczuwać bóle pleców.

Zmiany w organizmie ciężarnej

Poza wspomnianymi już bólami pleców i wzrostem wagi objawy i dolegliwości, jakich możesz doświadczać ze względu na zmiany hormonalne to:

  • Kłopoty z pamięcią i koncentracją – nie przejmuj się, to naturalne. Twoje ciało w tym mózg już wystarczająco intensywnie pracuje. Zapisuj, co masz zrobić ważnego.
  • Wydzielina z pochwy – zwróć uwagę na jej kolor. Powinna być przezroczysta i bez zapachu. W innym wypadku zwróć się do lekarza, żeby wykluczyć infekcję intymną, lub zagrożenie ciąży.
  • Przebarwienia na skórze – uważaj na słońce i stosuj kremy z filtrami UV. Skóra jest bardzo wrażliwa.

Zadbaj w ciąży o skórę odpowiednią pielęgnacją

Zmiany hormonalne połączone z tymi fizjologicznymi i fizycznymi (powiększający się brzuch, piersi i uda) powodują, że skóra jest bardzo napięta, wrażliwa i skłonna do zmian takich jak rozstępy, przebarwienia, nadmierne wysuszenie. Żeby uniknąć dyskomfortu, a także wzmocnić skórę powinnaś o nią zadbać, stosując odpowiednie kosmetyki bezpieczne dla kobiet w ciąży. W ten sposób pozbędziesz się przykrego swędzenia, poprawisz jej elastyczność, zmniejszysz ilość rozstępów, a po ciąży skóra łatwiej się zregeneruje. Poza tym pielęgnacja i chwila dla siebie sprawi ci przyjemność.

Co wpływa na wzrost twojej wagi

Możliwe, że nagle zauważyłaś, że twoja waga wyraźnie wzrosła i zaczęłaś się martwić? Spokojnie. Od początku ciąży lekarz prowadzący ma ją także pod kontrolą i jeżeli nie zauważył żadnych niepokojących odchyleń od normy, to nie ma się czym martwić. Na tym etapie ciąży to nieuniknione, że licznik na wadze pokaże ok. 3- 3,5 kg więcej. Skąd się wzięła ta różnica?

  • Sporo waży już macica, łożysko, wody płodowe i sam maluch.
  • W twoim krwioobiegu jest więcej krwi.
  • Organizm może odkładać wodę. Zauważ, że możesz mieć opuchniętą twarz i stopy. Dużo odpoczywaj w pozycji leżącej z nogami w górze.

Żywienie w ciąży ma wpływ na prawidłową wagę i dobre samopoczucie

Powiększająca się macica uciska żołądek, więc możesz odczuwać zgagę po posiłkach i zmagać się z uciążliwymi zaparciami. Lekkie i małe posiłki jedzone częściej powinny pomóc, ale pamiętaj, że ich zawartość kaloryczna nie powinna być zbyt duża. Żeby dostarczyć organizmowi mikroelementów i energii, powinny to być warzywa, owoce, białko, węglowodany złożone (pełnoziarniste produkty zbożowe) i dobre tłuszcze (oliwy, oleje, ryby). Nie zapominaj o nawodnieniu. Duża ilość płynów wpływa na gospodarkę wodną organizmu (oczyszcza go, daje energię i zapobiega obrzękom).

Badania prenatalne w 5 miesiącu ciąży – badanie USG połówkowe

Pomiędzy 18 a 22 tygodniem ciąży to najlepszy moment na wykonanie badania przesiewowego nazywanego USG połówkowym (w końcu to połowa ciąży). W drugim trymestrze ciąży płód jest w pełni rozwinięty, więc podczas specjalnego USG lekarz może z łatwością zauważyć czy budowa anatomiczna jest prawidłowa. Sprawdza parametry dziecka takie jak: obwód głowy i brzucha, długość kości udowej, kształt i wielkość czaszki, pracę poszczególnych narządów. W ten sposób odpowiednio wcześnie można wykryć wady wrodzone np. wady serca, które można leczyć jeszcze w okresie prenatalnym.

W 18 tygodniu ciąży malutki człowiek wciąż się rozwija. Dziecko potrafi bardzo wiele, twój brzuch rośnie ale zapewne zaakceptowałaś większość niedogodności. Szukasz ich przyczyn i możliwych sposobów zapobiegania. Zapewne też coraz częściej myślisz o porodzie i tym co będzie wam potrzebne do funkcjonowania po urodzeniu się malucha. Nie zapominaj w tym czasie o sobie, bo kiedy ty czujesz się dobrze, jesteś zdrowa i radosna tak samo czuje się twoje dziecko.


Sprawdź także:
Archiwum: luty 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: