13 tydzień ciąży rozpoczyna drugi trymestr. Jakie zmiany w organizmie możesz zauważyć?

13 tydzień ciąży to czas stabilizacji. Dziecko się kręci i wierci, rośnie i rozwija, a ty czujesz się zdecydowanie lepiej. Wykorzystaj ten czas jak najlepiej. Odpoczywaj, dbaj o siebie i ze spokojem pomyśl o przyszłości.
13 tydzień ciąży

Tydzień po tygodniu i już mamy 13 tydzień ciąży a ty, chociaż zmęczona dotychczasowymi objawami coraz pewniejszym krokiem wchodzisz w drugi trymestr ciąży i oswajasz się z myślą, że jesteś mamą. Widzisz kolejne zmiany w swoim ciele, ponieważ w twoim wnętrzu także następuje rewolucja.

Jak wygląda i zachowuje się twój maluszek w trzynastym tygodniu ciąży

Dziecko zaczyna ssać kciuk, przygotowując się do ssania piersi. Połyka wody płodowe, które dzięki prawidłowo działającym nerkom wydala wraz z moczem. Trzustka pełną parą wytwarza insulinę i normuje poziom cukru, a wątroba żółć. Serce dba o przepływ krwi w organizmie (przepompowuje ok. 30 litrów krwi na dobę). Maluch w trzynastym tygodniu ciąży mierzy już 8 cm i waży ok. 25 gramów.

Twarz dziecka, którą zobaczysz na USG to słodka buzia z ukształtowanymi uszkami, noskiem i oczkami. Maluch mruga, marszczy nosek, ziewa, a więc ćwiczy mimikę twarzy. Mięśnie karku pozwalają na chwilę unosić główkę.

Płeć dziecka w 13 tygodniu ciąży

Płeć dziecka jest już od dawna zaznaczona, ale dopiero teraz rozwijają się zewnętrzne narządy płciowe. W przypadku chłopca wprawne oko lekarza i dobre ułożenie dziecka pozwala poznać już płeć podczas badania USG. Jeżeli dzidziuś jest dziewczynką to na zewnętrz ciała nic jeszcze nie widać, ale jajniki już produkują jajeczka, czyli kolejne pokolenie.

Czy ruchy dziecka w trzynastym tygodniu są już wyczuwalne

Maluszek jest bardzo ruchliwy. Stale ćwiczy wszystkie swoje mięśnie. Ma w tej chwili dużo miejsca na obroty i w pełni z tego korzysta. Porusza kończynami, przyciąga rączkę do buzi i ssie kciuk, otwiera i zamyka oczy. Reaguje na dźwięki z otoczenia, wyczuwa wibracje i twoje emocje. Niestety ty jeszcze tego nie czujesz, ale to nie znaczy, że nie powinnaś głaskać swojego niemowlaka, bo on to czuje. Czasem tylko możesz mieć uczucie przelewania się w brzuchu.

Badania genetyczne USG i długości ciała metodą CRL

Najważniejszymi badaniami w tym okresie ciąży jest badanie USG genetyczne. Dzięki niemu dowiesz się, czy w pierwszym trymestrze nie powstały wady rozwojowe. Bardzo wiele z nich można leczyć już na etapie życia płodowego, dlatego tak ważne jest ich wczesne wykrycie. Oprócz bardzo dokładnego badania ultrasonograficznego wykonuje się także testy genetyczne PAPPA z krwi ciężarnej. Są bezpieczne, nieinwazyjne i miarodajne. Ponadto lekarz na podstawie CRL (długości ciemieniowo-siedzeniowej), przezierności karkowej i obecności kości nosowej jest w stanie określić czy rozwój dziecka jest prawidłowy.

Odetchnij, ryzyko poronienia w drugim trymestrze jest minimalne

Wady genetyczne, które mogą zagrażać życiu twojego dziecka, powstają w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy wytwarzają się poszczególne narządy odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Teraz następuje stabilizacja, a ty powinnaś stać się spokojniejsza także dzięki wynikom badań genetycznych. Od zewnątrz twojego malucha przed wstrząsami, urazami, zbyt głośnymi dźwiękami chronią wody płodowe. Zapewniają mu także stałą temperaturę otoczenia. Jest mu tam naprawdę przytulnie i bezpiecznie.

Jak działa płyn owodniowy

Wypełniający błony płodowe płyn owodniowy ma na celu nie tylko chronić, ale także odżywiać rosnącego malucha. Dzięki niemu rozwija się jego układ oddechowy i pokarmowy. Stale zwiększająca się ilość wód płodowych sprawia, że brzuszek jest cięższy. Płynu nie może być zbyt mało (małowodzie) ani zbyt dużo (wielowodzie). Jego ilość sprawdza się podczas USG i kontrolując masę ciała matki. Nieprawidłowa ilość płynu owodniowego jest groźna dla rozwoju płodu. W obydwu przypadkach stosuje się leczenie w celu uniknięcia powikłań. Powinien też mieć odpowiednią przejrzystość.

Niektóre dolegliwości ciążowe zanikną

Poziom niektórych hormonów (progesteronu) zaczynają się stabilizować, więc ty poczujesz się lepiej. Zanikać będą takie objawy ciąży jak poranne mdłości i wymioty. Możesz mieć zachcianki żywieniowe, to często znak, że potrzebujesz konkretnych składników odżywczych. Nawet jeśli do tej pory twoja waga stała w miejscu lub nawet spadła w wyniku problemów gastrycznych teraz zauważysz powolny przyrost masy ciała. Twoja waga to jeden elementów, który jest pod stałą kontrolą lekarza. Prawidłowe przybieranie na wadze gwarantuje siłę i dobrą kondycję do końca ciąży oraz łatwiejszy powrót do formy po porodzie.

Co zwiększa twoją wagę w ciąży

Co prawda sam maluch na razie waży bardzo niewiele, ale powiększająca się macica gromadzi coraz więcej płynu owodniowego. Waży także łożysko i krew, której płynie teraz znacznie więcej w twoim organizmie. Twoje ciało gromadzi zapasy tłuszczu. Przygotowuje się w ten sposób do karmienia (powiększone piersi) i stabilizują sylwetkę (biodra i lędźwie). Dlatego, nawet jeśli zjadasz tyle, co dotychczas, twoja waga wzrośnie. Na czas ciąży należy przerwać wszelkie diety. Jakiekolwiek niedobory mogą bardzo zaszkodzić dziecku i osłabić mamę.

Dieta na uregulowanie trawienia

Zanikają nudności, ale coraz częściej mogą trapić się zaparcia. Powodują je powiększona macica i spowolnienie pracy jelit (działanie hormonów). Trudności w wypróżnianiu mogą skutkować bolesnymi hemoroidami, wzdęciami i uczuciem ociężałości. W żadnym wypadku nie wolno stosować preparatów przeczyszczających. Układ trawienny możesz wspierać lekkostrawną dietą bogatą w błonnik. Tym samym dostarczysz organizmowi witamin z warzyw i energii z węglowodanów złożonych (ziarna zbóż, pieczywo i mąka z pełnego przemiału). Nie jesz za dwoje tylko dla dwojga, czyli niewiele więcej (tylko 300 kcal), ale zdrowo.

Senność na zmianę z przypływami energii

Chwilami możesz odczuwać spadek witalności i wyraźną senność. Poddaj się im i odpocznij, zregeneruj siły podczas drzemki. To pozwoli ci z nową energią funkcjonować przez resztę dnia. Warto wykorzystać momenty, kiedy czujesz chęć działania na spacer czy spokojne ćwiczenia (jeżeli pozwolił lekarz). Możesz poszukać zajęć dedykowanych przyszłym mamom. W czasie ciąży aktywność fizyczna jest bardzo ważna. Dzięki temu:

  • Pozostaniesz w dobrej kondycji, a przecież poród to spory wysiłek fizyczny.
  • Ustabilizujesz ciśnienie.
  • Poprawisz wydolność układu krążenia.
  • Unikniesz nadmiernych kilogramów.

Co może cię niepokoić

W tym miesiącu ciąży możesz odczuwać nieprzyjemne ciągnięcie w pachwinach. Mięśnie i wiązadła dzięki działaniu hormonów przygotowują się powoli do porodu i ulegają rozluźnieniu. Pamiętaj, że zwiększa się wielkość twojego brzucha, ciężar dziecka a te obciążenia zwłaszcza podczas długiego stania lub zmiany pozycji mogą być odczuwalne właśnie w ten sposób. Jeżeli ból jest bardzo silny należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to być objaw poronienia lub odklejenia się łożyska.

Brzuch w 13 tygodniu kalendarza ciąży – od czego zależy jego wielkość

Stale powiększająca się macica sprawia, że i brzuch się zaokrąglił. Nie jest jeszcze tak duży, żeby ci ciążył, ale jest zdecydowanie widoczny. Jego wielkość zależy od wielu czynników. Będzie większy, jeżeli to kolejna ciąża, ponieważ tkanki są już rozciągnięte. Z pewnością na jego rozmiar będzie wpływać waga i to jak ukształtowane jest twoje ciało. Szerokie biodra i fałdy skórne dają automatycznie więcej miejsca rosnącej macicy bez widocznych zmian na zewnątrz. Duże znaczenie ma ułożenie dziecka w tym okresie. Będzie się ono zmieniać.

Pielęgnacja ciała w ciąży

W czasie całej ciąży systematycznie powiększa się twoje ciało. Skóra na brzuchy, udach, piersiach naciąga się. Może nadmiernie się wysuszać i swędzieć. Pod koniec pierwszego trymestru możesz zauważyć w tych miejscach niewielkie rozstępy. To całkiem naturalne. Żeby po porodzie zniknęły, powinnaś zadbać o elastyczność swojej skóry. Używaj balsamów i kremów dedykowanych dla kobiet w ciąży, które zapobiegają rozstępom. Podczas kąpieli delikatnie masuj te części ciała.

W 13 tygodniu ciąży możesz na zmianę czuć się zmęczona i wprost tryskać energią. Reaguj odpowiednio: snem lub aktywnością, żeby czuć się zawsze dobrze. Powodów do niepokoju jest coraz mniej. Podczas każdej kolejnej wizyty lekarz bada cię i najprawdopodobniej uspokaja, że dziecko rozwija się prawidłowo. Wykorzystaj ten czas, żeby cieszyć się wraz z bliskimi swoim stanem, rosnącym brzuszkiem i radosnymi emocjami, które zapewne biorą górę nad zwykłymi codziennymi sprawami.


Sprawdź także:
Archiwum: luty 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: